#armpitdetox

Trebaju li vaši pazusi detoks i što to zapravo znači?

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Glinene maske potiču pore da se otvore i počnu proizvoditi znoj

Ideja o detoksikaciji može zvučati ili super privlačno ili prilično odvratno (ili mješavinu oba osjećaja). Bez obzira kojem ste dijelu tijela namijenili detoks, glavni cilj je osloboditi tijelo toksina – neželjenih zagađivača, bakterija i drugih nakupina – da biste se osjećali zdravije.


Na TikToku korisnici su se bavili dokumentiranjem svog puta detoksikacije pazuha (oznaka #armpitdetox trenutno ima preko četiri milijuna pregleda).


U najviralnijim videozapisima netko tko ili prelazi s antiperspiranta na prirodni dezodorans ili se jednostavno želi boriti protiv neugodnih mirisa, nanosi masku za detoksikaciju obično napravljenu od gline i jabučnog octa, na pazuhe u nastojanju da odčepi pore i oslobodi nečistoće. Navodni rezultat? Manje neugodnog mirisa.


Što znači detoksikacija pazuha?


Brzo osvježavanje: Antiperspiranti-poznati i kao tradicionalni dezodoransi na bazi aluminija, sprječavaju znojenje, dok prirodni (bez aluminija) dezodoransi jednostavno pomažu u uklanjanju tjelesnog mirisa. Budući da vam zaustavljaju znoj, neki ljudi tvrde da zadržava neželjene toksine u tijelu.


Usprkos tome, važno je napomenuti da, iako su povezani s rakom dojke i poremećajem hormona, nema znanstvenih dokaza da dezodoransi na bazi aluminija izazivaju ozbiljne probleme.


No, koristite li prirodni dezodorans, vjerojatno već znate kako ne maskira u potpunosti neugodan miris. Budući da ništa u (prirodnim dezodoransima) ne smanjuje bakterijsku populaciju na površini kože niti smanjuje količinu znoja koja dopire do nje, oni čine jako malo da zaustave miris ispod pazuha.


Tu dolazi do detoksikacije pazuha. Reklamiraju se kao „uradi sam“ koji pomaže u smanjenju tjelesnog mirisa, što je vrlo stvarna nuspojava odbacivanja antiperspiranata u korist puštanja tijela da se slobodno znoji.


Zbog znoja, ideja je da nečistoće mogu napustiti vaše tijelo. Svi apsorbiramo toksine svaki dan, neki više od drugih ovisno o načinu života.


Toksini mogu uključivati ​​kemijske i sintetičke sastojke koje naša koža upija iz losiona ili drugih proizvoda za njegu tijela, umjetne sastojke u hrani koju jedemo, pa čak i onečišćenje iz zraka oko nas.


Kad prestanete koristiti antiperspirant, a zatim maskom proširite pore, te stvari mogu navodno izaći iz tijela bez smetnji. Puno otrova može se filtrirati samo kroz naše bubrege i jetru. Postoje neki dokazi da se teški metali i sastojci iz plastike, poput ftalata i BPA, mogu filtrirati i kroz naš znoj, piše Bustle.


Uvijek popularna DIY maska ​​za detoksikaciju pazuha po cijelom TikToku obično sadrži samo dva sastojka koji navodno ubrzavaju proces izlučivanja toksina: glina i ACV.


ACV je blago kisela, što bi moglo dodati dodatni učinak pilinga. Budući da miris znoja doista potječe od bakterija na površini naše kože koje reagiraju na molekule u znoju, prirodni i za kožu sigurni sastojci poput jabučnog octa, mogli bi smanjiti miris.


Glinene maske potiču pore da se otvore i počnu proizvoditi znoj kako bi istisnule ono što je zarobljeno u znojnoj žlijezdi, što može skratiti vrijeme u kojem osjetite pojačan miris.


Trebate li detoksikaciju pazuha?


Ako vam je miris tijela glavna briga, detoksikacija pazuha mogla bi vas učiniti više mirisnim jer se vaše tijelo prilagođava prirodnom dezodoransu. Prelaskom s antiperspiranta na dezodorans stvara se veća vlaga, a odjednom te bakterije koje izazivaju miris mogu napredovati tamo gdje prije nisu.


Maske ispod pazuha priskaču u pomoć jer vas potiču da provedete malo više vremena pod tušem, što zauzvrat čisti kožu i uklanja smrdljive bakterijske populacije pa manje smrdljive mogu zauzeti njihovo mjesto.


Savjet: to možete učiniti i na staromodan način sapunom i vodom, ili plovućcem ili lufom.


Tu je i psihološka korist koja dolazi od mazanja. Nanosite li masku na lice ili ispod pazuha, ritual samopomoći nikada nije loša stvar.