Što odabrati?

Svilene ili satenske jastučnice: Što je bolje za vašu kosu?

Mija Dropuljić

FOTO: Unsplash

FOTO: Unsplash

Doznajte koje su prednosti svile i satena

U njegu kose se ne ubrajaju samo kozmetički preparati nego i materijal jastučnice na kojoj spavamo. Na prvu se to čini posve irelevantno, no ako bolje razmislite dnevno par sati provodimo sa svojom kosom na jastuku. 


Sve češće se priča o benefitima svilenih jastučnica, no u zadnje vrijeme se spominju i one satenske. Znate li koja je zapravo razlika i koji materijal naša kosa više voli?


Što je svila i koje su joj prednosti?


Svila se oduvijek ubrajala u luksuzni materijal koji je nekoć označavao bogatstvo i prestiž. Čak i danas svileni komadi odavaju luksuz, no srećom to više nije rezervirano samo za bogate. Svila se dobiva od kukuljice dudovog svilca, a ponekad se zove i svilena buba. Kao što znate potječe iz Kine, a koliko je bila važna govori i činjenica da se trgovački put iz Kine do Europe nazivaju Put svile. 


Svilene jastučnice su dobre jer su prozračne te omogućavaju cirkulaciju te sprječavaju znojenje što prlja kosu. Uz to dolazi do minimalnog trljanja vlasi, a svila pogoduje prirodnom sjaju kose te ne narušava frizure. 


Svila je izvrsna za ljude koji su skloni alergijama, a kako ima manju moć upijanja ulja ili bakterija, oni ne prodiru u jastuk. Pamuk s druge strane ima jaku moć upijanja, a to se može negativno odraziti na kosu jer upija i njene prirodna ulja zbog čega kosa može postati suha. 


FOTO: Unsplash
Kvalitetniji materijal jastučnice pogoduje zdravlju kose


Što je saten i koje su mu prednosti?


S druge pak strane imamo saten koji zapravo nije vrsta materijala nego je tehnički više vrsta tkanja. Mnogi često govore kako je saten zapravo tehnički gledano svila. To potječe iz činjenice da se u određenu trenutku u povijest saten izrađivao od svile. Danas to skoro pa nije slučaj te se saten izrađuje od kombinacije sintetičkih vlakana, poput poliestera i rajona i pamuka. 


Krajnji rezultat je materijal koji može biti fleksibilniji i mekši od prave svile, što je odlična vijest za vlasi i vlasište. Zbog toga je znatno umanjeno trenje vlasi o materijal, odnosno jastučnicu. Uz to saten ima sve ostale prednosti svile, poput prozračnosti, manje moći upijanja te je također prikladan za ljude s alergijama. 


Što na kraju odabrati – svilene ili satenske jastučnice?


Jedna od glavnih razlika između svilene i satenske jastučnice je cijena. Mada je danas dostupnija nego nekoć, svila i dalje drži visoku cijenu, dok je saten ipak cjenovno prihvatljivija opcija. 


Satenske jastučnice se također jednostavnije održavaju te ih jednostavno možete ubaciti u perilicu za rublje. S druge pak strane imajte na umu da saten nikad neće biti svila niti imati u potpunosti njene benefite. 


Na koncu potrebno je izvagati sve prednosti i nedostatke, ali i zaviriti u novčanik. Stručnjaci svakako savjetuju korištenje svilenih jastučnica, no bilo koja promjena na bolje, odrazit će se i u na izgledu vaše kose.