Veliki vodič kroz kreme za sunčanje

Sve što trebate znati o kremama za sunčanje i kako ih pravilno koristiti

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Kako bi ljeto prošlo bez opekotina, naučite sve o zaštitnom faktoru

Koliko puta vam se dogodilo da ste se vratili s plaže izgoreni – koža je crvena, svrbi i boli, kasnije se počinje ljuštiti… No, to su samo kratkoročne posljedice, dok o dugoročnim posljedicama nepravilnog izlaganja suncu govore katastrofalni zdravstveni podaci. 


Prije nego se uhvatimo u koštac s kremama za sunčanje, zaštitnim faktorima i načinima održavanja, potrebno je naglasiti da kreme nisu rješenje, one su neophodna zaštita. 


Tijekom ljeta, kada je sunce posebno jako, preporučuje se izbjegavanje izlaganja suncu u razdobljima kada su UV zrake najintenzivnije. Uobičajeno je da se sunce najviše osjeća između 10:00 sati i 16 sati poslijepodne, osobito između 11:00 i 15:00 sati.



U tim satima, kada je sunce najjače, UV indeks je obično najviši, što povećava rizik od opekline od sunca i oštećenja kože. Stoga se preporučuje izbjegavati direktno izlaganje suncu u to vrijeme. Umjesto toga, možete odabrati da ostanete u hladu ili se zadržavate u zatvorenom prostoru tijekom tih sati.


Ako se morate izložiti suncu tijekom tih intenzivnih sati, važno je poduzeti mjere zaštite od sunca. To uključuje nošenje širokog rublja koje pokriva kožu, kao i nošenje šešira i sunčanih naočala. Također je važno redovito nanositi kremu sa zaštitnim faktorom (SPF) na nezaštićene dijelove kože i ponovno je nanositi svakih nekoliko sati.


Naravno, teško da tijekom godišnjeg odmora nećemo boraviti na plaži u tom periodu. Ako je to slučaj, na izravnom suncu budite svega par minuta dok se ne osušite. Nakon toga budite u hladu, a ako plaža nema prirodni hlad, obavezno budite ispod suncobrana. 


Što je SPF i kako on funkcionira?


SPF (Sun Protection Factor) označava zaštitni faktor od sunca i koristi se za mjerenje učinkovitosti proizvoda za zaštitu od sunca. SPF označava koliko dugo proizvod sa SPF-om pruža zaštitu od UVB zraka, koji su odgovorni za opekline od sunca.



Broj SPF-a označava koliko puta duže možete ostati izloženi suncu prije nego što vam koža počne crveniti nego kada niste koristili proizvod sa SPF-om. Na primjer, ako koristite kremu sa SPF 30, to znači da vam koža može izdržati 30 puta dulje izlaganje sunčevim zrakama prije nego što počne crveniti nego kada ne koristite nikakvu zaštitu od sunca.


Evo nekoliko primjera:


  • SPF 15 pruža zaštitu od oko 93% UVB zraka
  • SPF 30 pruža zaštitu od oko 97% UVB zraka
  • SPF 50 pruža zaštitu od oko 98% UVB zraka

Važno je napomenuti da viši broj SPF-a ne znači proporcionalno veću zaštitu. Na primjer, SPF 30 ne pruža dvostruko veću zaštitu od SPF 15. Iako proizvodi s višim SPF-om pružaju malo višu razinu zaštite, razlika između SPF 30 i SPF 50 nije značajna.



Međutim, SPF se odnosi samo na zaštitu od UVB zraka. Važno je također uzeti u obzir zaštitu od UVA zraka. Stoga je preporučljivo koristiti proizvode koji pružaju širokospektralnu zaštitu, što znači da štite od UVB i UVA zraka. Takvi proizvodi obično imaju oznaku “Broad Spectrum” na ambalaži.


Kako pravilno nanositi kremu za sunčanje?


Pravilno korištenje krema za sunčanje ključno je za učinkovitu zaštitu od sunčevih zraka. Evo nekoliko koraka koje treba slijediti:


  • Odaberite pravi faktor zaštite od sunca (SPF): Odaberite kremu za sunčanje s odgovarajućim SPF-om za vaš tip kože i uvjete izlaganja suncu. Preporučuje se SPF 30 ili više za svakodnevnu uporabu.
  • Nanesite dovoljnu količinu: Nanesite dovoljnu količinu kreme za sunčanje kako biste osigurali adekvatnu zaštitu. Općenito, preporučuje se oko 30 ml (što je otprilike količina od dvije pune žlice) za cijelo tijelo. Za lice, koristite otprilike ½ do 1 čajnu žličicu kreme.
  • Nanesite 15-30 minuta prije izlaganja suncu: Nanesite kremu za sunčanje najmanje 15-30 minuta prije nego što se izložite suncu kako bi se proizvod mogao upiti u kožu i pružiti zaštitu.
  • Pokrijte sve izložene dijelove kože: Nanesite kremu za sunčanje na sve izložene dijelove kože, uključujući lice, vrat, ruke, noge i ostale dijelove tijela koji nisu prekriveni odjećom. Nemojte zaboraviti na osjetljive dijelove kao što su uši, usne, vrat i stražnji dio vrata.
  • Ponovno nanosite svakih 2 sata ili nakon plivanja ili znojenja: Ponovno nanesite kremu za sunčanje svakih 2 sata, posebno ako se znojite ili ako ste bili u vodi. Voda, znoj i trljanje mogu smanjiti učinkovitost zaštite, pa je važno redovito obnavljati sloj kreme.
  • Kombinirajte s drugim mjerama zaštite od sunca: Kreme za sunčanje nisu jedini način zaštite od sunca. Kombinirajte ih s nošenjem zaštitne odjeće, šešira, sunčanih naočala i potražite hlad i sjenu tijekom najintenzivnijeg sunčevog zračenja.
  • Pratite rok trajanja: Provjerite rok trajanja kreme za sunčanje i zamijenite je ako je istekao kako biste osigurali optimalnu učinkovitost.


Kako pravilno čuvati kreme za sunčanje?


Pravilno čuvanje krema za sunčanje pomaže očuvanju njihove učinkovitosti i kvalitete. Evo nekoliko smjernica za pravilno čuvanje krema za sunčanje:


  • Čuvajte na suhom i hladnom mjestu: Kreme za sunčanje trebaju se čuvati na suhom mjestu, poput ormara u kupaonici ili na polici u spavaćoj sobi. Izbjegavajte izlaganje krema izravnoj sunčevoj svjetlosti ili toplini, jer to može smanjiti njihovu učinkovitost.
  • Držite zatvoreno: Nakon uporabe, uvijek pravilno zatvorite bočicu ili tubu kreme za sunčanje. To će spriječiti ulazak zraka i vlage te održati kremu svježom i učinkovitom.
  • Provjeravajte rok trajanja: Redovito provjeravajte rok trajanja kreme za sunčanje i zamijenite je ako je istekao. Nakon isteka roka trajanja, učinkovitost proizvoda može se smanjiti, pa je važno koristiti svježu kremu.


  • Izbjegavajte izlaganje ekstremnim temperaturama: Izbjegavajte izlaganje krema za sunčanje ekstremnim temperaturama, poput smrzavanja ili pregrijavanja. Visoke temperature mogu promijeniti teksturu ili sastojke kreme, dok niske temperature mogu uzrokovati pucanje bočice.
  • Nemojte prenositi proizvod iz jedne bočice u drugu jer to može kontaminirati kremu.
  • Provjeravajte promjene u mirisu, teksturi ili boji: Ako primijetite bilo kakve promjene u mirisu, teksturi ili boji kreme za sunčanje, prestanite je koristiti. To može ukazivati na pogoršanje kvalitete proizvoda ili moguću kontaminaciju.

Slijedeći ove smjernice za čuvanje krema za sunčanje, možete osigurati da ostanu svježe i učinkovite tijekom njihova roka trajanja.