Kontroverzne tvari

Liječnici upozoravaju na jedan sastojak u kremama za sunčanje! Treba ga se čuvati.

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Iako su rizici ove supstance za ljudsko zdravlje potvrđeni, i dalje prisutan

Svi znamo koliko je za zdravlje kože važno koristiti kremu za sunčanje koja neutralizira štetne učinke UV zraka – u gradu ili na plaži.


Ali obratite pozornost na zaštitu koju kupujete: filtrima ne nedostaju kontroverzne kemijske tvari koje unesene u tijelo preko kože mogu predstavljati prijetnju vašem zdravlju.


Još jednom podsjećaju stručnjaci Environmental Working Group (EWG), neprofitne organizacije čiji je cilj upozoriti građane na moguće rizike za njihovu sigurnost.


Kreme za sunčanje i oksibenzon


Kao i svake godine, tako i za 2023., EWG je izradio “Vodič kroz kreme za sunčanje” u kojem je moguće pogledati rezultate istraživanja provedenog na više od 1.700 proizvoda za prodaju na tržištu uključujući kreme za sunčanje, hidratantne kreme i balzame za usne sa zaštitom.


Jedna od najkontroverznijih kemijskih tvari prisutnih u kremama za sunčanje je oksibenzon, čija je uporaba još uvijek dopuštena unatoč brojnim studijama koje su potvrdile njegovu opasnost za ljude i morski okoliš.


Zapravo, pokazalo se da je ova tvar endokrini disruptor, kao i da igra ulogu u povećanju rizika od razvoja endometrioze i raka dojke kod žena.


No, to nije sve: neka su istraživanja otkrila njegovu prisutnost čak i u posteljici, u majčinom mlijeku, u amnionskoj tekućini, u krvi pa čak i u urinu.


Oksibenzon se nalazi u samo 6% konvencionalnih krema za sunčanje i 13% nemineralnih krema za sunčanje, prema podacima koje je ove godine prikupio EWG što je vrlo mali postotak u usporedbi s prošlim godinama, a nakon brojnih pitanja o njegovoj štetnosti.


Ne samo oksibenzon


No oksibenzon nije jedina zabrinjavajuća kemikalija koja se koristi u kremama za sunčanje, kako objašnjava Emily Spilman, jedna od autorica istraživanja EWG:


“Otkrili smo da samo 25 posto sredstava za sunčanje dostupnih na tržištu nudi dobru zaštitu širokog spektra bez štetnih sastojaka, što naglašava važnost strožih standarda. To naglašava potrebu za većom regulacijom i transparentnošću u industriji kako bi se osigurala sigurnost potrošača.”


Kreme za zaštitu od sunca koje su dobile pozitivne rezultate na EWG ljestvici sadrže uglavnom aktivne sastojke na bazi minerala, kao što je cinkov oksid ili kombinacija cinkovog oksida i titanijevog dioksida: te su tvari manje rizične za ljudsko zdravlje, a pružaju dobru zaštitu od sunčevih zraka.