Tamni kolutovi

Podočnjaci: Što ih uzrokuje i koja hrana vam može pomoći da ih se riješite

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Ako imate tamne podočnjake, znate kako mogu pokvariti cjelokupni dojam i koliko ih je teško prekriti šminkom.

Oči su karakteristika lica koju svi izravno gledamo kad komuniciramo jedni s drugima; kao žarišnu točku naših lica, nemoguće ih je ignorirati ukoliko osoba ne nosi sunčane naočale. S podočnjacima možete izgledati umorno kad se osjećate savršeno energizirano i nezdravo kad ste dobro.


Ali što uzrokuje podočnjake i zašto ih neki od nas imaju, a drugi nemaju? Pregledajmo čimbenike koji su urođeni nekim ljudima, zatim uzroke koji su posljedica načina života ili okolnosti.


Biološki uzroci


Genetika: ako imate članove obitelji s ovim problemom, vjerojatnije je da ćete ih imati.


Dob: Starenjem koža oko očiju postaje sve tanja i gubi masno tkivo.


Uzroci životnog stila


Nedostatak sna: zdravim odraslima potrebno je sedam do devet sati sna noću; premalo sna otupi i kožu čini bljeđom, što dovodi do istaknutijih krugova.


Anemija: Ovo se stanje javlja zbog nedostatka crvenih krvnih stanica i može dovesti do osjećaja umora i slabosti; nedostatak željeza može uzrokovati podočnjake čak i anemiju, piše Byrdie.


Pušenje: Nikotin potiče poremećaje spavanja i može dovesti do apneje u snu; sve je to dehidrirajuće, što dovodi do tamnih podočnjaka.


Niska funkcija štitnjače: nedovoljna proizvodnja hormona štitnjače potiče zadržavanje tekućine i krugove oko očiju.


Alergije: Upala nosne šupljine može uzrokovati “alergijski sjaj”.


Izlaganje suncu: Sunce potiče proizvodnju melanina, što znači da tamni podočnjaci mogu dodatno potamniti.


Ekcem: Zbog upalne prirode ovog stanja, podočnjaci mogu biti očitiji tijekom izbijanja.


Od navedenog, naravno, postoje neka očita rješenja: prestanite pušiti, nanosite kremu za sunčanje i liječite medicinske probleme poput štitnjače i ekcema zapadnom medicinom ili prirodnom / alternativnom zdravstvenom zaštitom.


Također je važno piti dovoljno vode dnevno. Međutim, podočnjaci mogu potrajati čak i ako se pozabavite uzrocima. Postoji bezbroj aktualnih proizvoda za koje se tvrdi da uklanjaju podočnjake, a neki dobro funkcioniraju za kratkoročne rezultate.


Foto: iStock


Hrana koja briše podočnjake


Rajčica: Iako sadrži više antioksidanta, rajčica je najpoznatija po svom likopenu, koji rajčici daje crvenu boju. Likopen pomaže u zaštiti krvnih žila i pomaže u cirkulaciji krvi. Njihovoj sposobnosti da zaštite žile ispod očiju i poboljšaju cirkulaciju tamo dodatno pomaže kvercetin koji sadrže.


Krastavci: Vaša prva misao kada vidite krastavce na ovom popisu vjerojatno ćete pomisliti da ih treba staviti na oči. Ovo je popularan način za smanjenje natečenosti oka, ali krastavci su korisni i za vaše oči kad se unose.


Njihov visok sadržaj vode pomaže u hidratizaciji područja ispod očiju koje se bori protiv podočnjaka, ali što je još važnije imaju i silicijum dioksid koji može pojačati proizvodnju kolagena. Najbolje što čovjek može unijeti u organizam kao pomoć oko podočnjaka je naravno – voda. Održavanje hidratacije strategija je broj jedan u borbi protiv starenja kože na bilo kojem području lica.


Sjeme sezama: Antioksidanti u sjemenkama sezama mogu poboljšati simptome umora koji mogu uzrokovati podočnjake. Sadrže vitamin E za cjelokupno zdravlje očiju, uključujući vid.


Bobice: Tamne bobice poput borovnica, crnog ribiza i kupina imaju antocijanin – to je antioksidant koji boji hranu različitim nijansama ljubičaste, plave i crne boje. Poboljšava protok krvi u oku, a također opskrbljuje kisikom.