Punjenje baterija

Što je detoksikacijska kupka i kako godi vašem organizmu?

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Za razliku od "normalne" kupke, kod detoksikacijske kupke glavni cilj nije prvenstveno higijena

Detoksikacija i kupka? Zvuči zaista sjajno, posebice jer je naglasak na mentalnom opuštanju i čišćenju i smirivanju cijelog organizma.


Tijekom ovakve kupke vaša bi koža trebala apsorbirati prirodne dodatke za kupanje i njihove zdrave aktivne sastojke.



Kombinirajte kupku s umirujućim solima


U vrućoj kupki otvaraju se pore na koži i sastojci mogu bolje djelovati na vaš organizam. Zbog toga je detoksikacijsko kupanje dobro za zdravlje ako se koristi redovito.


Najbolje je potpuno izbjegavati kemikalije u detoksikacijskoj kupki i koristiti samo prirodne proizvode. Komercijalni šampon, regenerator i gel za tuširanje, kao i losion za tijelo nakon kupanja su stvari koje bi trebalo izbjegavati.


Umjetni sastojci koji se koriste u i nakon detox kupanja prodiru duboko u kožu. Stoga su više prepreka učinkovitoj detoksikaciji.


Kako bi vaše tijelo bilo optimalno detoksicirano i kako biste izašli duboko opušteni kombinirajte kupku u umirujućim solima i biljem sa svjetlom svijeće, mirisnim štapićima ili dobrom knjigom.


Ono što toplu detox kupku čini zdravom kombinacija je opuštanja duše i dubinskog čišćenja tijela. Tijekom 25-30 minuta užitka kupanja otvorit će vam se pore.


Počinjete se znojiti i upijate sve dobre aktivne sastojke iz vode. Slično sauni. Za to vrijeme idealno se smirite i pustite da svakodnevica bude svakodnevica. To također ima pozitivan učinak na razinu stresa. 



Čaj od đumbira za hidrataciju


S pravim dodatkom za detoksikaciju kupke možete ublažiti mnoge tegobe. Ali imajte na umu da detoksikacijska kupka nije zamjena za lijekove. Ako osjetite jaku bol ili nelagodu, uvijek se obratite liječniku.


Uglavnom, preporučljivo je planirati detox kupku navečer. Zahvaljujući detoksikaciji u opuštajućoj, toploj vodi, umorit ćete se i moći ćete odmah uskočiti u krevet.


Međutim, prije nego što uđete u kadu, trebali biste puno piti. Preporučujemo mlaki čaj od đumbira. Budući da tekućina ne samo da pomaže u ispiranju zagađivača iz tijela, đumbir u njoj također ima protuupalni i antibakterijski učinak.


Što se same vode tiče, temperatura bi trebala biti oko 37,5° Celzijusa. Međutim, budući da se percepcija temperature razlikuje od osobe do osobe, vrijedi sljedeće: Voda za kupanje treba biti vruća, ali svakako ne toliko vruća da vam bude neugodna.



Ružmarin i jabučni ocat


Ovisno o vašim potrebama za detoksikaciju, uživajte u kupki 25-30 minuta, otprilike 1-2 puta tjedno. Pustite da se vaše tijelo oznoji. Ne zaboravite piti dovoljno vode ili mlakog čaja od đumbira. Tako regulirate ravnotežu tekućine.


Ovisno o tome koje tegobe želite liječiti detoksikacijskom kupkom, postoji širok izbor dodataka kupki. Međutim, uvijek morate paziti da sastojci budu dobre kvalitete.


Jedan od prijedloga je kombinacija ružmarina i jabučnog octa.  Svi znamo da je jabučni ocat istinski svestran kada su u pitanju zdravlje i ljepota.


Zato ga svakako trebate uvrstiti u svoju detox kupku. I jabučni ocat i ružmarin imaju protuupalna i antibakterijska svojstva. Jednostavno uzmite dvije grančice svježeg ružmarina i dvije šalice jabučnog octa i ubacite to u vruću kupku. Koža će vam biti zahvalna.