SVAKOM VRTU DRUKČIJI PRISTUP

Razmišljate o sadnji krumpira? Odlično, imamo 7 pristupa koji će vam pomoći

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Prije nego uzmete alat u ruke, odlučite se za jedan od sedam pristupa koje vam nudimo, i koji je najbolji upravo za vašu okućnicu ili čak terasu

Ako razmišljate o tome da ove godine posadite krumpir za vlastitu uporabu, sada je vrijeme za pripremu. No, prije nego uzmete alat u ruke, odlučite se za jedan od sedam pristupa koje vam nudimo, koji je najbolji upravo za vašu okućnicu ili čak terasu.


1. Sadnja u redovima – najjeftiniji način. Iskopajte plitke jarke na udaljenosti od 60 do 90 cm i postavite u njih krumpire na razmaku od oko 30 cm jedan od drugog te na njih nagrnite oko 8 cm zemlje. Kada izbojci dostignu oko 30 cm, nagrnite na njih zemlju između redova, pokrivajući ih do pola. Ponavljajte postupak kroz cijelu sezonu rasta, kako bi gomolji bili uvijek prekriveni zemljom. Ovo je jednostavna, jeftina i dokazana metoda koja se primjenjuje oduvijek, a jedini nedostatak joj može biti nekvalitetna zemlja.


2. Malčiranje slamom – najmanje kopanja. Postavite sjemenski krumpir na izabrano mjesto u vrtu na jednaku udaljenost kao što je preporučena za sadnju u kanaliće i prekrijte ga s oko 10 cm slame. Nadodajte još slame kako krumpirova cima raste, tako da na kraju imate sloj od tridesetak i više centimetara. Prednost ove metode je što sloj slame zadržava vlagu u tlu i sprečava rast korova, a ubiranje gomolja je vrlo lako. Ipak, prinos će na ovaj način biti manji no kod prethodnog načina uzgoja, a i miševi će lakše omastiti brk.


3. Uzdignute gredice – najveći prinos. Prorahlite zemlju na dnu do polovice napunjenih gredica. Poslažite krumpire na oko 30 cm udaljenosti jedan od drugoga i ukopajte ih na oko 8 cm. Kako krumpir raste, dodajte još zemlje dok ne ispunite cijeli prostor gredice. Ubiranje je lako, jednostavno pomaknite stranu gredice. Ova metoda daje najveći i vrlo ujednačen rod gomolja krumpira i veoma je preporučljiva u okućnicama koje imaju sabijenu i tešku zemlju s lošom drenažom. Ipak, na ovaj način potrošit ćete više novca jer treba kupiti zemlju.


4. Drveni sandučići – ako je zemlja u okućnici loše kvalitete. Napravite ili kupite drvene sanduke bez dna. Lako se daju napraviti od paleta. U njih posadite krumpire isto kao što bi to radili na uzdignutim gredicama i po potrebi dodavajte još zemlje kako im nadzemni dio bude rastao. Za ubiranje plodova možete jednostavno izvrnuti sanduk. I ova metoda je dobra za okućnice koje imaju slabu kvalitetu zemlje, ali zahtijeva malo više truda za izradu sandučića.


5. Žičani spremnici – dobro za vlažne okućnice. Umotajte žicu u obliku cilindra i obložite joj strane čvrstom tkaninom. Stavite krumpire na sloj zemlje na dnu i nanesite na njih još 10 cm zemlje. Nastavite dodavati zemlju kako krumpirovo lišće bude raslo, a kada gomolji sazru, ubrat ćete ih tako što ćete jednostavno ukloniti žičani okvir. Žičani okvir poslužit će kao dobra drenaža.


6. Vreće za uzgoj – najlakše ubiranje. Komercijalne vreće za uzgoj krumpira izrađene su od teškog, zbijenog polipropilena. Na dno stavite desetak cm komposta pomiješanog sa zemljom, zatim posadite 3- 4 sjemenska krumpira i naspite ih s oko 10 cm zemlje. Nastavite nasipavati zemlju kako biljka raste. Za ubiranje krumpira jednostavno istresite vreću. Vreće možete postaviti u bilo koji neugledni kutak vrta ili na mjesta gdje je zemlja jako siromašna za uzgoj bilo čega. Ove vreće bi trebale izdržati nekoliko sezona uzgoja. Tamna boja tih vreća ubrzava rast biljaka jer dobivaju više topline. Berba je laka i obilna, s obzirom na količinu prostora koji vreća zauzima. Cijena vreće je jedini nedostatak ovakvog uzgoja.


7. Vreće za smeće – najlošiji odabir. Uzgoj je isti kao i prethodni, ali ove vreće treba izbušiti radi drenaže. Ovo rješenje je estetski najmanje prihvatljivo, a zbog crne boje vreća lako se pregrijava zemlja u njima.