Ah, ti filteri

Proljetno čišćenje: 3 stvari koje gotovo svi zaboravimo dubinski očistiti

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Tri skrivena kutka u kući na koje često ne obraćamo pravu pozornost

Život u kući koja je uvijek čista san je mnogih ljudi, ali da biste to ostvarili potrebna je stalna predanost i pažnja pri čišćenju svakog kutka stana – čak i onih najskrivenijih i često zaboravljenih.


Ima onih koji se odluče čistiti jednu sobu dnevno, onih koji se radije koncentriraju na čišćenje vikendom ili onih koji dio svog slobodnog vremena posvete čišćenju kuće.


Sjećamo se promijeniti posteljinu, očistiti suđe, oprati podove i obrisati prašinu, ali postoje područja – ili bolje rečeno, predmeti – u našem domu koje većina ljudi zaboravi očistiti.


U svakom domu postoje uređaji koji nam pomažu očistiti kuću ili nam pomažu održati okoliš čišćim – poput perilica posuđa, perilica rublja i sušilica, no koliko se često sjetimo da i njih treba čistiti kako bi i dalje bili učinkoviti? Vjerojatno nikad.


Zapravo, prema stručnjacima, tri stvari koje svi zaboravljaju očistiti su filter perilice posuđa, perilice rublja i kuhinjske nape.


Treba ih čistiti barem jednom mjesečno kako bi uređaji radili maksimalno učinkovito.


1. Filter perilice posuđa


Čišćenje filtra perilice posuđa ključno je za održavanje učinkovitosti uređaja i za uvijek savršeno čisto posuđe. Ali kako to učiniti ispravno?


Nema potrebe kupovati skupa sredstva za čišćenje, kemikalije i zagađivače. Sve što trebate je limunska kiselina i soda bikarbona.


Započnite isključivanjem perilice posuđa iz struje, radi vlastite sigurnosti. Uklonite odvodni filter u kojem se nakupljaju ostaci hrane i deterdženta i isperite ga pod tekućom vodom, a zatim ga operite vrućom vodom i deterdžentom za suđe.


Na kraju provedite prazno pranje kako biste uklonili neugodne mirise, dodajući limunsku kiselinu ili sodu bikarbonu u pretinac namijenjen za deterdžent.


2. Perilica za rublje 


I u ovom slučaju za ekološko, učinkovito i (gotovo) bez troškova čišćenja možete koristiti tvari koje već imate kod kuće: trebat će vam kuhinjska sol, soda bikarbona i jabučni ocat.


Započnite s pranjem na visokoj temperaturi, usipanjem kilograma krupne soli u bubanj perilice: time ćete izbjeći rizik da se cijevi perilice mogu začepiti kamencem, čineći uređaj manje učinkovitim.


Umjesto toga, koristit ćete sodu bikarbonu za dezinfekciju gumene brtve perilice rublja i izbjeći rizik od stvaranja plijesni, što bi moglo uzrokovati neugodne mirise na vašoj odjeći.


U tu svrhu samo trebate pomiješati sodu bikarbonu i vodu dok ne dobijete kremastu smjesu bez grudica. Zatim ovu smjesu namažete na brtvu.


Nakon što ostavite da djeluje nekoliko sati, uzmite staru četkicu za zube i snažno istrljajte kako biste uklonili sve tragove mrlja.


Na kraju uklonite ostatke sode bikarbone mekom, suhom krpom.


Na kraju, predlažemo korištenje jabučnog octa za čišćenje i dezinfekciju otvora: zapravo, ocat ima moćno djelovanje protiv kamenca te će ukloniti mrlje i prstenove.


3. Kuhinjska napa 


Na kraju ističemo mjesečno čišćenje filtera nape: ne obraćate pažnju, ali količina masnoće koja se nakuplja na ploči za kuhanje je ogromna i odvratna.


U ovom slučaju predlažemo upotrebu natrijevog perkarbonata, kemijskog spoja koji ne zagađuje okoliš sa snagom odmašćivanja i izbjeljivanja, a koristi se kao osnova za mnoge ekološki prihvatljive proizvode za čišćenje.


Perkarbonat se može kupiti online ili u trgovinama zdrave hrane koje imaju namjenski odjel za čišćenje doma.


Napravite pastu od vode i perkarbonata koju ćete namazati uz pomoć krpe od mikrofibre ili stare majice.


Kristali perkarbonata imaju blago abrazivno djelovanje koje će lakše ukloniti prljavštinu.


Nakon pažljivog čišćenja svakog dijela nape ovom mješavinom, krpom navlaženom vodom isperite i uklonite tragove perkarbonata.