
Foto: Pexels
Nažalost, proces gubitka kolagena nije moguće u potpunosti izbjeći
povezane vijesti
Je li ikakvo čudo što je kolagen postao jedna od najčešće pretraživanih riječi na Googleu posljednjih godina? Neizbježan gubitak najobilnijeg proteina u tijelu vidljivo utječe na naš izgled jer kolagen čini nevjerojatnih 75 posto suhe težine kože, stoga je bolje vjerovati da je njegov nedostatak primjetan.
To čak i može objasniti našu kolektivnu opsjednutost održavanjem razine kolagena na što je moguće većoj razini, pogotovo zato što od svoje 25. godine gubimo oko jedan posto zaliha kolagena godišnje.
“Kolagen prisutan u našoj koži rezultat je ravnoteže između sinteze i razgradnje,” objašnjava Mercedes Abarquero Cerezo, farmaceutkinja i voditeljica znanstvenih projekata jednog kozmetičkog brenda, za Vogue.
“S vremenom stanice zadužene za sintezu kolagena smanjuju svoju aktivnost. Osim toga, čimbenici okoliša poput sunca, načina života, prehrane ili stresa, kao i hormonalne promjene, ubrzavaju njegovu razgradnju, osobito kod žena tijekom menopauze”, dodaje.
Statistički gledano, promjene obično počinju oko 25. godine, ali Abarquero Cerezo napominje da se kolagen može početi gubiti i ranije zbog načina života.
Među najočitijim znakovima da je gubitak kolagena počeo su:
- suha i dehidrirana koža
- izraženije mimičke linije i bore
- gubitak čvrstoće kože
- manje elastičnosti
Drugi znakovi gubitka kolagena uključuju tanju kožu pa tako područje oko očiju izgleda šuplje, zatim promjene u obliku lica kao što su uske sljepoočnice, ali i lomljivi nokti i kosa, pa čak i bolovi u zglobovima i slabost mišića.
Foto: Pexels
Kolagen i menopauza
Baš kao što hormonske promjene utječu na tijelo i raspoloženje, utječu i na kožu. Čini se da gubitak estrogena posebice utječe na gubitak kolagena tijekom perimenopauze i menopauze.
“Istraživanja pokazuju da tijekom prvih pet godina menopauze dolazi do smanjenja do 30 posto kolagena. Tijekom sljedećih 15 godina smanjenje kolagena je veće nego u mlađoj dobi, sa smanjenjem od dva posto kolagena godišnje”, primjećuje Abarquero Cerezo.
Nažalost, proces gubitka kolagena nije moguće u potpunosti izbjeći. Međutim, može se usporiti slijedeći nekoliko isprobanih i istinskih wellness osnova, a Abarquero Cerezo preporučuje:
- izbjegavanje pušenja i izlaganja suncu
- svakodnevno korištenje SPF krema
- odmor i smanjenje stresa
- redovito vježbanje
- održavanje težine
- zdrava prehrana bogata cjelovitom hranom koja sadrži ključne makronutrijente, vitamine i esencijalne aminokiseline koje podržavaju proizvodnju kolagena (jaja, mliječni proizvodi, mahunarke, povrće, voće, cjelovite žitarice, meso i riba.)
Savjetuje se i korištenje proizvoda s aktivnim sastojcima za jačanje kolagena, kao što su glikozaminoglikani, proksilan, peptidi, ekstrakt kasije, hijaluronska kiselina i antioksidansi kao što su vitamin C i niacinamid.
Lokalni proizvodi koji sadrže kolagen, poput krema i maski, doista mogu poboljšati izgled kože, ali vjerojatno neće spriječiti stvarni gubitak kolagena u koži. “Kolagen je molekula koja se koristi u kozmetici i ima veliku molekularnu težinu, stoga je njegova apsorpcija ograničena na površinski sloj kože”, napominje Abarquero Cerezo.
Drugim riječima, kreme s kolagenom izvrsne su zbog učinka koji proizvode jer trenutno poboljšavaju teksturu površine. No, za održavanje ravnoteže između gubitka i obnavljanja kolagena, bolje je da se držite gore navedenih sastojaka i savjeta, piše Vogue.
Foto: Pexels