PITANJE ČITATELJA

Ovo su najčešće bolesti kruške

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Najčešće bolesti krušaka napadaju kako lišće, tako i plodove i stabla kruške

Kruške su mi svake godine dobro rađale, ali ove godine ih je bilo malo, a i čini mi se da su bolesne. Molim vas za savjet o suzbijanju najčešćih bolesti kruške, pita naš čitatelj iz Grobnika.



Najčešće bolesti krušaka napadaju kako lišće, tako i plodove i stabla kruške, a najvažnije je održavati voćnjak urednim:



Krastavost krušaka



Slična je krastavosti jabuka, ali pjege nastaju s donje strane lista i uz glavnu žilu. Zarazu plodova uz to prate i jake deformacije i raspucavanje tkiva. Parazit često prezimljuje na kori mladih izboja zbog čega i nastaju razne zaraze.
Suzbija se pomoću dva prskanja fungicidima prije cvjetanja, te nakon cvatnje još četiri ili više prskanja, odnosno po potrebi.



Bakterijska palež krušaka



Simptomi se uočavaju već u vrijeme cvjetanja. Latice cvjetova naglo posmeđe, lapovi su prvo vodenasti, a zatim smeđi, skoro crni. Cijeli vršni dio grančice sa svim cvjetovima potamni i osuši se. Izboji se savijaju poput kuke. Na kori grana ili debla vide se ulegnute tamne pjege u kojima je tkivo u početku mekano, a zatim se osuši i često raspuca (rak-rane).


Na bolesnim mjestima pojavljuju se kapljice bakterijskog eksudata (sluz) prvo prozirne, a kasnije jantarne boje. To je izvor zaraze u sljedećoj godini. Plodovi dobivaju smeđe pjege i bakterijski eksudat i mogu se osušiti slično kao kod Monilije, te ostaju na granama.



Suzbijanje je teško, najčešće nemoguće. Najvažnije je ukloniti zaražene plodove, a bolesne grane treba odrezati najmanje 20 cm ispod mjesta na kojem se vide simptomi. Na deblu treba odstraniti zaraženi dio i ranu premazati voćarskim voskom ili 2% otopinom fungicida na osnovi bakra. Sve lišće, odrezane grane i plodove sada treba sakupiti i spaliti. Škare i pile kojima se reže treba prilikom svakog zahvata sterilizirati potapanjem u 90% alkohol ili u varikinu. Tek nakon toga se može primijeniti neki od fungicida.



Trulež plodova



Sušenje mladica i plodova, kao i trulež, uzrokuje Monilia fructigena. Na pokožici plodova razvijaju se smeđe pjege ispod kojih i plod mijenja boju. Na pjegama se pojavljuju skupine spora, najčešće u obliku koncentričnih krugova. Zaraženi plodovi izvor su zaraze u sljedećoj godini, pa ih treba ukloniti. Sušenje mladica javlja se u cvjetanju ili iza cvatnje. Cvjetovi naglo posmeđe i osuše se, a to se proširi i na mladice. U punoj vegetaciji mogu se vidjeti stabla s puno osušenih mladica bez roda.



Bolest se suzbija uklanjanjem svih zaraženih plodova. Preporučuje se jača rezidba grana. Fungicidi se ne koriste, no kada se štite od krastavosti djelomično se suzbija i Monilia.



Siva pjegavost lista kruške



Najčešće se javlja na zapuštenim voćkama, na onima gdje se ne provodi zaštita od krastavosti, posebno u uvjetima kišnih proljeća i to samo na lišću. Zaraze su jake i voćka može ostati bez lišća već u ljeto. U tom slučaju se rod ne može očekivati iduće godine. Najosjetljivije sorte su Viljamovka i Anjou. Na zaraženim listovima pojavljuju se sivkaste pjege promjera 2-3 mm.


U voćnjacima gdje se provodi zaštita od krastavosti ova bolest nije problem jer fungicidi namijenjeni zaštiti protiv krastavosti suzbijaju i ovu bolest. Prvo prskanje se provodi u opadanju latica, a drugo 10-14 dana poslije prvog. Treće prskanje se također provodi 10-14 dana nakon drugog, ako je potrebno, ovisno o godini. To je dovoljno jer oslobađanje askospora traje kratko.