Nezahtjevna i dekorativna - vinka

Ovaj cvijet idealan je za početnike i jednostavan za održavanje

Jelena Sedlak

Vinka - ukras vrta i balkona

Vinka - ukras vrta i balkona

Jedino što ćete trebati raditi oko vinke jest redovito zalijevanje, ali nikako ne i pretjerano, nego tek da se zemlja prosuši te povremeno orošavanje listova



Cvijet vinka, koji se ovih dana pojavio u robnim centrima, nezahtjevna je, a vrlo dekorativna biljka ljubičaste, bijele, crvene, roza boje, ali postoji i u drugim nijansama. Podrijetlom je s Madagaskara, jednostavna za održavanje, s velikim cvjetovima, a visine tek oko 20 cm. Jednako je lijepa cvjetnica i na terasama i u vrtu.



Jedino što ćete trebati raditi oko vinke jest redovito zalijevanje, ali nikako ne i pretjerano, nego tek da se zemlja prosuši te povremeno orošavanje listova.


Vinka zahtijeva redovno zalijevanje

Vinka zahtijeva redovno zalijevanje


 




Postoje dvije verzije cvijeta vinka, one koje padaju i one grmolike, koje stoje uspravno. Tu je biljku najbolje uzgajati iz sjemena krajem zime ili početkom proljeća. Kod sijanja sjemena treba paziti da vrijednost supstrata u koji će se sjeme posijati iznosi 5,5 ili 6 pH, a temperatura 25 °C. Prihranjivanje je također obavezno.


Ako vinku sadite na otvorenom, ne bi trebalo saditi više od 20 biljaka po jednom četvornom metru. Za sadnju vinke u žardinjerama, treba saditi 4 sadnice na jedan metar dužine.


Vinka voli pozicije na kojima će tijekom ljeta biti izložena jakom i izravnom sunčevom zračenju jer joj treba puno svjetlosti.


Vinka privlači neodoljivim bojama

Vinka privlači neodoljivim bojama


 


Vinki prija temperatura zemljišta koja nije manja od 20 stupnjeva, a vlažnost zraka od oko 80 posto.


Prihranjivanje je potrebno s razvojem biljke, stoga što je biljka razvijenija – treba joj više prihrane.


Što se tiče bolesti i štetočina, vinka prilično stabilno raste i otporna je na bolesti. Ukoliko poštujete pravila za njegu i održavanje biljke, utoliko nećete imati problema s bolestima kod ove cvjetnice.