Itekako korisne

Ne bacajte kore češnjaka, vrlo su dragocjene za vaše biljke

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kako pretvoriti otpad u bitan resurs za vrt

Češnjak je puno više od aromatične biljke koja obogaćuje okusom vaša jela: on je pravi prirodni lijek koji je vrlo koristan za suzbijanje brojnih bolesti koje mogu pogađati tijelo, ali i za prehranu vaših biljaka.


Zapravo, dobro je ukloniti koru s češnjaka prije nego što ga popržite u kipućem ulju ili ga dodate u slana jela.


No jeste li znali da kora može biti vrlo korisna pogotovo ako imate vrt ili biljke u teglama?


Nadalje, svojim prodornim mirisom omogućuju vam da na prirodan način, bez pomoći kemijskih proizvoda, držite parazite podalje od biljaka.


Pogledajmo sada kako pretvoriti otpad u dragocjeni resurs za vaš vrt:


1. Infuzija od kora češnjaka


Dobrobiti češnjaka su brojne i neporecive, ali jeste li znali da se mnoge od njih mogu proširiti i na koru, jednako bogatu antioksidansima – osobito kvercitinom – i vitaminima.


Zato ga mnogi koriste, za pripremu infuzija čiji je cilj jačanje imunološkog sustava, pročišćavanje organizma i poticanje metabolizma.


Slično tome, infuzijom kora češnjaka možete prskati lišće vaših biljaka kako biste spriječili parazite i lisne uši.


2. Hranjenje tla


Sve što trebate učiniti je odvojiti nekoliko kora češnjaka svaki put kada ga koristite u kuhinji: možete kupiti staklenu teglu s hermetičkim čepom upravo za čuvanje ljuski koje neće istrunuti danima.


Kada skupite dovoljnu količinu kora (ovisi o broju lončanica koje imate ili veličini vrta) samo ih izmrvite između prstiju i rasporedite po zemlji.


Budući da se radi o prirodnom proizvodu, postupno će ga apsorbirati tlo, koje će crpiti njegove hranjive tvari za dobrobit biljaka.


3. Pesticidni sprej


Kao što smo rekli, češnjak je izvrstan sastojak za izradu prirodnih pesticida koji se direktno prskaju po biljkama.


Ako iz vrta i lončanica želite otjerati nametnike, primjerice dosadne lisne uši s biljaka ruža, trebat će vam četiri režnja češnjaka s ljuskom, mala glavica luka i čili papričica.


Ove sastojke zdrobite u mužaru (ako ga nemate možete koristiti i blender) dok ih ne svedete na pire koji ćete razrijediti u litri tople vode.


Nekoliko sati nakon pripreme, filtrirajte dobivenu smjesu i prebacite je u raspršivač: dobit ćete potpuno prirodni sprej protiv nametnika.