Imaju i vlastite ljestvice

Mogu li životinje biti obožavatelji glazbe?

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Koju pjesmu najviše voli vaš kućni ljubimac?

Prema psihologu za životinje Snowdonu sa Sveučilišta Wisconsin-Madison, životinje zapravo imaju svoju verziju glazbe koja je okružena specifičnijim zvukovima.


Godine 2009. istraživači su razvili dvije pjesme za majmune tamarin. Majmuni veličine vjeverica iz Srednje i Južne Amerike poznati su po tome što vokaliziraju tri oktave više od ljudi i imaju puls dvaput brži od ljudi, prenosi Youth Time.


Kad su tamarincima puštane pjesme, majmuni su reagirali na aktivan, visoko energičan način koji je proizašao iz živahnih majmunskih tonova i brzog tempa. Za drugu pjesmu, puštani su zvukovi sa sporijim tempom i to je umirilo majmune.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Godine 2001. studija je zaključila da pjesma “Bridge over Troubled Water” Simona i Garfunkela, (ali i druge smirujuće balade) pomažu kravama da proizvode više mlijeka, stvarajući opuštenu atmosferu.


Od ptica koje na glazbu reagiraju na sličan način kao ljudski mozak pa sve do riba koje prepoznaju razliku između skladatelja, životinje uistinu reagiraju na zvukove koje glazba može stvoriti.


Glazba laje i mijauče!


Što se tiče vaših kućnih ljubimaca, kroz razne studije, psi su očiti slušatelji glazbe. Veliki psi poput zlatnih retrivera ili njemačkih doga mogu imati slične glasovne frekvencije kao odrasli muškarci.


U ovom slučaju, veći psi mogu bolje reagirati na ljudsku glazbu, za razliku od malih sitnih pasa poput chihuahua. Međutim, prema MentalFloss.com, psi u uzgajivačnicama mogu biti manje pod stresom dok slušaju klasičnu glazbu.


Studija provedena na 117 uzgajivačnica pasa je zaključila da im se čini kako klasična glazba smiruje živce i omogućuje im dobro zaokružen raspored spavanja.


FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash


Ponekad previše mirne, moglo bi se pomisliti kako mačkama doista nije stalo do ljudske glazbe. Međutim, Snowdon je razvio slično istraživanje kao i za tamarine. Rezultat se činio uspješnim jer su se mačke počele trljati o zvučnike s čistim odobravanjem. Studija se smatrala toliko uspješnom da se zapravo može kupiti glazba za mačke.


Glazba može usrećiti ljude, a sada je očiglednije da zapravo usrećuje i životinje.