Manje je više

Riječke make up artistice otkrivaju najveće trendove u šminkanju ovoga proljeća i ljeta

Sandy Uran

Romana Poropat i Ana Pražić slažu se da je najvažniji pravilan skincare.

Ma koliko bila teška situacija, ma koliko mi bile loše volje ili neraspoložene, ili nas mučili neki problemi, a COVID 19 je dakako visoko na listi naših neželjenih stvari koje nam zagorčavaju život, biti dotjerani je uvijek in.


Valja uvijek držati do sebe i to prvenstveno zbog sebe samih, ali i okoline. Žene koje drže do sebe neće si nikada dopustiti da budu zapuštene.


Dolazi nam proljeće a s njim i novi trendovi u pogledu šminke. Kako bi bili što bolje informirani o svim novitetima na tom području zamolili smo dvije vrsne riječke make-up artistice da nam otkriju što je ove predstojeće sezone, proljeće – ljeto 2021., u modi a što out.


Evo što nam je o tome kazala naša prva sugovornica kozmetičarka i vizažistica Romana Poropat.


make_up

Romana Poropat, Foto: Sandra Polić Živković


Manje je više


– U nadolazećem periodu u fokusu su žuta, zelena i plava sjenila. Kao i svake sezone trendovi u šminkanju se razlikuju ovisno o kozmetičkoj kući. Tako ovog proljeća nakon izolacije i povećanog boravka u kući te kože bez šminke, predlažu nastavak trenda prirodnog izgleda naglašavajući ga laganim, prozračnim make up-om te prirodnim obrvama počešljanim samo gelom za obrve.


Posebni naglasak stavljaju na lijepu i njegovanu kožu. Drugi su mišljenja da će doći do kontraefekta i eksplozija boja te naglašenog šminkanja. Pa tako predlažu maskare i eyelinere u bojama, intezivna sjenila žute, zelene ili plave boje. Usne u bojama slatkiša, takozvane candy boje. Bez obzira na potpuno šarenilo važno je odabrati samo jedan detalj koji nam najbolje pristaje.


Evo što nam je rekla kad smo je pitali što je in a što out u pogledu proljetno/ljetnog stila šminkanja.


– Zadnjih godina u prvom planu su bile obrve jako iscrtane i istaknute. Mnoge žene su napravile i trajnu šminku. Taj trend polako prestaje ali i dalje obrve ostaju važne i dominante, ali ovoga puta u prirodnijem obliku. Tko ima vlastite lijepe obrve dovoljno ih je počešljati gelom za obrve koji možemo naći u obliku prozirnih maskara za obrve.


Zanimalo nas je naravno i koje su najčešće greške koje »obične« žene čine pri šminkanju i kako ih izbjeći. – Bombardirani smo sa svih strana kako bi trebali izgledati, kako se šminkati, što »moramo« sve kupiti i kako sve to aplicirati na lice. U moru svega žene se izgube.


Najčešće ili gledajući youtube tutorijale slijepo prate trendove i time gube svoju individualnost ili kupe šminku povedene reklamama i to skupu i kvalitetnu i onda ne znaju što bi s njom i odustanu od šminkanja ili stave nešto najminimalnije.


Iz tog razloga u školi šminkanja za osobne potrebe koju vodim upravo za »obične« žene učim polaznice kako odabrati adekvatnu šminku i ne trošiti na onu koja im nije potrebna a nametnuta je. Također učimo kako istaknuti ono najljepše na svom licu, što svaka žena posjeduje uz moto »Manje je više«.


Škola šminkanja Romana Poropat


Kako nije moguće šminkati se na isti način, iz objektivnih razloga, pitali smo je što si mlade žene mogu dopustiti kod šminkanja, a što nešto starije dame moraju svakako izbjegavati?


– Postoji uzrečica »Na mladome sve dobro pristaje« ili nešto slično tome. U pogledu šminkanja svakako bih se složila s tim. Mlada koža podnosi puno pudera i korektora za razliku od starije kože. Ista stvar je s popularnim »smokey eyes« sjenčanjem očiju i intenzivnim sjenilima. Mlade dame si mogu sve to »priuštiti«, dok one nešto starije lako postignu kontraefekat.


No, pritom bih istakla kako intenzivnija boja ruža uglavnom pristaje »starijim« ženama.


Zaključivši kako nešto starije dame moraju pripaziti na stil šminkanja kako se ne bi postarale našu smo sugovornicu pitali koje su stvari na koje bi svakako trebale pripaziti pri šminkanju, kako puderom i korektorom ne bi još više naglasile bore?


– Kod starijih dama vrijedi pravilo »maje je više«. Puder valja stavljati u minimalnoj količini samo na mjesta gdje je uistinu potrebno. Treba pripaziti s puderima u kamenu ili prahu jer oni dodatno naglase bore.


Prije šminkanja svakako valja dobro nahraniti kožu s kremom. Važno je naglasiti ono lijepo što osoba posjeduje, ali na decentan način. Kao što sam prethodno rekla intenzivniji ruževi su odličan primjer jer lice »živne«, samo treba paziti da se ruž ne razlije u bore koje s godinama nastaju oko usana.


To se može izbjeći koristeći olovku za obrubljivanje usana. Tada olovka postaje brana od izlijevanja ruža.


Foto: Fotosofia


Zanimalo nas je i na što sve dame koje imaju problema sa kožom kao što su recimo akne ili rozacea, crvenilo obraza, moraju pripaziti pri kreiranju baze, stavljanju pudera, odnosno što biste im savjetovali na koji način da što bolje prikriju nedostatke a da pritom na licu ne stvore efekt maske?


– Svih godina mog profesionalnog djelovanja uz šminkanje radim i kao kozmetičar, što sam i po struci. Da bi svako lice, a posebno ono s problemima, kao što su akne ili rozacea bilo lijepo našminkano treba biti adekvatno njegovano.


To je temelj. Njega u kozmetičkom salonu mora pratiti ona kod kuće. Kod prikrivanja koristiti se puder i/ili korektor koji ima veću moć prikrivanja.


Takvi preparati su obično gušći i ako ih se stavi previše ili ako nisu odgovarajuće boje vašem tenu stvaraju efekt maske. Moja preporuka je da na problematičan dio lica nanesemo najveću količinu pudera, kod izražajnijih problema korektor, i onda ostatak razmažemo pritom pazeći da ostane dobro prikriven nedostatak.


Na taj način ostali dijelovi lica nisu pod »maskom«, te ćemo tako izbjeći da lice ne izgleda tako.


Važna stavka u ovoj priči je higijena »alata« za šminkanje kao što su spužvice i kistovi. U vrijeme korone još i više. Stoga, naše se naredno pitanje odnosilo za savjet kako ih što bolje dezinficirati?


Spužvice i kistovi mogu biti leglo bakterija zato ih treba redovito prati. Osobito je važno kod aknozne i kože sklone alergijama. Kistovi za šminkanje i spužvice mogu se oprati sapunom ili šamponom.


Za kistove za rumenilo ili kameni puder može se koristiti i regenerator da budu mekši. Poželjno ih je sušiti na suncu koje predstavlja prirodnu dezinfekciju. Sada u doba korone prije pranja mogu se dodatno pošpricati sa sredstvom za dezinfekciju, ostaviti ga da djeluje i onda ih oprati.


Foto: Fotosofia


Zanimalo nas je i njeno mišljenje o prednosti prirodne dekorativne kozmetike, poput recimo mineralnog pudera, naspram klasičnih proizvoda?


Evo što je kazala:


Prirodna kozmetika je osobito poželjna kod osoba sklonih alergijskim reakcijama, jer je manja mogućnost da će im smetati. Nedostatak takve kozmetike je još uvijek kod većine brendova ograničeni odabir tonova.


U trendu su wet i glowy look


U pogledu važnosti pri šminkanju i njege u ovo vrijeme korone, kad nosimo zaštitne maske, Romana nam je posebno istaknula nekoliko važnih elemenata rekavši: – Mislim da bi bilo zgodno postaviti pitanje: Kako nošenje zaštitnih maski utječe na lice te kako se šminkati dok ih nosimo?


Mnoge klijentice koje do sada nisu imale problema sa kožom lica nakon dugotrajnog nošenja zaštitnih maski počinju ih imati. Javljaju im se akne i povećana isušenost kože.


U takvim slučajevima svakako bih preporučila da poboljšaju, ojačaju kućnu njegu lica i nadopune je losionima za osjetljivu kožu ili antibakterijskim.


Također bi bilo dobro ako su u mogućnosti da odu na profesionalni tretman čišćenja lica u kozmetički salon. Što se tiče šminkanja dok nosimo zaštitne maske ono što nam se vidi su oči koje možemo lijepo naglasiti jednim od predloženih trendova za ovo proljeće.


Usne možete iscrtati i ispuniti olovkom za usne koja ostaje postojana ispod maske kao i trajnim ruževima otkrila nam je čarobnu formulu naša majstorica šminke, i tako nam omogućila da doznamo sve tajne ne bi li uvijek lijepo izgledale.


Ana Pražić


Našoj drugoj sugovornici, vizažistici Ani Pražić postavili smo standardizirana pitanja kao i njenoj prethodnici. U pogledu trendova Pražić je kazala:


– Nadolazeći trendovi u 2021. godini su prilagođeni situaciji s koronom, budući da nam se svima promijenio način i stil života, te smo primorani da nosimo maskicu u svakodnevnoj rutini.


Svakako preporučujem naglasak na očima te poigravanje bojama. Uz oči, neizostavne su i obrve koje su ujedno i okvir cijeloga lica. Iako svakako preporučujem prirodniji izgled obrva uz iscrtavanje olovkom. Tekući puder trenutno i nije potreban, te se može koristiti samo kameni puder za ublažavanje nepravilnosti.


Pritom je naglasila: – Ono što mi se posebno sviđa je da su teške podloge s mat izgledom definitivno out, prenaglašene obrve i općenito taj mat finish na licu koji djeluje neprirodno i dodatno postaruje lice.


Svakako je in wet i glowy look što podrazumijeva laganije i prozračnije podloge, prirodniji izgled koji se postiže s konturama i higlihterima. Dakle prirodnija i prozračnija šminka je svakako in.



Eksperimentiranje s eyelinerom


Govoreći nam o najčešćim pogreškama navela je:


– Greške se prvenstveno događaju u preparativnoj kozmetici koja je najbitnija. Dakle samo na njegovanoj koži make up može izgledati dobro. Baza dobrog make up-a je njegovano lice.


 


Dakle najbitnije je njegovati svoje lice, te potom naći odgovarajuću podlogu u tipu bb kreme za zreliju kožu, mineralnog pudera ili laganijeg pudera za svakodnevnu upotrebu. Jače pudere s jačom pokrivnom moći ostavila bih samo za posebne prilike.


Za svakodnevno šminkanje dovoljna je laganija podloga, bronzer, rumenilo, olovka za obrve, maskara, korektor te sjajilo ili ruž. Najčešće greške su u neodgovarajućoj njezi i ne korištenju krema sa spf faktorom te krivi odabiri nijansa tekuće podloge.


Mnoge žene mi dolaze na šminkanje i većina ih govori da im je masna koža iako je to samo dehidrirana koža koja samo zahtjeva odgovarajuću njegu, a ne matirajući puder koji će dodatno pogoršati stanje na koži.


Svakako savjetujem individualni tečaj gdje će svaka žena uz pomoć stručnjaka naučiti kako sama sebe najbolje našminkati te svladati trikove i uvesti u svoju rutinu kratkotrajni make up s kojim blista.


Foto: Fotosofia


U Rijeci takve tečajeve održava Iva Berišić koja je vrhunski stručnjak i moj mentor i uz koju sam naučila sve ono što danas primjenjujem, te sam član njenog i beauty tima uz koji sam se usavršila i odradila mnoge modne revije kao što su Elfs revije, Zigman, Ivica Skoko, Robert Sever i druge.


Evo što nam je rekla u pogledu toga što si mlade žene mogu priuštiti, a što one nešto starije dame svakako moraju izbjegavati.


– Mlađe žene si mogu dozvoliti puno više eksperimentiranja negoli starije žene, koje već imaju uhodan način šminkanja te bolje poznaju svoje lice i samim time već znaju što im pristaje.


Svakako kod starijih dama naglasak je na njezi, dobroj i laganoj podlozi. Dakle teške pudere koji će samo dodatno istaknuti bore ne preporučujem, već laganiji make up u kojem uvijek volim istaknuti prirodnu ljepotu i usne.


Nikako ne treba prenaglasiti obrve koje dodatno mogu postarati lice, a nepotreban je i eyeliner u svakodnevnom šminkanju. U zrelijoj dobi pravilo je manje je više. Dok kod mladih žena koje vole eksperimentirati dozvoljeno je sve budući da mlada koža i lice trpe jači make up.


Eksperimentiranje s eyelinerom i bojama je dozvoljeno.


Ovom prigodom bih naglasila kako starije dame svakako moraju pripaziti na sam odabir pudera i korektora kao i samu njegu koja je najvažnija posebno je istaknula Pražić i potom dodala:


– Ne preporučujem nikako teške pudere i korektore koji se još više uvlače u postojeće bore, te na taj način samo još više dolaze do izražaja. Odgovarajuća njega u vidu kreme kao i obavezne okoloočne kreme je baza bez koje se ne započinje make up.


Nakon toga se stavlja odgovarajući primer te potom laganija podloga kao što su vodeni puderi ili BB kreme. Korektori također trebaju biti lakše teksture te pravilno naneseni. Dosta se griješi u izboru crne olovke što pripisujem tadašnjem stilu šminkanja. Podcrtala bih da već samo upotrebom smeđe olovke dobiva se prirodniji i blaži izgled. Zemljani tonovi i prilagođena podloga su dobitna kombinacija s kojom se ne postaruje lice.



Higijena kistića i spužvica


Kad je riječ o koži podložnoj aknama i rozacei odnosno crvenilu kože, rekla nam je: – Važno je kreiranje baze i kako na licu ne stvoriti efekt maske. Naime, što se tiče takve problematike definitivno preporučujem što manje make up- a te posjet dermatologu i riješavanju problema iznutra. Svakako je dobro znati da u takvim slučajevima zeleni primer pomaže jer ublažava crvenilo i to na djelovima na kojima je prisutno. Postoje razni primeri zelene boje.


Dakle treba koristiti zeleni primer kao bazu prije podloge, te korektor kremaste teksture dobre pokrivne moći koji je najbolje utapkati prstima. Puder mora svakako biti laganije teksture da ne postignemo efekt maske, te ne gušimo dodatno već oštećeno lice. Dijelove koje nam puder nije prekrio možemo još dodatno prekriti i kremastim korektorom.


O važnom faktoru, a to je higijena kistića i spužvica kazala je:


– Spužvice i kistove za svakodnevnu i osobnu primjenu preporučljivo je prati svaki tjedan, dok ja u svom poslu dezinficiram i čistim četkice iza svakog šminkanja. Najbolje se očiste u odgovarajućem sredstvu kao što su oni posebno namijenjeni tomu ili nekim dezinficirajućim sapunom a potom ih pošpricamo sa 70 postotnim alkoholom razrijeđenim s malo vode. Na taj način čuvamo svoje lice i zdravlje i u doba korone.


Jedno od pitanja za našu drugu riječku vizažisticu bilo je vezano uz prirodnu dekorativnu kozmetiku.


Prirodna kozmetika je uvijek in i svakako je preporučam u svakodnevnoj primjeni budući da ne opterećuju toliko lice i dozvoljava koži da diše.


Svakako su bolji mineralni puderi kao i sva ostala prirodna dekorativna kozmetika za svakodnevno šminkanje, dok su ipak neki teži puderi kao i nek drugi »jači« pripravci dekorativne kozmetike namijenjeni posebnim, svečanim prigodama u kojima se želi zasjati.