RADOVI U VOĆNJAKU

Ljetna rezidba breskve

Jelena Sedlak

Osim kod breskve i nektarine rezidba u zeleno pokazala je dobre rezultate i kod bajama, marelice i trešnje.

Nakon berbe breskve i nektarine ranijeg sazrijevanja, ali i sorata kasnijeg sazrijevanja treba obaviti rezidbu u zeleno. Ovakva, zapravo ljetna rezidba je redovna tehnološka mjera koja utječe na pravilno formiranje uzgojnog oblika, na kvalitetu rodnih grana za sljedeću godinu i na krupnoću i kvalitetu plodova, osobito onih koji kasnije dozrijevaju. Ljetna rezidba se obavlja u razdoblju vegetacije, nakon završetka aktivnog rasta. Rana rezidba može izazvati produženi i naknadni vegetativni rast i slabo sazrijevanje i odrvenjavanje mladica, a kasna rezidba nedovoljan i nepovoljan učinak.


Ona obuhvaća isključivo mladice, a odrvenjeli izboji i grane režu se u vrijeme mirovanja vegetacije. Dakle, nakon što smo ubrali plodove, na breskvi treba orezati grane koje su rodile, jer bi inače svake godine rađale sve manje i manje.


Ljetnom rezidbom uklanjaju se:
Vodopije koje ne služe za formiranje kosturnih grana;
Bujne konkurentske mladice u cilju zaustavljanja njihova rasta;
Postrane grane se skraćuju radi snažnijeg rasta i boljeg sazrijevanja mladica za iduću godinu. Iskustvo govori kako je kod brojnih sorti breskve i nektarine zimska rezidba postala dopunska rezidbi u zeleno (ljetnoj) rezidbi.


Osim kod breskve i nektarine rezidba u zeleno pokazala je dobre rezultate i kod bajama, marelice i trešnje.


Orezivanje u vrijeme vegetacije najbolje je za sve koštuničave voćne vrste, pa tako i marelicu, breskvu, šljivu, višnju, trešnju… Takva rezidba omogućava potpuno zarašćivanje rana i sprječava curenje smole.


Orezivanje bresaka nakon berbe plodova podrazumijeva da se najprije uklanjaju osušene, oštećene i bolesne grane. Zatim se uklanjaju i one mladice koje rastu unutar krošnje kako bi joj se osigurala bolja osvijetljenost. Mladice preostale u krošnji, nakon rezidbe, treba pincirati, odnosno odrezati na 20 – 30 cm dužine, odnosno 5 – 6 listova.


Pinciranje je čak mnogo bolje od odstranjivanja mladica jer se na pinciranim mladicama zameću rodni pupovi čiji će cvjetovi u sljedećoj godini donijeti prve plodove. Postoji i zimsko orezivanje bresaka, koje se provodi u doba mirovanja, tj. od opadanja lišća pa do početka vegetacije u proljeće.