Prve tri su najvažnije

Kako pomoći djeci da lakše progovore?

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Možete koristiti znakovni jezik koji će dijete koristiti i reći roditeljima što misle

Pričanje je, u početku, nešto s čime se mnoga mala djeca mogu boriti. To može izazvati tjeskobu kod roditelja ili drugih zabrinutih odraslih osoba oko djeteta. Uvijek je dostupna stručna pomoć za djecu koja se čini da kasno govore; međutim, evo popisa stvari koje možete isprobati kod kuće, a koje bi vašem djetetu mogle pomoći da progovori:


Znakovni jezik


Znakovni jezik se pokazao kao izvrsna alternativa za komunikaciju s malom djecom. Možete koristiti znakovni jezik koji će dijete koristiti i reći roditeljima što misle. Kada dijete odglumi određenu riječ, roditelj može ponoviti riječ u obliku govora, a dijete može kimnuti glavom da prikaže ‘da’ ili ‘ne’, piše piše Ada Jennifer.


Osim toga, možete zamoliti dijete da ponovi riječ za vama i upotrijebi je umjesto znakova sljedeći put. Ali budite oprezni da ne tjerate svoje dijete da govori prije nego što bude spremno za to.


Glazba


Mnogi mališani pjevaju ili reagiraju na glazbu plešući ili jednostavno kimajući glavom u ritmu. Za neku malu djecu ritam u glazbi mogao bi imati više smisla od ritma u govoru. Može pomoći izmišljanje pjesama koje podrazumijevaju jednostavne zadatke. Na primjer, možete pjevati malom djetetu kako biste ga potaknuli da jede zelje tako što ćete smisliti pjesmicu o povrću.


Možda će im biti lakše pjevati umjesto da izgovore prve riječi. Ne brinite; na kraju će pričati a ne pjevati!


Koristite izjave umjesto pitanja


Koristeći agresivna i izravna pitanja poput “Kako se zoveš?” ili “Koliko imaš godina?” može izazvati tjeskobu u pogledu nastupa djeteta, što ga dovodi do toga da uopće ne reagira.


Tijekom ove faze ključno je osigurati da ste pristojni prema djetetu i da više koristite ekspresivne i deskriptivne izjave dok pokušavate razgovarati. Na primjer, reći nešto poput: „Jedeš čokoladu. I ja volim čokoladu, znaš?” pomoći će djetetu da se poveže s osobom i olakšat će mu otvaranje prema vama.


Oponašanje


Profesionalni logopedi često koriste ovu metodu. Na primjer, ako dijete zijeva, stručnjak bi se mogao pretvarati da zijeva (s pretjeranim zvukom nalik samoglasnicima) i čekati da vidi kako će dijete reagirati.


Pojedinac također može oponašati spontane verbalizacije djeteta kako bi pomogao. Na primjer, ako dijete kaže nešto poput “baba”, odrasla osoba ih može oponašati tako što će preći na pjesmu “baba crna ovca”. To uvelike potiče dijete da više i češće govori.


Usporite


Kada pomažete djetetu da priča, bitno je biti strpljiv i ne tjerati dijete da priča prije nego što bude spremno. Treba biti oprezan jer to također može utjecati na djetetovo samopouzdanje ili samopoštovanje, ako se počne osjećati kao da se ne trudi dovoljno govoriti.


Kada razgovarate s takvim djetetom, pazite da govorite polako, kako bi dijete lakše shvatilo što govorite i što je to značenje. Nakon što shvate što pokušavate komunicirati s njima, povećat će se šanse da izraze svoje potrebe i želje.