Alternativne strategije

Otkrijte 3 načina kako pomoći djeci da izraze svoje osjećaje

Dijana Ljubanović

FOTO/Unsplash

FOTO/Unsplash

Pomozite u emocionalnom razvoju vašeg djeteta savjetima za pomoć djeci kako bi izrazili svoje osjećaje kad su uznemireni.

Definiranje i potvrđivanje uznemirujućih osjećaja vašeg djeteta dobra je roditeljska taktika, ali ne djeluje na svako dijete. Ako se vaše dijete često isključi ili se buni kad ga pitate što nije u redu, isprobajte ove alternativne strategije, koje najbolje odgovaraju djeci u dobi od 5 godina i više, od kliničke psihologinje (i mame troje djece).


Ostanite blizu i tihi


Za djecu s perfekcionističkim tendencijama ili neovisnim duhom, govoreći: “Tako si uzrujan” i “Vidim da si bijesan; to je u redu”, tijekom bijesa može zapravo pojačati negativne osjećaje i potaknuti sram.


Umjesto toga, budite prisutni i budite mirni kako biste potvrdili i povezali se sa svojim djetetom. Možete početi duboko udahnuvši i ponavljajući tihu mantru, poput „Sa mnom ništa nije u redu. S mojim djetetom ništa nije u redu. Mogu se nositi s ovim. ” Dok razgovarate s djetetom tijekom otapanja, držite se fraza bez osjećaja.


Pokušajte: “Ovdje sam s tobom.” Kad budete prisutni uz svoje dijete, naučit će da njegovi osjećaji nisu toliko zastrašujući, piše Parents.


Razvijte metaforu za velike osjećaje


To će omogućiti način komunikacije s djetetom bez direktnog razgovora o njemu. Mogli biste reći: „Misliš li da osjećaji djeluju poput dizala? Zamisli da je jedan u predvorju.


Pomiče se na kat dva, pa četiri, a zatim mora brzo na krov prije nego što se polako može spustiti. Tijela nekih ljudi rade tako.”


Nemojte se obeshrabriti ako vaše dijete ništa na to ne odgovori. Krenite dalje i vjerujte da su registrirali vaš trud da razumijete i povežite se.


osjecaj

FOTO/Unsplash


Pretvorite to u igru


Isprobajte igru ​​ocjenjivanja kako biste pomogli djetetu da se prilagodi vlastitim osjećajima. Nakon što se vaše dijete smiri, recite: „Pitat ću te o nečemu što se dogodilo. Ako sam pogodio, podigni palac. Ako su osjećaji pomiješani, palac drži vodoravno. Ako  nije sve u redu, palac dolje. ”


Započnite s interpretacijom koja će ga nasmijati. (“Kad smo igrali nogomet, ti si se se uzrujao jer su nam došli vanzemaljci i ukrali loptu!”) Nakon smijeha recite: “Ili zato što si htio postići gol i naljutio se kad nisi.” Kad vam dijete digne palac, nemojte dalje istraživati. Možete potvrditi sa: “Shvaćam.” Zatim pitajte: „Želite li da nastavim? Daj mi pokret palca da me obavijestiš. ”


Ako vaše dijete ima velike ispade i padove koji vas preplave ili ako osjećate da ste vi i vaše dijete zatvoreni u neproduktivnu dinamiku oko intenzivnih emocionalnih trenutaka,  potražite stručni savjet.