Kompulzivno jedenje

Jelo prije spavanja može imati brojne tajne nuspojave

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Prekasno navečer ili čak i međuobrok navečer može imati ozbiljne posljedice na zdravlje

Užurbani život često nas navodi da jedemo na neredovit način – i to je razlog zašto često, možda, na kraju jedemo prekasno navečer ili se uhvatimo kako dokasno buljimo u hladnjak u potrazi za takozvanim “ponoćnim zalogajem“.


Nažalost, nepostojanje određenog vremena za prehranu i kompulzivno jedenje u bilo koje doba dana (i noći) vrlo je štetno za naše zdravlje, i to iz nekoliko razloga.


Prvo, konzumiranje kalorija i masnoća neposredno prije spavanja može opteretiti naš metabolizam, a što nije pravo vrijeme za “sagorijevanje” onoga što smo pojeli.


Nedavno istraživanje je, naime, istaknulo kako oni koji jedu kasno navečer sagorijevaju manje masti tijekom noći od onih koji ručaju ranije, uz isti unos kalorija i prakticiranje tjelesne aktivnosti.


Drugo istraživanje pokazalo je umjesto toga da ljudi koji večeraju u 22 sata umjesto u 18 sati imaju veću vjerojatnost da će razviti intoleranciju na glukozu i smanjiti stopu oksidacije masti, čime se povećava rizik od pretilosti i drugih metaboličkih patologija.


Osim toga, rizici od zdravstvenih problema kao što su visoki krvni tlak, dijabetes, visoke razine kolesterola i triglicerida (stanja koja mogu dovesti do moždanog ili srčanog udara), kao i mogućnost da počnete patiti od dislipidemije veći su ako jedete prekasno navečer.


I na kvalitetu sna također utječe ako jedemo prekasno. Istraživanje provedeno prije nekoliko godina, naime, pokazalo je usku povezanost između vremena večere i pojave poremećaja spavanja kao što su poteškoće s uspavljivanjem, smanjenje REM faze, nesanica.


Dakle, loše jedenje (i u krivo vrijeme) također šteti našem odmoru i negativno utječe na naše performanse sljedeći dan, čineći nas umornima i neproduktivnima.