Štorija od mašte

Irena Antolak bavi se slikanjem točkanjem: ‘Uživam u onom što radim. Ne znam ni koji je dan ni koliko je sati!’

Lucija Sučić

Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

Točkica po točkica je priča o nastanku Studia Varuna ART

Studio Varuna ART brend je malog obiteljskog obrta iz Donje Bistre u kojem impresivna i veoma prepoznatljiva umjetnička djela stvaraju Mario i Irena Antolak. Specifičnost njihovih kreacija krije se u posebnoj tehnici slikanja točkanjem, a rezultat strpljive točkice po točkice bivaju očaravajuće umjetnine.


Dok je Irena kao polovica obrta zadužena za samo stvarane točkanjem, Mario je zadužen za rezanje, bušenje, brušenje i sve vrste obrade podloga, otkrila nam je.


U nastavku pročitajte njihovu štoriju od mašte!


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Studio Varuna _ unikatni pokloni (@studiovarunaart)



Pronalazak vlastitog stila


Naš razgovor otpočeo je pričom o samim počecima Varune, koja se, kako doznajemo, razvila iz hobija.


“Tražeći način da se kreativno izrazim krenula sam u Školu točkanja mandala. Nakon toga otvorio mi se cijeli svijet točkica. Najveća briga nam je bila kuda s tolikim radovima!”, ispričala nam je Irena otkrivši da su na ljeto 2021.krenuli izlagati radove na sajmovima i festivalima.


Iako je na radionici naučila tehniku, vrlo brzo se odmaknula od klasičnog točkanja mandala i pronašla svoj stil slikanja kojim, kako kaže, može izraziti sve što joj padne na um.


Irena uz to vodi i radionice Slikanje Točkanjem_ Dot Art, koja je super ideja za naučiti nešto novo, izraditi originalni poklon ili pak uljepšati svoj životni prostor, navodi.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Studio Varuna _ unikatni pokloni (@studiovarunaart)



Od slika do nakita


Irena nam je također otkrila da su prvo u tehnici točkanja nastale slike suncokreta.


“Oni su moja prva strast, točkala sam ih mjesecima. Zatim sam krenula slikati krošnje, u njima sam vidjela žensko tijelo i kosu. Da, žene su postale krošnje”, ispričala nam je.


Te prve slike ujedno su bile i humanitarno obojene.


“Te slike su mi najdraže, nastale su u društvu naših četveronožnih članova obitelji. Donirali smo na aukciji za pomoć napuštenim životinjama Aukcije Nikica. Slike su prodane odmah po objavi i to me motiviralo da nastavim stvarati dalje“, otkrila nam je.


Osim slika, Irena i Mario izrađuju i drvene naušnice, ogrlice i broševe, također ukrašene tehnikom točkanja akrilnim bojama. Kombinacija je, kao što možete i pretpostaviti, bezbroj!


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Studio Varuna _ unikatni pokloni (@studiovarunaart)



Kad inspiracija dođe…


Na pitanje kako izgleda jedan prosječan dan “na poslu”, Irena je iskreno podijelila kako tu pravila nema.


“Kad radim na nekom projektu bilo da je slika ili kolekcija nakita, ne znam ni koji je dan ni koliko je sati. Uživam u onom što radim, a mogu to raditi bilo gdje i bilo kada. Tako da kad inspiracija dođe, ja sam spremna”, sretno će.


Pri samom pogledu na umjetnine jasno je da se radi o tehnici koja zahtijeva preciznost, strpljenje i dosta vremena, što je i sama Irena priznala rekavši da nikada ne zna koliko će vremena biti potrebno da završi sliku koju je zamislila. “Kad osjetim da nema mjesta za niti jednu točkicu, da ih je točno toliko koliko treba, tada proglasim rad gotov”, zadovoljno će Irena.


Istaknula je kako je Mario izradio veliki štafelaj na kojem se nalazi većina slika, a koji je postao kako u izložbenom prostoru pa tako i na sajmovima prava atrakcija!


“Veseli me vidjeti kako ljudi stanu i gledaju u te moje slike. Volim druženja uživo i pohvale i kritike. Slike su definitivno najomiljeniji proizvod“, veselo je kazala.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Studio Varuna _ unikatni pokloni (@studiovarunaart)



Pričanje priča i oživljavanje kulture


Iz prvog pogleda na slike, nije došlo kao iznenađenje da je glavno vrelo inspiracije upravo priroda.


“Slike su inspirirane prirodom i životom. Radim slobodnim apstraktnim stilom, a često se pojavi mačkica, leptir, cvijet ili drvo. Slikanje točkicama poznat je stil koji koriste australski aboridžinski umjetnici, za pričanje priča i oživljavanje kulture. Rado ću istočkati i vašu priču ako imate inspiraciju koju želite da prenesem na sliku”, kazala je.


Od suradnji istaknula je Doremiza Studio u kojem održava radionice slikanja točkanje, te je istaknula i sudjelovanje u Projektu Kreativna Hrvatska.


Planovi za budućnost su jednostavni: “Puštati inspiraciji da me vodi kao i do sada. Hrabro isprobati svaku ideju i vidjeti gdje me to vodi. Sa svojim radovima posjetiti nova zanimljiva mjesta i upoznati nove zanimljive ljude”.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Studio Varuna _ unikatni pokloni (@studiovarunaart)