Štorija od mašte

Galerija Lapis: Inspiriraju nas život, moda, glazba, a najviše priroda i omiljena plaža Čista

Karmen Bosnić

Modna i umjetnička priča bračnih i poslovnih partnera Suzane Jagar-Vrkić i Emilija Vrkića počinje 1994. godine kad su se upoznali na otoku Pagu.



Znam da zvuči kao klišej, ali otkad znam za sebe stalno sam si izrađivala nakit od svega što mi je došlo pod ruku, nešto šivala, prekrajala, crtala… Jednostavno, nešto u meni me stalno tjeralo da stvaram.
Profesionalno sam se počela baviti izradom nakita na prvoj godini fakulteta, kad sam na taj način počela polako zarađivati. U početku je to bio nakit od keramike koji je u to doba bio moderan, i uglavnom inspiriran starim civilizacijama koje sam u to doba istraživala studirajući Indologiju i Filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, prisjeća se Suzana Jagar-Vrkić, koja sa suprugom Emiliom Vrkićem stoji iza hrvatskog brenda dizajnerskog i umjetničkog nakita Lapis. Modna i umjetnička priča ovog bračnog para počinje još 1994. kad su se upoznali, a 1999. otvaraju galeriju Lapis u Tkalčićevoj 32 u Zagrebu, gdje sve do danas izlažu svoje radove.


Posebni kamenčići


Emilio je cijelo djetinjstvo proveo s ocem u radioni učeći mehaniku, pa je njegov izričaj više inspiriran geometrijom, minimalizmom, precizan i moderan. Izradom nakita počeo se baviti 1994. godine, kada smo se upoznali na otoku Pagu gdje sam prodavala svoj nakit i tada seli u Zagreb. Isprva smo nakit prodavali po galerijama u Zagrebu i diljem obale, a 1999. smo zajedno otvorili galeriju Lapis. Neke kolekcije radimo zajedno. Netko ima osnovnu ideju, pa isprobavamo, razrađujemo… Svatko obavi svoj dio posla, ali ima i svatko svoje kolekcije i unikatne radove gdje se ne miješamo jedno drugom u posao, kaže Suzana.
U proteklih 27 godina ona i Emilio, koristeći razne tehnike izrade stvaraju kreacije prepoznatljivog dizajna. Od materijala najčešće koriste reciklirano srebro, bakar i mjed, kombinirajući ih s poludragim kamenjem, koraljima, biserima, a često i kamenčićima s plaže.



Srebro je uvijek popularno, ali ima svoju cijenu tako da dosta koristimo i neke druge alternativne materijale, primjerice puno radimo u bakru, a zadnje vrijeme i od mjedi koja je trenutno jako popularna. Uglavnom sve nabavljamo kod nas, jedino neke posebne kamenčiće naručujemo preko interneta iz Indije, priča Suzana, kojoj simbolička i energetska značenja kamena nisu prioritet.
– U principu ne, možda podsvjesno jer uvijek sve počne tako da me neki kamen privuče i tu krene cijela priča, a tek na kraju mi se otkrije, nešto što je trebalo izaći, onaj “aha” efekt kad se nešto posloži. Uglavnom, najdraži su mi tirkiz, labradorit i azurit malahit, tako da nam je pola dućana u tim nekakvim tirkizno, zelenkasto-maslinastim tonovima. U zadnje vrijeme me jako privlači i ametist i to onaj bistri, brušeni, bez ikakvih primjesa i baš mi je fascinantno ići istraživati značenje određenog kamena koji me privuče. Uvijek nekako ispadne da ima smisla, da sam baš trenutno u takvoj fazi života da nije ni čudno da me baš taj kamen privukao.


Inspirirani Pink Floydima




Kao rođene kreativce inspirira ih doslovno sve – život, moda, glazba…, a najviše kolekcija nastalo je inspirirano prirodom kojom su stalno okruženi. Tako nastaju kolekcije “Čista” inspirirana istoimenom divljom plažom na otoku Pagu, “Dragonfly” inspirirana vilin konjicima, “Leptirići”, “Wild roses”, “Cvjetići” inspirirane cvijećem koje je čest motiv što se provlači kroz čitav njihov opus i po kojem su postali prepoznatljivi.
Što me inspirira? U mom umjetničkom izričaju, kad radim baš iz te neke unutarnje potrebe za stvaranjem, inspirira me život, potraga za smislom, izvorom, priroda i to najviše more, otok, kamen, boje, mirisi, teksture moje najdraže plaže Čista na otoku Pagu koja me inspirirala za meni najdražu i najzreliju kolekciju “Čista”, koja svake godine raste i dodam joj poneki novi primjerak. Osim toga inspirira nas i glazba, moda… Nastojimo biti upoznati s trendovima, ali ih slijepo ne slijedimo, uzmemo samo ono što se da uklopiti u naš izričaj i prilagodimo ga svom nakitu, ili radimo u bojama i materijalima koji su u trendu.



Osim unikatnog, umjetničkog nakita napravili smo i brojne kolekcije. Neke od poznatijih su “Dark side” inspirirana avangardom, glazbom Pink Floyda, kolekcija “Red spot” inspirirana Japanom, kolekcija “Aquarelle” rađena sa zelenom patinom, kolekcija “Tiffany”, kolekcija “Purple”, kolekcija “Latice” koju smo nazvali po našoj kćerki Mirti-Latici, i brojne druge.



Nosiva umjetnost


Svoju prvu kolekciju pod nazivom “Talk shit get hit” 2018. je predstavila i naša kćer Mirta-Latica. Njene ilustracije pretvorili smo u ogrlice, a nakit koji nose likovi iz njenih stripova smo pretočili u srebro. Mirta se inače bavi crtanjem stripova i osvajala je već brojne nagrade na Međunarodnom festivalu stripa Crtani romani šou i drugdje. Iza nje je već desetak izložbi, skupnih i samostalnih i nekoliko gostovanja na TV-u. Mirta sada ima 16 godina i pohađa drugi razred Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, kaže Suzana.


Lapis nakit odlikuje se svojim specifičnim vizualom, profinjenim izričajem, krhkošću i delikatnošću, ali ujedno i upečatljivošću, pažljivim i senzibilnim odabirom materijala kombiniranih u prekrasan sklad koji tvori umjetnost, ne samo onu izložbenu, distanciranu od stvarnosti, nego zaživljenu i nosivu, ali unikatnu po defaultu, kako glasi Lapisov moto.


– Unikatne modele ne možemo ponoviti jer nisu rađeni po nekoj šabloni ili kalupu, mogu se naručiti, ali ne može se napraviti isto, samo nešto slično u tom stilu. Što se kolekcija tiče, tu naravno ponavljamo modele, ali s obzirom da ih sve ručno izrađujemo, režemo, brusimo, također ne možemo napraviti baš identični komad.