
Foto: iStock
Najprije valja odabrati dobar supstrat kojim ćemo ispuniti velike posude za biljke
Osmišljavanje, sadnja i održavanje lončanica u velikim posudama u vrtu zna biti zahtjevan posao, kako fizički tako i u pogledu estetike, ali postoje načini kako olakšati taj posao.
Najprije valja odabrati dobar supstrat kojim ćemo ispuniti velike posude za biljke. Zemlja u koju ćemo posaditi biljke morala bi imati dobre osobine drenaže jer ako voda iz posude ne istječe, korijen neće moći opstati i biljka će vremenom umrijeti zbog nedostatka kisika. Ako je zima u vašem vrtu oštra, ne koristite supstrat koji u sebi sadrži većinom granule za zadržavanje vode jer će se smrznuti.
Nikada nemojte napuniti posude ni vrtnom zemljom jer je ona previše sabijena i teška te smanjenih kapaciteta za drenažu. Vrtna zemlja, osim toga, može sadržavati štetnike i njihove larve, gljivice i sjeme korova.
Velike posude najbolje je puniti zemljom na mjestu gdje ih namjeravate postaviti, pa ih nećete poslije onako teške morati premještati. Njihova težina ima i jednu bitnu prednost, jaki vjetrovi ih neće moći prevrnuti. To je naročito važno kod biljaka s težom krošnjom, kojima uvijek treba osigurati stabilnije dno.
One, naime, trebaju biti teže na dnu nego što su na vrhu, inače će ipak biti sklone prevrtanju.
Nikada na dno posude nemojte stavljati kamenčiće ili izlomljeni crijep, jer suprotno uvriježenom mišljenju, ono neće pomoći da voda lakše otječe, naprotiv. Tako će se višak vode zadržavati oko vrha korijenja i potaknuti njegovo truljenje.
Poroznost posuda je također važna zbog propuštanja viška vlage da ispari iz nje. I zrak će bolje cirkulirati u takvim posudama, te će kisik lakše stizati do korijenja. Posude od gline i drugih prirodnih materijala najbolje su rješenje, no treba imati na umu da će se zemlja u njima lakše isušiti, pa ćete češće morati zalijevati. Naravno, samo u slučaju da nisu glazirane, jer onda su manje propusne i premda lijepe, za biljke su manje povoljne od neglaziranih posuda.
Svaka posuda, ipak, neće odgovarati svakoj biljci, mjestu i klimi u kojoj se biljka nalazi pa kod odabira morate imati na umu za koju točno biljku birate posudu. To je naročito važno kod velikih vrtnih posuda. Izbor biljaka koje ćete u njih posaditi može biti prilično izazovan posao, jer će trebati uskladiti izgled biljaka i njihove potrebe za vodom i svjetlom te kvalitetom zemlje.
Centralno mjesto u kontejneru obično će zauzeti okomiti element, odnosno visoka biljka, koja će u cijeli aranžman unijeti element drame. S ovom zvijezdom velike vrtne posude započinjemo sadnju. Ako imamo dovoljno veliki kontejner, možemo u njega posaditi dvije visoke biljke, dvije vrste kale na primjer, ili velike perene, ukrasne trave, malo drvo ili grm, tako da nam ta vrtna posuda bude po nečemu zanimljiva tijekom cijele godine.
Nakon što smo posadili centralnu biljku, oko nje sadimo manje biljke koje imaju ulogu popunjavanja prostora. To mogu biti geraniji, begonije, vinka, kadifice i slične.
Na kraju sadimo biljke koje će omekšati ivice posude padajući preko njih, kao što su lobelija, razne vrste bršljana, dihondra i slične. Premda je uobičajeno koristiti nekoliko raznih vrsta biljaka za popunjavanje prostora i za omekšavanje rubova posude, ne oklijevajte posaditi i samo po jedan primjerak od svake, može biti jednako efektno.
U posudama koje su šire nego što su duboke, posadite biljke poput zlatne metiljke ili niskih sukulenta koje će tako dobiti na svojoj zanimljivosti.
Posude će zatim, ako već nisu tako postavljene, trebati postaviti na mjesta gdje će primati adekvatnu količinu sunčeve svjetlosti, u skladu s biljkama koje ste u njih posadili. No, da bi biljke u njima ostale zdrave, treba učiniti još i sljedeće:
1. Uklanjajte precvjetale cvjetove. Dok nekim biljkama to nije potrebno, drugima je skidanje precvjetalih cvjetova neophodno ne samo kako bi izgledale ljepše, već i kako bismo ih potaknuli na daljnje cvjetanje umjesto da troše energiju na stvaranje sjemena.
2. Zakidajte vrhove biljaka kako biste dobili lijep, grmast oblik, a ne samo jednu izduženu stapku. Mačja i ukrasna kopriva, neke vrste petunija, pelargonije i druge razgranate vrste zakidanjem će dobiti ljepšu krunu i neće se otegnuti u dužinu.
3. Redovito gnojite zemlju u posudi tijekom vegetacije. Mnoge velike biljke su zahtjevne u pogledu prihrane, posebno stoga što njihovo korijenje ne može potražiti minerale u dubljim slojevima zemlje, pa ih treba prihranjivati tekućim gnojivima svakog drugog tjedna. Dio gnojiva kod svakog zalijevanja istječe iz posude, pa je stoga važna redovitost.
4. Osigurajte biljkama dovoljno vode, pogotovu onim velikim, krošnje poput kišobrana. Bit će ih potrebno katkad i poprskati vodom iz crijeva, ali to neće biti dovoljno. Tek kada vidite da voda iz zemlje istječe kroz rupice za drenažu, bit će dovoljno vode i za biljku. Ako voda ne istječe, znači da treba još zalijevati.
Lijep starinski kontejner može biti ukras vašeg vrta, a ako kupujete kakav novi, on može biti vrlo skup. Na žalost, oni najljepši su obično i najteži. Ako je to problem, možete kupiti neki načinjen od fiberglasa. I takvi znaju biti lijepi poput onih od terakote, a mnogo su lakši. Posude od terakote idealne su za kaktuse i sukulente postavljene na sunčanoj strani.
Odlične su i za druge biljke, ali ćete ih morati češće zalijevati. Što je veća posuda, lakše će zadržavati vlagu. Ako često putujete, pametno je razmisliti o sustavu navodnjavanja.
Česta je greška sadnja biljaka različitih zahtjeva za sunčevom svjetlošću u istu posudu. Biljke sjene i biljke sunca nikako ne bi trebalo saditi zajedno.
Vodenika i geranijum, primjerice, lijepo izgledaju zajedno, ali jedna voli sjenu, a druga sunce i uskoro će jedna od njih uginuti.
Griješimo i ako u istu posudu posadimo proljetne i ljetne cvjetnice, jer jedne vole hladnije vrijeme, a druge toplije, pa će jedne izgledati lijepo, a druge jadno. Bolje ih je zamijeniti pa posaditi u posudu istu vrstu biljaka.
Primjerice, maćuhice i zijevalice više vole svježije vrijeme pa ih radije posadite zajedno, nego s cinijama i verbenom koje vole toplinu.
Izlaganje biljaka vjetru je također problematično i ništa nije jadnije nego vidjeti viseću košaru s umirućim biljkama koja se ljulja na toplom vjetru. Biljke nisu superheroji i ne mogu biti lijepe u ekstremnim uvjetima. Ako ste im baš namijenili takvo mjesto, maknite ih na svježiju lokaciju dok traje toplotni val.
Njegovane biljke uvijek su ljepše od onih zapuštenih, pa uložite malo truda u njihovo orezivanje, uklanjanje uvenulog lišća i cvjetova, zakidanje vrhova…
Ako vam se ne da gnjaviti s kreiranjem vlastite velike vrtne posude, pa želite kupiti neku već ispunjenu biljkama, najbolje da odaberete neku koja nije preraskošnog cvjetanja, jer takvoj je već prošlo najljepše doba. Radije odaberite neku manje rascvjetalu, ali s puno pupova, koja će vas dulje uveseljavati.