Na balkonu

Imate li biljku lavande u posudi? Evo kako se brinuti za nju tijekom zime

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Dovoljno je nekoliko mjera opreza kako bi ju očuvali

Lavanda je lončanica prisutna u mnogim domovima: šarena i lijepa, opija svojim nježnim mirisom, a ima i mnoga blagotvorna svojstva za tijelo (opušta i potiče dobar odmor) i za okolinu.


Ipak, podsjetimo da je lavanda biljka koja cvate tijekom ljetnih mjeseci, između lipnja i kolovoza.


Ako biljku lavande ugostite na balkonu ili terasi, zimi je morate zaštititi od hladnoće i lošeg vremena kako bi idućeg ljeta ponovno bujno procvjetala.


Dovoljno je nekoliko jednostavnih mjera opreza:


1. Posuda


Prednost posjedovanja lončanica (lavande, ali ne samo) je u tome što ih možete premjestiti kako biste povećali izloženost malom zimskom svjetlu ili ih sklonili kad je vani loše vrijeme.


Ako vam je balkon izložen suncu, čak i samo nekoliko sati dnevno, biljke izložite prirodnom svjetlu, a ne zaboravite ih skloniti u slučaju kiše ili tijekom noći pod trijem ili u otvorenu i negrijanu garažu.


Lavandu nije dobro unositi u zatvorene prostore jer je u stanu temperatura previsoka (i zbog prisutnosti peći ili radijatora) pa biste riskirali oštećenje biljke.


2. Malč


Ako je posuda mala i biljka mala, sloj malča na dnu je suvišan – ali situacija se mijenja u slučaju vrlo velike biljke.


Možete napraviti tanak sloj malča koji ćete staviti na podnožje stabljika pomoću slame ili suhog lišća grubo izmrvljenog rukom: ovo će prekrivanje zaštititi biljku od oštećenja mrazom.


3. Drenaža


Dobra drenaža neophodna je za zdravu i uspješnu biljku: ako želite izbjeći opasnost od plijesni na korijenu i odumiranja biljke, pobrinite se da posude imaju rupe za drenažu pri dnu.


Također stvorite drenažni sloj na dnu posude, ispod zemlje, koristeći šljunak ili kore od kikirikija.


4. Zalijevanje


Imajte na umu da lavandi zimi treba manje vode nego ljeti, budući da je biljka u fazi “mirovanja”.


Savjet za savršeno zalijevanje čak i zimi je dodirnuti tlo rukama prije zalijevanja i nastaviti sa zalijevanjem samo ako je potpuno suho.


5. Izolacija


Naposljetku, vrlo je važno izolirati posudu s lavandom kako biste je zaštitili od hladnoće, a istovremeno osigurali pravilnu cirkulaciju zraka.


Oko posude možete omotati staru plahtu ili vreću od jute, ako je imate: tako će korijenje biljke biti zaštićenije od hladnoće.