Namaste

Kad te Nepal zagrli iskrenim osmijehom: Ovdje je srdačnost stvar ponosa, a turizam pitanje etike

Danijela Bauk

Foto Danijela Bauk

Foto Danijela Bauk

Posjetitelji Nepala često govore da se osjećaju dobrodošli i »zagrljeni« od strane lokalnog stanovništva



Iskren osmijeh. Beskrajna ljubaznost. Osjećaj sigurnosti. Prvi je to dojam kad stignete u Nepal, saveznu demokratsku republiku u južnoj Aziji između Indije na istoku, jugu i zapadu i autonomne regije Tibet u Kini na sjeveru.


Taj dojam pratit će sve brojnije strane posjetitelje tijekom cijelog boravka u toj zemlji koju krase nevjerojatne prirodne ljepote, kulturna raznolikost i bogatstvo tradicije, gostoprimstvo i toplina njezinih stanovnika.


Namaste, blagi naklon i sklopljene ruke.




Tradicionalni je to hinduistički pozdrav koji se koristi i pri dolasku, i pri odlasku, u bilo koje doba dana.


Namaste je prvo što ćete čuti kad sletite u glavni grad Katmandu, središte istoimene plodne himalajske doline na ušću rijeke Baghmati u Bishanmati, koji je turistički, kulturni i budistički hodočasnički centar.


Namaste ćete čuti i u Pokhari, turističkom središtu čija je ljepota bila predmet inspiracije mnogim putopiscima. Namaste će vas dočekati i u nacionalnom parku Chitwan, koji je dio UNESCO-ove svjetske baštine.


Prometni kaos na ulicama Katmandua / Snimila Danijela Bauk


– Poznati smo po svojoj srdačnoj gostoljubivosti i prijateljskoj naravi, što često ostavlja upečatljiv dojam na turiste. Posjetitelji Nepala često govore da se osjećaju dobrodošli i »zagrljeni« od strane lokalnog stanovništva, koje uvijek rado dijeli svoje tradicije, običaje i vjerovanja. »Atithi devo bhavah« znači da je gost oblik božanstva.


Nepalska je tradicija srdačno dočekati i poslužiti goste, to je stvar ponosa za Nepal i Nepalce. Po tome smo poznati u svijetu, a upravo je turizam jedan od glavnih aduta razvoja Nepala, istaknut će naš domaćin, Liladhar Bhandari, generalni direktor Going Nepal Private Limited, turističke tvrtke sa sjedištem u Nepalu, koji je u turističkoj industriji od ranih 90-ih.


Stupa svjetskog mira, odnosno Shanti Stupa / Snimila Danijela Bauk


 


Etični turizam


Bhandari, koji je također član Azijsko-pacifičke turističke udruge, vidio je uspone i padove nepalske turističke industrije i vjeruje da nepalski turizam može napredovati u danima koji dolaze.


– Vjerujemo u kvalitetan i etičan turizam. Kao tvrtka predani smo pružanju podrške lokalnom gospodarstvu i osnaživanju zajednice kroz svoje turističke usluge. Ova predanost odražava našu usredotočenost na održivi turizam jer te prakse mogu pomoći u zaštiti prirodnog okoliša, očuvanju lokalne kulture i baštine te podržati razvoj lokalne zajednice.


Nepal je prekrasna zemlja s raznolikim krajolicima, kulturama i tradicijama. Povijest turizma u Nepalu datira iz 1950-ih, kada se zemlja prvi put otvorila za strane posjetitelje. Prva organizirana trekking ekspedicija u Nepal bila je 1951. godine, kada je britanski tim predvođen Ericom Shiptonom istraživao regiju Khumbu, uključujući Mount Everest.


Od tada zemlja bilježi stalni rast turizma, a mnogi turisti dolaze u Nepal zbog njegovih prirodnih ljepota, jedinstvene kulturne baštine i avanturističkih mogućnosti poput trekkinga i planinarenja.


Pogled iz zraka na stupu Boudhanath, jedno od najvažnijih budističkih svetišta u Nepalu / Snimila Danijela BAUK


Nepal je poznat po zapanjujućim krajolicima, od veličanstvene Himalaje do bujne zelene džungle regije Tarai. Dom je nevjerojatnoj flori i fauni, uključujući rijetke i egzotične vrste koje se ne mogu pronaći nigdje drugdje na zemlji.


Turisti mogu uživati ​​u promatranju ptica i leptira ili se jednostavno diviti nevjerojatnom nizu biljnog i životinjskog svijeta koji uspijeva u raznolikim ekosustavima Nepala. Zajedno s poslovičnom ljubaznošću i gostoprimstvom lokalnog stanovništva, ovi čimbenici ključni su za daljnji razvoj nepalskog turizma, s ponosom priča Bhandari.


Nepalski domaćini Ras i Liladhar Bhandari / Snimila Danijela Bauk


Kaotična metropola


Nepal se sastoji od triju usporedno položenih prirodnih regija. Sjeverna regija obuhvaća visoku Himalaju s najvišim vrhuncima, osamtisućnjacima Mt. Everest, Kanchenjunga i Dhaulagiri, središnja regija nisku Himalaju s vrhuncima do 3.000 metara i dubokim riječnim dolinama, a južna regija predgorsku ravnicu, koja se dijeli na dolinu Katmandu u porječju rijeke Bagmati na istoku i Tarai na zapadu. Klima je tropsko-monsunska s izrazitim visinskim zonama. Novčana je jedinica nepalska rupija, a službeni jezik nepalski, iako postoji puno dijalekata. Prema vjeroispovijesti uglavnom su hinduisti, mali postotak slijedi budizam i druge religije. Od prirodnih izvora posjeduje veća ležišta kremena, bakra, kobalta i željeza te znatne količine pitke vode, bogat je šumama i hidroenergetskim potencijalima.


Uglavnom izvozi rižu, kukuruz, pšenicu, šećer, meso, jutu, tekstil, sagove, cigarete, kožu i električnu energiju. Glavni grad Katmandu bučna je i kaotična metropola prepuna čudesnih znamenitosti, a jedna od najposjećenijih je zasigurno trg Kathmandu Durbar, također poznat kao Basantapur Durbar ili Hanuman Dhoka Durbar. Ovo mjesto je od 1979. godine uvršteno na UNESCO-ov popis svjetske baštine. Središte je društvenog, vjerskog i urbanog života. Njegova povijesna važnost, prekrasna nevarska arhitektura i živahni bazari čine ga fascinantnim mjestom za posjetiti.


U blizini se nalazi i Kumari Ghar – palača živuće Božice. Hram Pashupatinath posvećen je bogu Shivi i jedan je od najsvetijih hramova u Nepalu, a nalazi se na obalama rijeke Bagmati. Svake godine ovaj hram privlači stotine vjernika koji dolaze ovdje kako bi pronašli utočište zadnjih nekoliko tjedana svojih života, susreli se sa smrću, bili kremirani na obalama rijeke i krenuli na svoje posljednje putovanje vodama svete rijeke Bagmati, koja se kasnije ulijeva sa svetom rijekom Ganges. Hinduisti iz svih krajeva Nepala i Indije dolaze ovamo umrijeti jer se vjeruje da se oni koji umru u hramu Pashupatinath ponovno rađaju kao ljudi, bez obzira na lošu karmu.


Snimila Danijela Bauk


U blizini Katmandua, na tri kilometara udaljenom brežuljku nalazi se Swayambhunath, jedna od najsvetijih budističkih stupa u Nepalu, poznat i kao hram majmuna, oko koje su brojna svetišta i samostani. S brežuljka se pruža i prekrasan pogled na cijelu dolinu Katmandua.


Neizostavna je i stupa Boudhanath, jedno od najvažnijih budističkih svetišta u Nepalu, čija je mandala, središnji toranj na kupoli, čini najvećom stupom u Nepalu i jednom od najvećih u svijetu. Stupa je polukružnog oblika i sadrži relikvije Buddhe. Uvrštena je na popis svjetske baštine UNESCO-a 1979. godine i jedno je od najpopularnijih mjesta u Katmanduu kako za lokalce tako i za turiste. Stupa je izgrađena oko 600. godine nove ere.


Ponuda ulične hrane / Snimila Danijela Bauk


Dragulj Himalaje


Čisti zrak, spektakularna pozadina snježnih vrhova, plava jezera i okolno zelenilo grad Pokhara čine »draguljem na Himalaji« i turističkom metropolom Nepala. Baza je za planinare koji kreću u osvajanje vrhova Annapurne, od kojih je najviši upravo Annapurna I., a leži na tri jezera: Fewa, Begnasu i Rupi. Grad je također dom mnogim elitnim Gurkhama, nepalskim vojnicima poznatim kao neustrašivi u borbi, ali dobre naravi u svakodnevnom životu.


U neposrednoj blizini nalazi se Stupa svjetskog mira, odnosno Shanti Stupa, te tibetanski izbjeglički kamp. Zajednica tibetanskih izbjeglica živi u Pokhari od 1959. i važan je dio multikulturalnog stanovništva Nepala. Nacionalni park Chitwan bogato je prirodno područje Terai u suptropskom južnom dijelu Nepala. U Parku se nalazi ukupno 68 vrsta sisavaca, 544 vrste ptica i 126 vrsta riba, a posebno je poznat po zaštiti jednorogog nosoroga, kraljevskog bengalskog tigra i garijalskog krokodila – jednog od najvećih krokodila u svijetu.


Namaste do idućeg susreta.