Trikovi za uštedu

Doznajmo kako je lako uštedjeti toplu vodu kod kuće!

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Također je važno naučiti kako reciklirati vodu koja se već koristila za drugo

Budući da se topla voda isporučuje pomoću električnog ili plinskog bojlera, njezina je potrošnja usko povezana s troškovima računa.


Ušteda tople vode također je način da manje potrošite struju ili plin.


Naviknite se na ekološki prihvatljivo korištenje tuša i kade.


Za osobnu higijenu uvijek je bolje preferirati tuširanje nego kadu jer korištenje kade uključuje prosječnu potrošnju vode 4 puta veću od one za tuširanje.


Preporučljivo je ograničiti vrijeme provedeno pod tušem na najviše 7-10 minuta, izbjegavajući rasipanje “rijeka” vode samo radi uživanja pod vrućim mlazom.


Zatvaranje slavine tijekom vremena potrebnog za sapunanje i ponovno otvaranje za brzo, ali precizno ispiranje daljnji je “napor” koristan za izbjegavanje rasipanja druge dragocjene vode.


Male “žrtve” za velike uštede (od 30 do 50% godišnje potrošnje vode prosječne obitelji) kako za naše džepove tako i za okoliš.


Za čišćenje kuće vrijede iste mjere opreza osobne higijene. Koristite toplu vodu samo kada je potrebna i uvijek zatvorite slavine nakon što ste potrošili onu koja vam je potrebna, ne dopuštajući da i dalje teče “u prazno”.


Što se tiče kućanskih aparata, zapamtite da najnoviji imaju uređaj koji koristi toplu vodu iz bojlera. Tako više ne moraju grijati hladnu vodu, što rezultira manjom potrošnjom vode i električne energije jer je bojler puno učinkovitiji. Time se vrijeme pranja smanjilo.


Ostali korisni savjeti


Osim zaštite vodnih resursa štednjom vode kod kuće, također je važno naučiti kako reciklirati vodu koja se već koristi za obavljanje drugih zadataka. Evo nekoliko dobrih primjera:


  • Voda koja se koristi za pranje voća i povrća, na primjer, može biti korisna za zalijevanje biljaka
  • Voda u klimatizacijskim uređajima i odvlaživačima zraka je destilirana, tj. bez minerala, a samim time i kamenca, što je idealno za glačalo
  • Kišnica skupljena u lavoru može biti korisna za zalijevanje biljaka ili pranje automobila
  • Voda od kuhanja tjestenine ima veliku moć odmašćivanja i savršena je za pranje prljavog posuđa

Ukratko, trikova za uštedu dragocjene vode i znatno manju potrošnju energije ima mnogo i lako ih je usvojiti: malo truda i dobre volje i malo više pažnje na male svakodnevne geste dovoljni su da zaštitimo našu najdragocjeniju imovinu, kap po kap.