Sjajna koža

Donosimo savjete dermatologa za ljetni skin care. Moramo li naglasiti da je SPF na prvom mjestu?

Sanda Milinković

Foto: iStock

Foto: iStock

Dobra rutina važi tijekom cijele godine, ali kožu ipak treba zaštiti tijekom vrućih sunčanih dana

“Ako ljeti ne nosite zimski kaput, zašto bi takvo što radili svojoj koži?”, pita dermatolog i jedan od direktora kliničkih istraživanja na čikaškom Institutu za kozmetičke operacije i dermatologiju, Omer Ibrahim. 


To je osnovno pravilo kojeg se pridržavamo za pravilan ljetni skin care jer našoj je koži potrebna njega u nešto blažem obliku od one zimske. Zato biramo lakše proizvode zbog kojih koža diše, pogotovo kada su u pitanju teški čistači koje sada mijenjamo za one pjenaste.


Krenimo od početka uz nekoliko koraka na kojima će vam vaša koža biti zahvalna. Uostalom, tko ne želi čistu kožu s prirodnim sjajem?


Pravilan ljetni skin care


Prvi korak: SPF


Čini se kao da mnogi jednostavno ne shvaćaju važnost nanošenja krema sa zaštitnim faktorom. Iako vitamin D godi našem organizmu to ne znači da se moramo “pržiti” pod Suncem kada je ono najjače.


Postizanje preplanulog tena moguće je i uz zaštitu na sigurniji način zbog kojeg nećete imati opekline, bore, mrlje i još gore, razviti ozbiljne bolesti.


Dok vi tamnite i hvatate boju, vaša koža pokušava stvoriti što više melanina koji ju potamnjuje u samoobrani. Dakle, vaša koža zapravo pokušava blokirati prodiranje štetnih UV zraka u nju, a vi joj ne pomažete. Pomoći ćete joj nanošenjem zaštitnog faktora i to ne samo kada je “sunčano” i ne samo “kada ste na plaži”. Dijelove tijela koji su izloženi trebalo bi štiti uvijek, a s obzirom na to da je ovdje tema lice, onda ćemo reći da je nanošenje SPF krema svakodnevna potreba.


U pravilnoj njezi kože, SPF se nanosi kao završni korak u rutini i potrebno ga je reaplicirati svakih nekoliko sati. Nemojte štedjeti!


Drugi korak: Laganiji čistači


Zamijenite teške čistače onima lakšeg sastava. Ibrahim kaže da ljetne vrućine i vlaga u zraku znače da teške čistače poput uljnog, možete zamijeniti nježnijom verzijom, poput onih pjenastih.


Treći korak: Kombinacija hidratante kreme i SPF-a


Dobar način za smanjenje koraka i ne pretjerivanje s proizvodima je prebacivanje na kombinaciju hidratantne kreme koja u sebi ima zaštitni faktor tijekom ljetnih mjeseci. “Lakša hidratantna krema s faktorom 30 i više može biti dovoljna za većinu ljudi”, kaže Ibrahim te napominje da ju je, baš poput kreme za sunčanje, važno obilno nanositi i reaplicirati svakih nekoliko sati.


Gušće kreme mogu dovesti do začepljenih pora, upala i akni, pogotovo ako je vaša koža sklona aknama te masna pa zato kombinacija moisturizera i SPF-a može pomoći da lice bude čisto.


ljetni_skin_care

Foto: iStock


Četvrti korak: Nemojte izbaciti hidratantnu kremu


To što vam se lice znoji od vrućine ne znači da ga tako hidratizirate. “Unatoč vrućinama i vlažnosti, trebali bi nastaviti s hidratacijom kože. Čak i kada vam se čini da je koža masnija, nakon čišćenja trebali bi staviti hidratantnu kremu”, kaže Nava Greenfield, dermatologica i medicinska direktorica u njujorškoj Schweiger Dermatology.


Peti korak: Upoznajte Vitamin C


“Vitamin C je odličan tijekom čitave godine, ali važniji je tijekom ljeta”, kaže Ibrahim. Vitamin C sprječava hiperpigmentaciju i može pomoći s proizvodnjom kolagena. Nanesite ga kao korak u njezi kože nakon čišćenja lica i prije nanošenja hidratantne kreme (moisturizera).


Šesti korak: Ne zaboravite na eksfolijaciju (piling)


Dermatolozi često upozoravaju da eksfolijacija nije korak kojeg treba raditi vrlo često. Ljeti, kada je koža znojnija i masnija, korak je koji ne bi trebali propustiti. To ne znači da svakodnevno trebate stavljati sve svoje omiljene kiseline s aktivnim sastojcima već postepeno povećavati količinu dana u kojima radite eksfolijaciju, piše Allure.


Foto: iStock