
Foto: iStock
Generalno govoreći, što više čitate i više razmišljate, više ćete pamtiti
povezane vijesti
Zvuči li vam poznato to da zaboravite što ste pročitali – do te mjere da se ni radnje ne možete do kraja sjetiti, ali znate da je knjiga bila baš dobra?
Nije to tako neobična stvar, obzirom na to da smo bombardirani informacijama sa svih strana, pa onda ono pročitano čak i iz zabave može doći kao opterećenje za upamtiti.
Međutim, uz nekoliko pametnih navika možete poboljšati ono što pamtite iz pročitanog. Donosimo deset zlatnih savjeta koji će učiniti razliku!
1. Upoznajte kontekst
Prije nego što se udubite u knjigu, pokušajte saznati malo više informacija o autoru/autorici kniige i vremenu kada je knjiga nastala – što se tada događalo, kako je svijet izgledao i slično.
Povijesna i kulturna pozadina, razlozi pisanja – svi ti detalji mogu knjizi dati neku novu dimenziju.
2. Vodite bilješke dok čitate, ali i nakon
Dok čitate, označite rečenice koje odskaču, zapisujte ključne misli – čak i nakon nekoliko dana, podsjetnik na pročitano ubrzat će pamćenje.
3. Odvojite vrijeme za promišljanje
Nakon što završite s dijelom teksta, dajte si vremena da vizualizirate situacije, razmišljate o uzrocima i posljedicama radnji likova i povežete možda to s vlastitim iskustvom – to je provjeren način da bolje pamtite i znanje učinite trajnijim.
4. Impresija, asocijacija i ponavljanje
Zapamtite tri magična pojma: utisak (vizualizacija), poveznica (asocijacije) i ponavljanje.
Ponovno čitanje ili bilježenje pomažu mozgu da pohrani informacije.
5. Razmišljajte u slikama
Mentalne slike puno je lakše zapamtiti od samih riječi.
Ako zamišljate slike, scene ili priče o čemu čitate, šanse su veće da ćete se prisjetiti ključnih dijelova.
Uz sve to, pokušajte čitati u okruženju bez distrakcija, po mogućnosti da ste dovoljno odmorni kako biste lakše upamtili pročitano.
Generalno govoreći, što više čitate i više razmišljate, više ćete pamtiti – to je jedan od načina treniranja mozga i vještina koja se gradi.