Manipulacija emocijama

Često ružno sanjate? Znanstvenici su razvili terapiju za ubijanje noćnih mora, izgleda da djeluje

Šarlota Brnčić

Foto Pexels

Foto Pexels

Nekoliko noćnih mora je normalno s vremena na vrijeme, ali ako su loši snovi česti, nešto nije u redu

Mogu li se snovi kontrolirati? Tim znanstvenika predvođen Sveučilištem u Ženevi razvio je terapiju za ubijanje noćnih mora koja djeluje u snu manipulirajući emocijama.


I da doista može pomoći osobama sklonima čestim ružnim snovima.


Noćne more su snovi s jakim negativnim emocijama koji se javljaju tijekom REM faze spavanja (brzo kretanje očiju ) i zapravo se razlikuju od jednostavnihloših snova” jer se čini da oni, za razliku od prvih, imaju korisnu funkciju u promicanju regulacije emocija.


Nekoliko noćnih mora je normalno s vremena na vrijeme, ali ako su loši snovi česti (više od jednog tjedno), nešto nije u redu.


Prema Međunarodnoj klasifikaciji poremećaja spavanja koju je uspostavila Američka akademija za medicinu spavanja, oni imaju utjecaj tijekom dana uzrokujući umor, tjeskobu, disforiju ili nametljive slike noćnih mora, a stanje, poznato kao “poremećaj noćnih mora“, sve je češće uobičajeni razlog zbog kojeg ljudi traže liječničku pomoć.


Neka nedavna istraživanja također povezuju učestalost noćnih mora s većim rizikom od razvoja demencije i Alzheimerove bolesti.


Novo istraživanje je razvilo obećavajuću novu tehniku ​​koja kombinira klasičnu terapiju s metodom ciljane reaktivacije pamćenja (TMR), pokazujući da može značajno smanjiti noćne more pacijenata i također povećati učestalost lijepih snova.


Znanstvenici su eksperimente proveli na 36 pacijenata koji su patili od netraumatskih noćnih mora, od kojih je jedan dio bio podvrgnut klasičnoj terapiji, a drugi inovativnoj, te su od svih tražili da zamisle pozitivne alternativne scenarije za svoje noćne more.


No, jedna od dvije grupe izvodila je ovu vježbu dok je zvuk, klavirski akord, svirao svakih deset sekundi, s ciljem povezivanja s pozitivnim scenarijem.


Svaki je sudionik zatim dobio traku za spavanje koja je sadržavala elektrode koje mogu mjeriti aktivnost mozga u različitim fazama sna.


Kod kuće se klavirski akord ponavljao svakih deset sekundi svaki put kad bi pacijent dosegao REM fazu sna, a vježba se ponavljala svake noći dva tjedna.


Rezultat? Učestalost noćnih mora smanjila se u obje skupine, ali znatno više u skupini gdje je pozitivan scenarij bio povezan sa zvukom, a povezanost je dovela i do porasta pozitivnih snova.


I ne samo to, jer su se dobrobiti nove terapije za ubijanje noćnih mora očitovale tri mjeseca nakon eksperimenta.


Ova otkrića također otvaraju nove perspektive za liječenje drugih bolesti kao što su nesanica i drugi simptomi posttraumatskog stresa, kao što su povratna sjećanja i tjeskoba.