(P)OSTATI ZDRAV 

Bruno Šimleša: I mi smo dio rješenja, naše srce i um su izvanredna tvornica lijekova

Ervin Pavleković

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Bruno Šimleša u novoj knjizi govori o tome kako emocije utječu na zdravlje



U sklopu promocije nove knjige »(P)ostati zdrav«, no i Dana žena, Bruno Šimleša je gostovao u Tower Centru Rijeka, a u razgovoru s novinarkom Radija Rijeke Vedranom Lisica govorio je o novoj knjizi, kao i faktorima koji utječu na naše zdravlje i na koje možemo mi sami utjecati.


Nova knjiga fokusira se na zdravlje, a autor kombinira vlastito iskustvo pružanja pomoći oboljelima od raka i zaključke znanstvenih istraživanja koji dokazuju utjecaj uma na tijelo. Holistički pristupajući zdravlju naglašava važnost misli, emocija i odnosa na naše fizičko stanje te preispituje uobičajeno shvaćanje koncepta zdravog života.


Deseta knjiga


Kako je istaknuo, ovo mu je deseta knjiga u dvadeset godina, a govori o tome na koji način naše misli, odnosno emocije, utječu na naše zdravlje. Mnogi čitatelji već javljaju kako im knjiga pomaže da ostanu i postanu zdravi.




Ipak, ističe Šimleša, o zdravlju treba razmišljati na vrijeme, prije nego se nešto dogodi, što je mnogima tek tad, nerijetko prekasno, znak da trebaju nešto promijeniti.



– Radi se o dvije godine ozbiljnog pisanja i stotine pročitanih članaka. Naravno, ne znači da je svaki članak koristan i da pomaže konkretno za temu o kojoj sam istraživao, no i takvi članci za koje izgubim tri sata su zapravo dio procesa pisanja knjige.


Knjiga, naime, govori o tome kako ulogu u našem zdravlju također ima i naše unutarnje stanje, odnosno naše emocije i misli. Prema tome, i srce na neki način treba vježbati, ne samo bicepse, a zdrav način života i zdrava i uravnotežena prehrana nisu jedini čimbenici koji utječu na naše zdravlje, već i naše misli također.


Ja, primjerice, činim dobro svojem tijelu jer uz brak i obitelj imam i svoje snove, a također pronalazim mjesta i za vlastite želje i strasti, što doprinosi mojem zdravlju. Savjesnim upravljanjem se ujedno brinemo za naš duh i za naše tijelo, rekao je.


Potisnute emocije


Koliko su važne emocije i misli za naše zdravlje, ističe i Kelly A. Turner, govori Šimleša, koja je napisala, između ostalog, knjigu »Radikalna remisija« u kojoj govori o slučajevima kad se bolest kod pacijenta povuče.


U knjizi govori i o faktorima koji utječu na zdravlje, a zanimljivo je da se samo dva faktora odnose na tijelo, dok se devet odnosi na duh.



– Dakle, količina potisnutih emocija bitna je za naše zdravlje. Kad govorimo o potisnutim emocijama, naravno, postoji i društvena percepcija onoga što smatramo prihvatljivim ponašanjem i očekivanim, pa tako postoji mišljenje o odgoju muške djece tako da ne bi trebala plakati, dok je poželjno da ženska djeca i žene općenito plaču.


S druge strane, ljutnja je nešto što se smatra poželjnom odlikom pravoga muškarca, alfa-muškarca, dok ljutnja kod ženskih osoba nije poželjna pa se žene kad su ljute, naziva raznoraznim imenima.


Ipak, sve emocije pokazuju gdje smo, zato emocije treba izraziti i shvatiti što nam koja emocija govori, kazao je Šimleša, naglasivši kako je za svaki odnos potrebna procjena iskrenosti te shvaćanje što znači kompromis, a što kompromitiranje, jer u konačnici neće svaki odnos rasti zbog iskrenosti.


Smanjenje razine stresa


Ono što je odlika Šimlešove nove knjige, jest činjenica da nema klasičan holistički pristup jer ne negira zapadnu medicinu, već ističe činjenicu da smo, osim medicine i lijekova, i mi dio rješenja, a naše srce i naš um su izvanredna tvornica lijekova.


– Uz tjelovježbu, fizičku aktivnost i zdravu prehranu, trebamo smanjiti i razinu stresa. Uz to, kad se radi o bolesti, bitno je povući granicu između negiranja i prihvaćanja te bolesti, no općenito trebamo uvažavati emocije, jer sve neizražene emocije imaju negativan utjecaj na naše zdravlje.


Također, trebamo što više priželjkivati neke buduće zamišljene događaje koji nam na neki način podižu motivaciju, zaključio je Šimleša, poručivši svakome u publici kako mu želi da sam sebi da onaj osjećaj sigurnosti koji je njemu kao djetetu u ranoj dobi, kad se liječio od rijetke bolesti, pružio liječnik Tiefenbach, za kojeg vjeruje da mu je upravo tim i takvim pristupom pomogao da savlada rijetku bolest i da njegovi trombociti ostanu u normalnim razinama.