Američka prohibicija

Apotheca bar: ovdje možete provjeriti omiljeni koktel Al Caponea i otkriti koji je smirio uznemirenog grofa

Lucija Sučić

Foto: Vedran Karuza

Foto: Vedran Karuza

Ako naručite Negroni Sbagliato, nemojte se čuditi iznenađenim pogledima barmena...

Kada je riječ o uživanju u pokojoj jačoj kapljici, ljeto je doba kada se mnogi okreću koktelima. Ako ove sezone želite isprobati (u pravom smislu riječi) tradicionalne koktele s modernim “twistom”, bar koji trebate posjetiti je Apotheca.


Ondje vlada vibra prošlostoljetnih dvadesetih, a na meniju se mogu, između ostalog, pronaći kokteli kakvi su se pili u doba američke prohibicije.


Tada su, unatoč zabrani prodavanja, konzumiranja, reklamiranja i distribuiranja alkohola, ljudi posezali za raznoraznim kreativnim metodama stvaranja svakojakih pića i kriomice se nalazili u tzv. “blind pigs”, mjestima gdje su uživali u zabranjenim kapljicama.


Iako danas prohibicija nije na snazi, pića koja su se pila prije više od stotinu godina aktualna su i u “današnjim dvadesetima”, a u našem gradu velika zasluga za to sasvim zasluženo ide timu profesionalnih barmena koji u Apotheca baru nastavlja spravljati jedne od oku i nepcu najzanimljivijih koktela.


Dakako, uz njihov poseban “touch”. Ovom prilikom razgovarali smo s Dorijanom Skoblarom iz koji nam je otkrio nezaobilazne favorite ljeta.



Gin je još uvijek in!


Iako je situacija u svijetu takva da destilati na bazi agave premašuju gin, ispričao nam je Skoblar, čini se da kod nas vlada jedna druga priča, koju je sažeo u jednoj rečenici: “Gin je još uvijek in!”.


“Ako su se neki trendovi duboko utjelovili, ne treba ih mijenjati, nego samo modernizirati i postaviti na svoj način”, kazao je u uvertiri otkrivanju triju ljetnih klasika Apothece koja su nezaobilazna tekuća delicija za svakog kokteloljupca.


Sva tri mahom dolaze iz perioda ’20ih godina koje su za ovaj poseban riječki bar glavna inspiracija i, kako govori Skoblar, upravo ti kokteli i dan danas žive u barovima diljem svijeta, pa tako i u ovom.



Southside Fizz – najomiljeniji koktel Al Caponea


Prvi od tri ljetne gracije je koktel Southside, koji je ujedno službeni i najprodavaniji koktel bara, istaknuo je Skoblar, ispričavši nam malo više o njegovoj povijesti. Jedna od zanimljivosti koja se povezuje uz Southside je ta da je upravo on bio najomiljeniji koktel Al Caponea.


Naime, u doba ’20.-ih godina prošlog stoljeća, u vrijeme kada je “preko bare” vladala era prohibicije, gangster Capone “operirao” je južnom stranom Chicaga.


Kako to obično biva, kada kolaju zabrane, kola i ljudska kreativa, pa se unatoč mjerama protiv konzumacije, proizvodnje i distribucije bilo kakve vrste alkohola, uključujući i gin, isti proizvodio tzv. “bathtub” metodom, u kadama!


Dakako, gin iz kade imao je podosta neprijatan okus i aromu, nastavio je Skoblar priču, što je Caponeu i ostalim bandama bio poveći problem jer nisu mogli pronaći način za trgovanje tim gotovo nepitkim ginom, sve dok se gangster nije dosjetio potražiti pomoć ondašnjih barmena.


Isti su (voljko ili nevoljko, to niti Skoblar ne zna) gin oplemenili začinima kako bi zakamuflirali neugodne arome i mirise te je tako nastala preteča današnjeg hit koktela Apothece.


Bez brige, ondje vam neće poslužiti gin iz sumnjive kade, već ćete, naručite li Southside Fizz, dobiti koktel spravljen od vrhunskog Hendrick’s Gina, limunovog soka, šećernog sirupa i soda vode, oplemenjen s točno osam listića svježe mente.






 


Mistični White lady


Drugi koktel, također iz ere američke prohibicije, nosi znakovit i pomalo mističan naziv White lady. Originalan recept seže također u kraj ’20.-ih godina prošlog stoljeća, no oko tvorca originalne recepture, kao i oko porijekla naziva, do dan danas se lome koplja.


Prva priča kaže da je tvorac koktela bio Harry MacElhone koji je 1919. radio u klubu Ciro’s u Londonu. Dotični Harry je isprva za koktel koristio crème de menthe, koju je jedno desetljeće kasnije zamijenio džinom radeći u Harry’s New York baru u Parizu 1929. godine.


Još jedan možebitan tvorac koktela, Harry Craddock, protagonist je druge teorije o nastanku famoznog koktela, a koja tvrdi da je White lady napravio krajem ’20.-ih u American Baru hotela Savoy.


Ako vas zanima zašto se zove White lady, i taj je dio njegove povijesti obavijen velom mistike. Prema nekima, naziv je dobio u čast Eveline Alice Wander Gorkiewicz, koja je pomagala britanskim vojnim zarobljenicima da pobjegnu iz Turske tijekom Prvog svjetskog rata.


Budući da je tijekom svojih spasilačkih misija bila odjevena u bijelo, piće je nazvano prema njoj od strane vojnika koje je spasila. Prema drugoj teoriji, ime koktela inspirirano je Zeldom, ženom F. Scott Fitzgeralda zbog njene platinasto bijele kose.


Nek’ vam ove priče budu zanimacija za um dok uživate u pogledu i okusu na Apothecin White lady, spravljen od Od Pilots Gina, svježeg soka limuna, Triple Seca, šećernog sirupa i aquafabe, koju, kako je istaknuo Skoblar, koriste u ljetnim mjesecima kao zamjenu bjelanjku koji je vrlo lako kvarljiv.


White lady će vam biti poslužen u raskošnoj visokoj čaši, nježne bijele boje s delikatnom pjenicom uz dašak korice limuna. Čisto oduševljenje u čaši!






Vidno uzrujani Negroni


“Troumio sam se između ovih koktela, no definitivno sam morao ubaciti svoj favorit”, započeo je Skoblar, a radi se o koktelu pod nazivom Negroni. Skoblar nas niti ovdje nije zakinuo za zanimljivu crticu iz povijesti, te nam je ispričao kako je u kontekstu Negroni koktela izuzetno bitna jedna osoba, talijanski grof Camillo Negroni.


Priča ide kako je grof Camillo 1919. vidno uzrujan došao u jedan bar u Firenzi i naručio piće Milano Torino, koji se spravljao od talijanskog bittera i Vermuta.


Međutim, nastavio je Skoblar, u tom trenu piće je nervoznom Negroniju bilo preblago pa je odlučio zamoliti barmena Forscoa Scarselliija da mu piće pojača s lokalnim ginom.


Tako je nastao jedan od najpopularnijih koktela današnjice, u kojemu se nalaze svega tri sastojka. U Apotheci ga spravljaju od Hendrick’s Gina, Camparija uz Cocchi Vermouth di Rosso.


Završni je dodir korica od naranče koja mu, kako nam je to slikovito opisao Skoblar, na finalnoj točki daje eterična ulja i posebnu aromu.


Sigurni smo da ćete, nakon što ga kušate, razumjeti zašto se radi o jednom od top 5 najprodavanijih koktela na svijetu, ali i jednom od najprodavanijih koktela ovog riječkog bara.


P.S. Ako naručite Negroni Sbagliato, nemojte se čuditi začuđenim pogledima barmena čiji pogled pita: “Jeste li sigurni?”, jer se radi o podosta žustrom i bitter koktelu. No, ako se osjećate avanturistički, nema boljeg mjesta za isprobati koktel koji je poharao društvene mreže!