
Foto; Pexels
Umjesto da govorite o svom prošlom toksičnom radnom mjestu, preporučuje da spomenete pozitivnu točku u vezi s vašim posljednjim poslom
povezane vijesti
Priprema intervjua za posao može biti jednako stresna kao i sam razgovor. Bilo da se prvi put natječete za neku poziciju ili ste prošli bezbroj razgovora tijekom godina, živci nikada zapravo ne popuštaju.
Zapravo, ono poznato lepršanje leptirića u trbuhu uvijek se pojavljuje, bez obzira na to koliko ste puta to već učinili. U ovakvim trenucima možda ćete poželjeti da vam netko magično šapne na uho što reći, a što ne.
Iako vam ne možemo dati sve odgovore, možemo otkriti šest stvari koje biste trebali izbjegavati govoriti na razgovoru za posao, zahvaljujući regruterki Megan Snowball koja je radila s klijentima u industrijama koje se kreću od tehnologije i financija do medija i zabave, zdravstva i maloprodaje, otkrivši pritom nekoliko korisnih savjeta za Parade.
1. “Mislim da moj životopis govori sam za sebe”
Snowball naglašava da nikada ne biste trebali izgovoriti ovu frazu jer sam životopis nije dovoljan da ispriča vašu cijelu priču tijekom razgovora za posao.
„Svrha razgovora za posao je dodatno otkrivanje da bi poslodavac identificirao potencijalno najboljeg zaposlenika za tu poziciju”, objašnjava.
Snowball kaže da postoje i drugi načini na koje možete izgovoriti ovu frazu koji imaju bolji učinak.
„Umjesto da kažete: ‘Mislim da moj životopis govori sam za sebe’, recite ‘Željela bih istaknuti svoje iskustvo iz…’ (zatim navedite određenu točku u svom životopisu i ispričajte priču ili primjer).
To će vam omogućiti da ukažete na određeno područje o kojem želite da voditelj sazna više, a koje je najvrjednije za poziciju za koju zapošljavaju”, savjetuje.
2. “Otišao sam jer je moja prethodna tvrtka bila toksična”
Iako ova izjava može biti istinita, Snowball upozorava da to nije nešto što biste trebali spominjati tijekom razgovora za drugi posao.
„Razgovori daju ljudima kratak uvid u potpunu sliku vašeg iskustva. S ograničenim vremenom, zaista ga ne želite potrošiti na dio onoga što je bilo negativno jer ispitivač neće imati dovoljno konteksta da shvati što se stvarno događalo i tu dolaze do pretpostavki“, ističe ona.
Umjesto da govorite o svom prošlom toksičnom radnom mjestu, preporučuje da spomenete pozitivnu točku u vezi s vašim posljednjim poslom.
„Recite nešto poput: ‘Napredujem u timovima koji rade (___)’ i opišite kako za vas izgleda uspješno ili napredno radno okruženje. Također, možete govoriti o tome što vam je najvažnije kada je u pitanju sljedeća tvrtka za koju ćete raditi, po pitanju kulture, prilika ili načina komunikacije”, pojašnjava.
3. “Nemam iskustva s korištenjem tog programa ili softvera”
Čak i ako niste upoznati s određenim alatom o kojem vas pitaju tijekom razgovora za posao, Snowball navodi da ne biste trebali umanjivati vještine koje donosite.
„Ponekad je vrlo važno imati iskustvo u korištenju softvera ili alata tvrtke prilikom ulaska u posao, zbog čega ovakav odgovor ne pruža dobar kontekst za vještine i iskustva koja imate i ne biste trebali to reći tijekom razgovora za posao“, ističe.
Zato kaže da uvijek trebate nastaviti sa svojim odgovorom umjesto da samo podijelite da nešto prije niste koristili i umanjite važnost stvari.
„Bolji odgovor na ovu frazu bio bi: ‘Iako nemam izravnog iskustva s ovim softverom, u svojoj prethodnoj ulozi obavio sam ovaj zadatak koristeći ovaj softver…’“, kaže Snowball.
4. “Bio bih spreman napraviti korak unatrag”
Iako bi vaša namjera ove fraze mogla biti način da pokažete da razumijete naziv ili razinu uloge za koju se prijavljujete, Snowball otkriva da vam se ona može nenamjerno obiti o glavu i ostaviti pogrešan dojam na osobu s kojom razgovarate.
„Govoreći ovo, već govorite ispitivaču da uloga za koju se prijavljujete dugoročno neće biti toliko zanimljiva ili ispunjavajuća.
„Pokušajte reći nešto poput: ‘Ova uloga je uzbudljiva za mene jer…’ umjesto toga, jer ova izjava stavlja fokus na to zašto će ova uloga biti sjajna prilika za vas.
To bi mogao biti razlog zašto biste mogli biti doživljeni kao da povlačite titulu ili ponekad plaću, ali to ne čini to glavnim fokusom”, preporučuje Snowball.
5. “Možete li mi reći više o tvrtki?”
Ovo se možda čini kao sasvim u redu pitanje za intervju, ali Snowball kaže da je to zapravo nešto što biste trebali izbjegavati. Zašto? Pomalo je neučinkovito, pogotovo jer intervjui obično imaju ograničeno vrijeme.
„Intervjui mogu biti kratki, pa morate biti precizniji u vezi s onim što želite znati o tvrtki. Bolji način da se kaže nešto slično bio bi: ‘Pripremajući se za naš poziv, detaljnije sam proučila (tvrtku) i zanimalo me (sljedeće). Kakvo je bilo vaše iskustvo s (___)?’“, savjetuje.
Objašnjava za Parade da to pokazuje sugovorniku da ste unaprijed uložili vrijeme da biste bolje razumjeli misiju i proizvode tvrtke. Pritom će vam dati priliku da steknete specifičan uvid u područja koja bi vas mogla zabrinjavati u vezi s kulturom tvrtke.
6. “Ako imate bilo kakvih pitanja, slobodno se obratite”
Zapamtite, vi ste taj koji se bori za ulogu, nije posao osobe koja vas intervjuira da vas proganja, zbog čega Snowball ne preporučuje da ovo kažete kada završavate intervju.
„Ova fraza stavlja tu odgovornost na osobu koja vas intervjuira, a zapravo vi želite iskoristiti priliku za sebe da na sažet način dodatno podsjetite zašto biste mogli biti izvrstan izbor“, pojašnjava.
Savjetuje reći nešto poput “Na temelju našeg razgovora, želio bih vam dati više informacija…”, pokušavajući pritom dobiti kontakt osobe da biste joj mogli poslati e-mail sa zahvalom.
“To će vam dati priliku da nakon intervjua pružite dodatne informacije za koje smatrate da su mogle biti propuštene ili bi mogle dodati više onome o čemu se govorilo“, kaže Snowball.