Teške boje

Franjo, vrati se: Iz današnje perspektive čak se i 1999. čini čarobnom

Jasmin Klarić

Teškim bojama bit će obojena i nova vlast s koliko god poleta pokušala obnoviti državu koja sliči kao da su je izjeli termiti. Ukoliko tu situaciju iskoristi osvježeni HDZ i vrati se u narednom mandatu na vlast, e onda će Baretov tamni blues rock postati posve neprikladan soundtrack za ovu zemlju



Brodogradnja bi mogla biti sljedeća. Trliš bi mogao postati poput uniforme ZNG-a, »naši zavarivači« poput »naših branitelja«, a sindikalni vođe poput »naših generala«. Brodogradnja bi mogla biti sljedećim opravdanjem za masovne demonstracije na splitskoj Rivi, ukratko, brodogradnja bi mogla biti sljedeća toljaga kojom će HDZ prijetiti koalicijskoj vlasti 2012. ili 2013. godine, te je iskoristiti kao gorivo nekog novog dolaska na vlast.


Scenarij je čitljiv bez zamaranja očnog živca – izbori 4. prosinca su za vladajuću stranku odavno već izgubljen slučaj i oni praktičniji među njima su već počeli lagano sortirati stvari po ladicama u Banskim dvorima, kako bi se što brže i bezbolnije uskoro mogli spakirati.   

Kosturi iz ormara


Oštre se, itekako, i zubi za konačni obračun u stranci, kad Jadranka Kosor pred Općim saborom HDZ-a vjerojatno bude posljednji put govorila kao predsjednica stranke. Siju se lagano i kukavičja jaja za buduću vlast, od besmislenih zakona o ništetnosti i onog anti-MOL-ovog o Ini (i jedan i drugi će morati biti povučeni jer su sukladni s elementarnim europskim pravilima poput Josipa Đakića) ili potihog dizanja kredita za najkratkoročniji spas državnih financija, tako da će, kad Kukuriku ekipa otvori ormare, kosturi lupati još mjesecima. No, sve je to sitna igra za potencijalno veliku priču, veliki pravednički gnijev i veliki light-motiv novog HDZ-ovog juriša na vlast.


Brodogradnja, dakle. Na hrvatskim navozima zna se samo to da se ništa još ne zna. Privatizacija nije ni blizu kraju i sudbina zaposlenih u brodogradnji je vrlo teško predvidiva, čak i u kratkom roku. Teško je, međutim, vjerovati da će sve proći glatko i da će Hrvatska za godinu-dvije opet biti brodograđevna velesila koja će u industriji zapošljavati nove tisuće ljudi. Zapravo, u to nije ni teško povjerovati. Sasvim je nemoguće.   

Povratak HDZ-a


Mnogo je izgledniji scenarij u kojem će se u nekom od velikih brodogradilišta, a moguće i više njih, morati staviti ključ u bravu, ili ostaviti taman toliko zaposlenih da se može reći, kako, eto, stvar još nije posve propala, jer plaću prima Marica koja čisti urede. A u tu socijalnu dramu, onda, savršeno upada priča koju malo promućurniji u HDZ-u već imaju negdje skiciranu: mi smo riješili brodogradnju s EU, a vi, crvena nesposobna bando, vi ste je upropastili. Pa onda idu štrajkovi, mitinzi, Riva, crne vrane, i, u najvlažnijem snu, povratak na vlast, još i prije 2015. godine. A onda će već premijer, recimo Dado Milinović (kad je bal, nek je maskenbal), postupiti s brodogradnjom po prokušanom »receptu Gotovina«. S tom razlikom (e, jest lukav Dado!) da će se komuniste moći okriviti za propast perspektivne industrijske grane, što je nekako bilo neizvedivo s identificiranjem, lociranjem i transferiranjem heroja, a ne zločinca.


Naravno, u stvarnom svijetu je činjenica samo da Europsku Uniju ne zanima hoće li se brodogradilišta u Hrvatskoj zatvoriti, već da ih više ne financira država. HDZ je uspio tek u tome da se ona nađu na putu za put do privatizacije, koji, eto, valjda odužiti samo još mjesec i po dana. A onda, brigo moja…   

Igra brojki




Koliko bi HDZ-ov povratak na vlast već za četiri godine (jedino pitanje na ovogodišnjim izborima je pitanje razlike s kojom će Jadranka Kosor izgubiti) bio opasan, pokazuje se praktički svakog dana. Vrijeđanja, seksizmi, prijetnje fizičkom silom oporbi, pa čak i Jacina trash izborna kampanja, nisu pritom najveći problem. Zemlja, naime, već mjesecima djeluje kao da vlasti u njoj jednostavno nema, osim kad treba napraviti neku, da prostite, pizdariju. Pa se tako nezaposlenost smanjuje direktivom s vrha da s burze treba maknuti šest tisuća ljudi, koji onda na račun države prionu čišćenjima groblja i tečajevima za rad na kompjuterima. I, naravno, brišu se s burze.


Privremeno, jasno, ali svemir i vrijeme ionako prestaju postojati 4. prosinca, pa je bitna još jedino statistika o broju nezaposlenih za listopad. Ili se, sedam tjedana pred izlazak na birališta, najavljuje ofenziva na liste čekanja u bolnicama – iz usta ministra zdravstva koji je u kabinetu od 2007. godine! Fondove koji su imali spasiti gospodarstvo, a »spasili« su tek sedam milijuna kuna od toga da ih ne sprčkaju porezni obveznici, da se ne spominje, kao ni gospodarsku krizu iz koje je pristojan svijet izlazio još u vrijeme kad se Jadranka zahvaljivala Ivi na učinjenom za Stranku i Domovinu, u ljeto 2009. godine.


Stanje je takvo da se skoro sa sjetom čovjek može prisjetiti vremena otprije nekoliko godina kad se činilo da su najveći sustavni problemi ove zemlje u nesređenim zemljišnim knjigama i nefunkcioniranju OIB-a (knjige su i dalje nesređene, a OIB i dalje ne funkcionira, osim uglavnom kao ispomoć bankama, hvala na pitanju).   

Uvijek isti Šeks


Dovraga, iz ove se perspektive zna učiniti čak i to da je Hrvatska kao država bila u boljem stanju najesen 1999. godine, dok je Franjo Tuđman ležao u KBC Dubrava, Ivić Pašalić odbrojavao dane do 3. siječnja, a Šeks… Šeks radio isto što i sad. Svom silom se pozadinski i u javnosti gurao u prve redove borbe za vlast u stranci koju čeka pad s vlasti (i uspjelo mu, prošli put).


Hrvatska danas, međutim, za razliku od 1999. godine, nema jedne bitne stvari – nema previše nade. Trećeg siječnja 2000. godine činilo se da je dovoljno da se makne korumpirana i sa svijetom posvađana klika s vlasti i da će već četvrtog svanuti bolji život. Račan i Budiša su s rokerima obilazili zemlju sa osmijehom na ulicu, a danas Milanović na direktno pitanje može li obećati da će se živjeti bolje nakon izbora, posve ispravno, ne može dati pozitivan odgovor.


Danas, zaboga, danas čak ni Goran Bare ne pjeva »Vrijeme je da se krene«. Nego »Teške boje«.


A njima će biti sigurno biti obojena i nova vlast, bar u prvoj polovici svog mandata, s koliko god poleta krenuli u obnovu države i društva koje kao da su izjeli termiti. Ukoliko tu situaciju iskoristi opet osvježeni HDZ i vrati se već u narednom mandatu na vlast, umjesto da se hladi na klupi za rezervne igrače barem jedno desetljeće, e onda će Baretov tamni blues rock postati posve neprikladan kao soundtrack za ovu zemlju.


Bit će, naime, preveseo.