Sp u Kataru

Nizozemska prvi četvrtfinalist, s tri gola torpedirali Amerikance i poslali ih kući

Foto Reuters

Nizozemska - SAD 3-1 Strijelci: 1-0 Depay (10), 2-0 Blind (45+1), 2-1 Wright (76), 3-1 Dumfries (81)

Nogometaši Nizozemske prvi su četvrtfinalisti svjetskog prvenstva, kojem je domaćin Katar, nakon 3-1 (2-0) pobjede protiv reprezentacije SAD-a.

Pogotke su za Nizozemce zabili Memphis Depay (10), Daley Blind (45+1) i Denzel Dumfries (81), a za Amerikance Haji Wright (76).

Mirno i rutinski

Nizozemcima je ovo sedmo četvrtfinale na mundijalima, ali prvo nakon osam godina. Mirnom i rutinskom igrom kaznili su sve pogreške Amerikanaca, koji nisu bili na nivou predstava u grupnoj fazi.

Nizozemska će u četvrtfinalu igrati protiv pobjednika dvoboja Argentine i Australije koji će se za ulazak među osam najboljih na svjetskom prvenstvu boriti tijekom subotnje večeri, od 20 sati.

Tek što je počela utakmica Amerikanci su došli do ogromne šanse koju je promašio njihov najbolji igrač Pulišić. On je deset metara pogodio istrčalog, preko dva metra visokog, vratara Nizozemske.

Nizozemci su to kaznili u 10. minuti kada su preciznim dodavanjima, njih čak 20, došli do američkog gola, a Dumfries je ubacio povratnu loptu za Depaya, koji pogađa mrežu s desetak metara.

Gotovo na isti način, Nizozemci su prvoj minuti sudačke nadoknade stigli i do drugog gola. Ponovno je asistent bio Dumfries, a na povratnoj lopti je bio stoper Blind i američki vratar je opet vadio loptu iz mreže.

Dumfries okrunio odličnu utakmicu

U 50. minuti Nakon kornera loptu je u šesnaestercu primio Tim Ream  pucao na gol. Šut je išao uz lijevu stativu, ali je obrambeni igrač sjajno intervenirao i skrenuo loptu.

U 75. minuti Depay je krivo dodao loptu svom vrataru, presjekao je Wright, koji je zaobišao vratara, ali nije uspio pogoditi prazan gol.

Ipak,samo minutu kasnije Amerikanci su stigli do gola. Ubacio je Pulišić s desne strane, skrenuo je Wright, a lopta je u vrlo čudnom luku ušla u mrežu, pa je bila nedohvatljiva za Nopperta.

Odličnu utakmicu, u kojoj je imao dvije asistencije, pogotkom je u 81. minuti okrunio Dumfries, koji je na asistenciju Blinda, potpuno nečuvan, lako pogodio mrežu Turnera.

Van Dijk: Igramo sve bolje

Virgil van Dijk, reprezentativac Nizozemske:

„Mislim da igramo sve bolje na ovom prvenstvu, to je moj osjećaj, makar je sigurno da možemo i bolje od ovoga kako smo igrali protiv SAD-a.

No, postigli smo sjajne pogotke, a onaj koji smo primili stvarno ne znam kako se to uopće dogodilo. Imamo ispred sebe nekoliko dana odmora i nastavljamo gdje smo stali. Tri pobjede i naslov svjetskog prvaka? Možda zvuči jednostavno, ali ne gledamo toliko daleko“.

Noppert: Igrali smo momčadski

Andries Noppert, vratar Nizozemske:

„Pobijedili smo 3-1, odigrali smo momčadski i mislim da je u konačnici sve zadovoljavajuće. U nekim trenucima nas je možda hvatala panika, ali ovo je odličan rezultat. Obrana Pulišiću u prvim minutama?

Da, takva obrana na samom startu utakmice definitivno pojačava samopouzdanje. Sve ovo što mi se događa na ovom svjetskom prvenstvu je nešto posebno. Četvrtfinale? Očekujemo Messija i Argentinu, no oni tek moraju obaviti ovo što smo mi napravili“.

Adams: Mi smo ipak najmlađa momčad…

Tyler Adams, kapetan reprezentacije SAD-a:

„Tužni smo zbog ispadanja. Mislim da je nedostatak iskustva utjecao na konačni rezultat. Mi smo ipak najmlađa momčad od svih u osmini finala. Nizozemci su puno iskusniji i kada im ponudite prilike oni će to iskoristiti. Griješili smo u nekim trenucima i to je bilo kobno u svemu“.

Nizozemska – SAD 3-1

Strijelci: 1-0 Depay (10), 2-0 Blind (45+1), 2-1 Wright (76), 3-1 Dumfries (81)

Pred 44.000 gledatelja na stadionu Khalifa sudio je Brazilac Sampaio.

NIZOZEMSKA: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake (93. De Ligt) – Dumfries, F. de Jong, Blind, De Roon (46. Bergwijn) – Klaassen (46. Koopmeiners) – Gakpo (93. Weghorst), Depay (83. Simons)

USA: Turner – Dest (75. Yedlin), Zimmerman, Ream, Robinson (92. Morris) – McKennie (67. Wright), Adams, Musah – Weah (67. Aaronson), Ferreira (46. Reyna), Pulisic