
Studenti i profesori riječke psihologije priključuju se radu on-line psihološkog savjetovališta za mlade svejeok.hr
S ciljem unaprjeđenja rada on-line psihološkog savjetovališta za mlade, odnosno portala https://svejeok.hr/ , u njegov rad su uključeni i profesori te studenti Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
On line psihološko savjetovalište za mlade pokrenuto je s ciljem da se mladim ljudima do 30 godina starosti omogući anonimna, besplatna i lako dostupna psihološka pomoć, da ih se ohrabri u traženju psihološke pomoći te da se psihološka pomoć učini dostupnijom mladima s invaliditetom i onima koji boluju od težih kroničnih bolesti.
Mrežna stranica www.svejeok.hr pokrenuta je u listopadu 2020. godine, nastala je suradnjom timova predstavnika Grada Rijeke i vanjskih stručnih suradnika, a razvijena je u okviru Programa za mlade Grada Rijeke za razdoblje 2018.-2022. godine.
Naime, prema rezultatima radionica na kojima se stvarao Program za mlade, mladi su Riječani potvrdili potrebu za stručnom psihološkom potporom, ali istovremeno ukazali i na niz barijera zbog kojih mladi ne traže takvu pomoć. Između ostaloga, naveli su da se na takve usluge dugo čeka ili da su preskupe za njih, da ih u traženju pomoći sprječava i sram.
Savjetuju psiholozi i psihoterapeuti
Uslugu savjetovanja na www.svejeok.hr mladima pružaju psiholozi/psihoterapeuti ovlašteni za pružanje psihološkog savjetovanja, profesionalci zaposleni u KBC Rijeka, obrazovnim ustanovama, u vlastitim psihološkim praksama ili udrugama, koji se i profesionalno bave problemima mladih i rade s mladima.
S ciljem unaprjeđenja rada portala, u njegov se rad uključili su se i profesori te studenti Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a ideja je da se na portalu uz mentorstvo profesora objavljuju radovi studenata.
Teme iz područja suvremene psihologije koje su zanimljive mladima objavljivat će se u rubrici Psihoblog (https://svejeok.hr/psihoblog/).
19 tisuća korisnika portala
Inače, u dvije i pol godine rada portala više od 900 mladih dobilo je savjet i ohrabrenje u vezi problema koji ih muče, a povratne informacije korisnika na rad portala su ohrabrujuće i poticajne. Zabilježeno je gotovo 19 tisuća jedinstvenih korisnika.
Većina korisnika portala, njih 43% su studenti, dok je oko 20% korisnika srednjoškolskog uzrasta. Najčešće teškoće s kojima se mladi susreću i zbog kojih traže pomoć su odnosi s drugima (35%), učenje (6%), zdravlje i prehrana (5%) te samopoštovanje (3%), dok se od ostalih problema u mladoj populaciji pojavljuju zlostavljanje i nasilje, nedostatak motivacije, strah za budućnost, nedoumice oko izbora fakulteta, ovisnost, seksualnost, problemi u napredovanju u sportu, agresivnost itd.
Projekt svejeok.hr u budućnosti ima za cilj proširenje usluga i na druge skupine sugrađana kao što su, na primjer, roditelji mladih, te omogućavanje dugoročnog online savjetovanja, odnosno omogućavanje višekratnog savjetovanja putem digitalnih platformi.