Turizam

Nove interpretacijske ploče u Ičićima: ‘Turisti će voljeti priče o sidrima i parku Tivoli’

Aleksandra Kućel Ilić

Priča o sidrima sadržana je u tekstu postavljenom na ploči nakon ulaza na plažu iz smjera ACI marine, na šetnici uz betonski potporni zid



IČIĆI – Turistička zajednica mjesta Ičići postavila je dvije interpretacijske ploče, u parku Tivoli i na glavnoj plaži, a sve u cilju oplemenjivanja turističke ponude, te pružanja informacija gostima i posjetiteljima mjesta.


– Priča o sidrima sadržana je u tekstu postavljenom na ploči nakon ulaza na plažu iz smjera ACI marine, na šetnici uz betonski potporni zid nakon prvog sidra. Ploča u parku Tivoli informira o povijesnom imenu, počecima ugostiteljstva i zagonetnom kamenu postavljenom u parku. Tekstovi su na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku s prikazom QR kodova koji preusmjeravaju na web stranicu Turističke zajednice mjesta Ičići, objasnila je Tatjana Bartolin, direktorica Turističke zajednice mjesta Ičići.


Tajanstveni kamen


– Prije tri desetljeća u parku Tivoli mještani Ičića postavili su kamen rustičnog izgleda sa zagonetnim natpisom. Od tada kamen golica maštu, ne samo stanovnika Ičića, već i svakog prolaznika koji prošeće parkom i zaustavi se pokraj kamenog bloka nepravilna oblika s nizom uklesanih znakova. Kamen je otkriven u okućnici obitelji Prpić iz Ičića, u temelju starog ogradnog zida koji je omeđivao vrtove Društva južnih željeznica. Pretpostavlja se da je riječ o kamenu međašu, koji su se u davna vremena postavljali kako bi označili granice posjeda. Gospođa Dolores Prpić Dekleva kamen je poklonila kako bi se sačuvao od zaborava. Dosadašnjim istraživanjima utvrđeno je da je na kamenu uklesana godina 1487., dok tekst završava sa 1697. godinom, za koju se pretpostavlja da označava godinu njegovog postavljanja. Pretpostavlja se da je kamen izvorno bio smješten uz stari put koji je vodio od Veprinca prema obalnom putu. Moguće je da je postojala isprava čiji je tekst u skraćenom formatu prenesen na kamen. Do današnjeg dana natpis, sastavljen od niza složenih skraćenica, ostaje nepoznanica – može se pročitati na novopostavljenoj ičićanskoj ploči gdje se doznaje i da je Jardin Tivoli, odnosno park Tivoli, mjesto koje se može smatrati začetkom ugostiteljstva u Ičićima.




– Stanoviti gospodin G.E. Barth bio je vlasnik vile koja se nalazila preko puta parka Tivoli, gdje se i danas nalazi, ukoliko pogled usmjerite iz parka preko glavne prometnice. Vila popularno zvana Vila Barth pripada spomeničkoj zoni mjesta Ičići. Prvi povijesni zapisi o građevini sežu sve do 1905. godine. Ista je 1910. godine preuređena u hotel Tivoli. U parku Tivoli, tada Jardinu Tivoli, nalazio se Wiener Cafe – Restaurant, čiji je vlasnik također bio gospodin G.E. Barth. Bilo je važno biti viđen i vidjeti. Gospoda i gospođe rukom pod ruku šetali su Lungomarem, nalazeći okrjepu u sjeni drveća u prekrasnom vrtu Tivoli uz čaj ili kavu. Bilo je to mjesto okupljanja, druženja sa susjedima, prijateljima i obiteljski izlazak, navedeno je o počecima ugostiteljstva u Ičićima.


Simbol Ičića


Novitet je i priča o »četiri ičićanska sidra« o kojoj se više može doznati, osim na stranicama ičićanskog TZ-a, i na infoploči.


– Dolaskom u Ičiće, prvo što vam zarobi pogled osim Kvarnerskog zaljeva, upravo su sidra na plaži. Moguće je da se zapitate kako su i kada ona tamo dospjela. Inicijator postavljanja sidara bio je pomorski kapetan Igor Žiganto. Uz pomoć svojih sumještana i prijatelja 1997. godine postavlja jedno admiralsko i dva sidra koja su koristili trgovački brodovi, uzduž ičićanske plaže. Ideja je bila plažu učiniti atraktivnom. Admiralsko sidro koje se nalazi na početku plaže iz smjera ACI marine, tanko je sidro sa zaobljena dva kraka i gornjim horizontalnim krakom koji je služio boljem ukopavanju. Vjeruje se da je staro više od 100 godina. Koristili su ga jedrenjaci. Četvrto, »skriveno« sidro, postavljeno je godinu dana prije, 1996. godine. Ono se nalazi u moru i služi kako bi učvrstilo lance za brodice u lučici. Ičićanska lučica prvotno je sagrađena uz zajednički trud mještana, također na inicijativu kapetana Žiganta, o čemu svjedoči i tabla zahvale lokalnog stanovništva na šetnici u lučici. Sidra su s vremenom postala simbol Ičića – poručili su iz ičićanske Turističke zajednice.