
Foto Pexels
Mogu poboljšati kognitivne sposobnosti te koncentraciju i pamćenje
povezane vijesti
Očuvanje zdravlja našeg mozga važno je i za odrasle i za najmlađe, jer naše tijelo (i naš mozak) prolazi prirodni proces starenja.
Stoga je normalno vidjeti promjene u pamćenju, poteškoće u učenju, upijanju novih informacija, obavljanje više zadataka i mnoge druge kognitivne aktivnosti.
No jeste li znali da neke namirnice mogu poboljšati naše kognitivne sposobnosti te poboljšati koncentraciju i pamćenje?
Zapravo, ono što jedemo ima veliki utjecaj na način na koji starimo i na funkcioniranje našeg mozga.
Otkrijmo kojih je 6 namirnica s nevjerojatnim učincima na zdravlje našeg mozga:
1. Kolin
Kolin, koji se često naziva i vitamin J, neophodan je nutrijent za razvoj mozga i nalazi se u namirnicama kao što su jetra, meso, riba, orašasti plodovi, grah, grašak, špinat, krumpir i jaja.
Počevši od trudnoće, bitna je hranjiva tvar za razvoj fetalnog mozga u smislu kognicije, učenja i pamćenja.
Kolin je također vitalan za sintezu nekoliko komponenti mozga, uključujući acetilkolin, neurotransmiter neophodan za pamćenje i učenje.
2. Lutein
Lutein je biljni antioksidans koji se uglavnom nalazi u povrću i ima sposobnost da održava mozak mladim.
Antioksidativna i protuupalna svojstva luteina mogu ga učiniti korisnim za vizualno i kognitivno zdravlje.
Najbolji izvori luteina su špinat, kelj, kukuruz, tikva, slatki krumpir, avokado i žumanjci.
3. Omega 3
Omega-3 masne kiseline mogu biti tri vrste: dokozaheksaenska kiselina (DHA), eikozapentaenska kiselina (EPA) i alfa-linolenska kiselina (ALA).
Prve dvije (DHA i EPA) poboljšavaju sposobnost učenja i kognitivnu učinkovitost, dok su nedostaci DHA povezani s poteškoćama u učenju.
Omega-3 se uglavnom nalaze u namirnicama poput orašastih plodova, chia sjemenki, plodova mora, ribe poput lososa, bakalara ili skuše.
4. Vitamini skupine B
B vitamini imaju značajnu ulogu u održavanju zdrave funkcije mozga. Oni poboljšavaju proizvodnju neurotransmitera i pomažu u prevenciji demencije.
Glavni izvori vitamina B uključuju nemasno meso, piletinu, ribu, mliječne proizvode, cjelovite žitarice, voće i povrće.
5. Proteini
Proteini su također bitni za zdravlje mozga jer se aminokiseline koje sadrže koriste za proizvodnju neurotransmitera i posljedično pridonose poboljšanju kognitivnih sposobnosti.
Stoga svaki nedostatak proteina može uzrokovati zbunjenost, manjak energije i nedostatak mentalne oštrine.
Stoga ih je vrlo važno unositi kroz namirnice poput ribe, piletine, jaja, grčkog jogurta, graha, leće, orašastih plodova i sjemenki.
6. Elektroliti
Elektroliti, poput natrija, kalija, kalcija i magnezija, bitni su minerali za hidrataciju mozga i tijela općenito, što omogućuje pravilno funkcioniranje neurona.
Nasuprot tome, dehidracija mozga može uzrokovati mentalnu i fizičku letargiju, grčeve mišića, zamućenje mozga i smanjenu koncentraciju.