Parking

Bunt u Mošćeničkoj Dragi: “Ne želimo postati malo mjesto s mnogo rampi”

Marina Kirigin

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Stanovnici Mošćeničke Drage ustali su protiv načina kontrole parkinga.



Već desetak godina, svake sezone, zaključani smo u nekoj vrsti zatvora i to zbog načina na koji je Općina Mošćenička Draga regulirala i organizirala naplatu i kontrolu svojeg općinskog parkinga.


To je napravljeno pomoću rampi, tako da je postavljena rampa na ulaz u mjesto, izlaz iz mjesta i ulaz/izlaz u uži centar. Uz to i hotel Marina ima svoju ulaznu i izlaznu rampu za hotelski parking (iako se unutar tog područja nalaze i privatni posjedi), a tu je još i rampa za izlaz iz parkinga u privatnom vlasništvu koje je također pod naplatom.


Tako Mošćenička Draga, u krugu od nepunih 400 metara, ima čak šest rampi. A na samom prilazu plaži su postavljeni pomični stupić i semafor!




Nije pretjerano reći da se možemo promovirati u domaćim i stranim krugovima kao »malo mjesto s mnogo rampi«.


Sloboda kretanja


Do sada je Općina regulirala slobodu kretanja i pravo na izlaz iz tog sustava rampi, odnosno općinskog parkinga na javnoj prometnici, tako da je stanovnicima s prijavljenim boravištem, a koji imaju vlastite okućnice i tamo parkiraju svoja vozila, kao i vozila svojih prijatelja, poznanika, rođaka, gostiju i ostalih koji dođu k njima doma, dodijelila pravo na kupovinu višekratnih plastičnih kartica, koje su se mogle produžiti te pravo na dobivanje besplatnih, jednokratnih, papirnatih, izlaznih kartica.


Od ove godine je Općina odlučila ukinuti kartice i uvesti automatsko prepoznavanje registarskih tablica s obavezom za vlasnike privatnih okućnica da dojavljuju registracije svih koji su u njihovom dvorištu, dakle nemaju veze s općinskim parkingom, osim što moraju prometovati po javnoj cesti.


Osim što je zakonska osnova navedenog krajnje upitna, a upravni akti nedostupni i nepotpuni, Općina nije ni na koji način obavijestila mještane Mošćeničke Drage, niti ostale korisnike općinskog parkinga, o točnom načinu na koji će se to sve skupa provoditi.


Dana 23. svibnja je u 7 sati počeo rad općinskog parkinga, rampe su se spustile i zavladao je kaos. Mi smo od 12. svibnja do danas u više navrata tražili pojašnjenja od Općine Mošćenička Draga, Policijske postaje Opatija i Turističkog ureda Mošćeničke Drage, no nikakvog odgovora nismo dobili.


Ignoriraju nas kao što su ignorirali zatvorenike u logorima, a tko se usudi postaviti pitanje, na njega se viče na ulici i napada ga se verbalno.


Smatramo da opisani parkirališni sustav koji je jednostrano nametnula Općine krši naša temeljna građanska prava: pravo na slobodu kretanja – ograničava nam se i otežava kretanje po javnoj prometnici u i iz naših privatnih dvorišta, pravo na privatnost – moramo dojaviti tko je došao k nama u kuću/okućnicu, pravo na privređivanje – na ulaznoj rampi na početku mjesta se okreće velik broj automobila, dakle ne dolaze turisti u privatni smještaj ni gosti u ugostiteljske objekte.


Kontrola plaćanja


Također, nameću nam se obaveze vezane uz funkcioniranje i kontrolu parkinga: Općina nastoji povećati kontrolu plaćanja parkinga i navodne malverzacije u korištenju kartica za jednokratni izlaz prijašnjih godina tako da poveća kontrolu vozila u privatnim okućnicama umjesto da poveća kontrolu nad svojim parkirališnim mjestima.


A ta su parkirališna mjesta neadekvatno označena jer naplaćuje se sve, čim netko uđe u prostor obuhvaćen rampama (od vozila na nogostupima, na rivi, na nogometnom igralištu…), a sada mi moramo dokazivati da smo parkirani privatno i da ne moramo platiti Općini parking.


Foto Vedran Karuza


Kontrola potpuno nedostaje jer komunalni redar ne obavlja nadzor i ne ispisuje kazne, a naplata se obavlja prema principu eliminacije: svi su na općinskom parkingu ako ne dokažu da su bili na privatnom.


Nismo protiv toga da Općina naplaćuje parking, ali tražimo skidanje rampi i postavljanje automata za naplatu. Osim što bi se tako eliminirale barikade, automati bi mogli biti u funkciji cijele godine, a ne samo od svibnja do listopada.


Komunalni redar ili drugi zaposlenici općinskog parkinga bi kontrolirali naplatu i po potrebi ispisivali kazne. Kao u cijelom civiliziranom svijetu.


Ono što mi tražimo je sloboda kretanja po javnoj prometnici bez da nam netko nametne pravila i svakakve obaveze. Kupi kartice, očitavaj tablice, prati goste kada zapnu na rampi i ima tu još svakakvih problema.


Mislimo da imamo to pravo – stoji u e-mailu koji je potpisan sa »stanovnici Mošćeničke Drage«, a tragom kojeg smo doznali da uistinu postoji grupa ljudi, žitelja najužeg centra Mošćeničke Drage koji žive u toj jezgri naplate parkiranja, nezadovoljnih sustavom naplate parkiranja u Mošćeničkoj Dragi.


Jedan hrabriji, imenom i prezimenom – Karlo Kulaš (koji nam se obratio telefonskim putem), to je i potvrdio i dodatno kroz nekoliko situacija opisao što se događa i zbog čega zahtijevaju da se rampe na ulasku u mjesto uklone i uvede drugačiji sustav naplate.


Kaže i da su se obratili odvjetničkom uredu.


Samo manje izmjene


Načelnik Mošćeničke Drage Rikardo Staraj navodi da je ovakav sustav naplate (pod rampama) uveden još prije deset godina, za vlasti njegovog prethodnika, načelnika Ratka Salamona, i da su ove godine uvedene samo manje izmjene kako bi se ubrzala protočnost na samom ulasku/izlasku iz centra Mošćeničke Drage.


Napominje da je dobio pismo nezadovoljnih žitelja i da je riječ uglavnom o onima koji žive u tom najužem centru mjesta koji je pod naplatom, odnosno do čijih se privatnih kuća i okućnica treba doći prolaskom kroz rampu, a nikako ne o svim žiteljima općine.


Staraj smatra da sustav funkcionira dobro, da se pritom poštuje privatno vlasništvo i da je sve napravljeno prema prometnom rješenju izrađenom prilikom uvođenja naplate parkiranja.



– Ove smo godine taj sustav unaprijedili. Osim što smo uveli kartično plaćanje – do sada je bilo moguće platiti samo gotovinom – postavili smo i kamere za očitovanje registracija kod svih rampi.


Tako je sada moguć ulazak/izlazak samo skeniranjem tablice automobila kod rampe. Negodovanja su se pojavila upravo zbog činjenice da sada žitelji centra ulaze skeniranjem automobilske tablice.


Do sada smo izdavali parkirne kartice za žitelje koji žive u tom najužem centru (koji je i zona naplate), kako bi oni mogli doći do svojih kuća i okućnica, a odsad je dovoljno samo dati broj registracije automobila i rampa se sama diže za prolazak.


U prijašnjem sustavu bilo je i određenih nepravilnosti, previše je parkirnih kartica izdano koje se nisu »namjenski« koristile. Nužan je bio »reset« sustava i njegovo unapređenje.


Sada će primjerice jedna privatna kuća koja u svojoj okućnici ima deset parkirnih mjesta, dati deset registarskih oznaka bilo automobila svojih turista ili članova obitelji.


Prije, kada su bile aktualne parkirne kartice, onda se često znalo dogoditi da na jednu kartu uđe više automobila, a sada to više neće biti moguće.


Jednostavniji sistem


Nitko ne zadire ovime u privatno vlasništvo niti onemogućava dolazak gostiju ili prijatelja u privatne kuće. Nama je bio cilj pojednostaviti sistem i vratiti kontrolu koju smo izgubili zbog kaotične situacije sa parkirnim karticama, a to smo osjetili i u ekonomskom smislu.


Ovakav »zatvoreni« sustav naplate parkiranja koriste i brojne druge turističke destinacije. Mislim da je sustav dobar, da se na neke novitete treba priviknuti i da ćemo za nekoliko tjedana biti svi ponovo zadovoljni.


Osim toga, putem udruge iznajmljivača održao sam osobno prezentaciju o prometnom sustavu i ljudi koji su tamo bili su takav način naplate shvatili i prihvatili.


Zamjena rampi automatima za naplatu parkiranja bila bi veliki »šut« na naš općinski proračun. Isplativost takvog sustava bila bi opravdana da parkirni sustav u Mošćeničkoj Dragi radi cijelu godinu.


Međutim, naplata traje samo tri mjeseca i mislim da bismo se trebali prilagoditi i prihvatiti postojeći sustav – rekao je Staraj, navodeći da su ove godine korigirane i cijene, ali i omogućene povlaštene karte za sve žitelje općine.


– Molimo ljude za suradnju i da prihvate politiku naplate parkinga. Ako nema naplate, onda ne možemo uređivati destinaciju, ulagati u infrastrukturu.


Nama je taj prihod neophodan. Taj sustav je uvelike i napravljen da naš domaći čovjek ima mogućnost povlaštenih karata u odnosu na dnevnog posjetitelja ili gosta, što je i normalno u turističkoj destinaciji.


Resetirali smo sustav i to će sigurno imati i bolji financijski učinak.


Protočnost će skeniranjem tablica biti bolja, a trenutno nemamo milijun kuna za ugradnju dva-tri automata za naplatu koji bi bili u funkciji samo tri ljetna mjeseca – rekao je draški načelnik, navodeći da se za primjedbe i zahtjeve žitelji Mošćeničke Drage mogu obratiti Općini putem maila ([email protected]).


Sat 8, dan 80 kuna


Naplata parkiranja u Mošćeničkoj Dragi krenula je od 23. svibnja i ona se provodi samo tri ljetna mjeseca, u doba ljetne turističke sezone. Cijena sata parkiranja iznosi 8 kuna, a cijena jednog dana je 80 kuna.


Svi stanovnici općine imaju pravo gratis parkirati sat i pol, a svaki sljedeći sat plaćaju tri kune.


Draške vlasti omogućile su i svima onima koji rade na tom području centra Mošćeničke Drage da za simboličan iznos od 80 kuna mjesečno parkiraju vozilo na igralištu NK Draga, koje se ljeti koristi kao parking zona.