1. Burzovni slom iz Amerike doselio u Europu
2. Financijska kriza prerasla u lavinu bankrota
3. Države spašavaju posrnule banke i kompanije
4. Prezadužene države režu svoju potrošnju
5. Špekulanti traže sigurna utočišta za kapital
6. Središnje banke sprečavaju aprecijacije
7. Valutni rat prerasta u trgovinski rat
8. Trgovinski rat prerasta u širu političku krizu
9. Politička kriza dovršava put na drugo dno
Rodila se velesila
Zato je švicarska središnja banka, nakon više masivnih, ali neuspješnih intervencija na deviznom tržištu, odlučila objaviti da će braniti spomenuti donji tečaj franka prema euru, ako treba, i radom tiskare franaka u sve tri smjene. Podsjećamo, nakon Velikog sloma burzi u Americi, davne 1929. godine, uslijedila je najprije velika bankarska kriza s nizom velikih bankrotstava, pa gospodarska depresija sa eksplozijom nezaposlenosti, da bi se u tom okviru, ruzveltovski, izlazilo uz snažan državni intervencionizam, te kroz opći valutni i trgovinski rat, i naposljetku, kroz Drugi svjetski rat, na čijem je kraju Amerika postala glavna svjetska velesila.
Mnogi vodeći, američki i europski, ekonomisti danas se slažu u procjeni da prva svjetska ekonomska kriza, koja je započela recesijom u 2008. godini, ima i drugo dno, zbog prezaduženosti niza zapadnih zemalja, koje su državnim intervencijama spašavale svoje vodeće banke i kompanije od bankrotstava.
Lomovi i bankroti
Dosad je taj scenarij klizanja s prvog na drugo dno, prema modelu iz davnih 1930-ih, ostvaren gotovo u potpunosti: slomile su se već bile mnoge američke i europske burze, bankrotirale su mnoge velike američke i europske banke i kompanije, a spasio ih je od bankrota velikim državnim intervencijama još više, te su s prvog recesijskog dna lani isplivale i Amerika i Europska unija.
No, zbog posljedične prezaduženosti niza europskih zemalja, članica Unije, sada je na redu nastavak scenarija, prema istom uzoru iz 1930-ih: špekulanti traže sigurna utočišta za kapital, središnje banke iz stare Europe će, po švicarskom primjeru, sprečavati aprecijacije svojih valuta, valutni će rat prijetiti prerastanjem u trgovinski, a trgovinski u širu političku krizu, kojom bi se moglo dovršiti to europsko potonuće na drugo recesijsko dno.