Od trgovaca je ovih dana lakše pobjeći nego od porezne uprave, koja uvijek misli na »male« građane. Salijeću sa svih strana propagandnim letcima o »nevjerojatno niskim« cijenama artikala potrebnih za uskršnju trpezu
RIJEKA – Nastupajući uskrsni blagdani stanjit će novčanike i onih koji imaju, i onih koji skoro nemaju novca za blagovanje. Što zbog vjere, što zbog tradicije, a što iz navike ili samo zato što to čine i drugi, rijetko će tko odoljeti povećanoj kupnji jaja, pečenju orehnjače, pa priuštiti si šunkicu za doručak kao i janjetinu za uskršnji ručak.
Od trgovaca je ovih dana lakše pobjeći nego od porezne uprave, koja uvijek misli na »male« građane. Salijeću sa svih strana propagandnim letcima o »nevjerojatno niskim« cijenama artikala potrebnih za uskršnju trpezu. Te »Šunka po samo toliko i toliko«, »Jaja nikad povoljnija«, te »Svježa janjetina po nevjerojatnoj cijeni«…
Malo morgen! Propaganda je uvijek bila i bit će napuhana varijacija objekta koji propagira. Ne treba nasjedati, jer u protivnom će neki u utorak umjesto šunkice gutati knedle zbog praznog novčanika, naslaga oko trbuha i pomisli o kolesterolu, trigliceridima i ostalim neprijateljima krvožilnog sustava. Ali, blagdani valjda i postoje zato da se obilježe, pa nudimo pregled cijena po riječkim supermarketima, uz savjet i moto da kad je bal, ne mora biti i maskenbal.
Ukrašavanje pisanica
Dakle, ne treba kupiti pakiranje od deset jaja po 12 kuna, kad se može naći i pakiranje od 15 komada za 11 kuna, ili 10 jaja za 7 kuna. dakle, u jeftinijoj se varijanti 20 jaja može kupiti za 15 kuna. Raspon cijena šunke i rolanih lopatica je velik – od 25 do 60 kuna, a naišli smo i na primjerke po 100 kuna za kilogram. Recimo da će građani najčešće kupovati šunku koja je cijenovno negdje na sredini ljestvice, a ako uzmemo četveročlanu obitelj i pretpostavku da će svaki član pojesti po barem 20 dag, i da računaju i na pokojeg gosta, najvjerojatnije će kupiti ako ne kilogram, onda barem 80 dag šunke. Zbrojimo li to s jajima, eto nas već na cca 100 kuna.
A tek smo počeli. Jaja, dakako, treba i obojiti. I za to postoji jeftinija, i ekstra skupa varijanta. Pa ako 20 jaja obojimo najjeftinjom farbom ili ljuskom od luka, potrošit ćemo tek nekoliko kuna, a ukoliko se odlučimo na takozvanu mramornu boju i skuplje naljepnice, za dekoraciju pisanica možemo potrošiti i 45 kuna. Pretpostavimo da će građani za ukrašavanje pisanica prosječno potrošiti 20 kuna i eto nas na 120. I još smo na početku. Bez mlade kapulice nema ni uskršnjeg doručka, ni uskršnjeg ručka, a svežnjić od 100 grama košta od 9 do 12 kuna. Prosječnoj obitelji bit će potrebna barem tri svežnjića, što znači da će za kapulicu izdvojiti 30-ak kuna, i popeti se na 150 kuna, a još nisu kupili ni pincu, ispekli orehnjaču, napravili francusku salatu ni obrnuli janjca.
Pristojna pinca koliko-toliko dostatna za četveročlanu obitelj može se kupiti za 22 kune, kilogram francuske salate za 30 kuna, a janjetina za 55 do 60 kuna po kilogramu. To znači da se trošak popeo na cca 260 kuna, a dodamo li tome i orehnjaču i još koju slasticu, za čas smo na 300 kuna.
Čokoladni zečevi za djecu
Ne smije se zaboraviti, pa ni iz troška izostaviti, Veliki petak, a uz njega je usko vezan bakalar. Već spravljen na bianco košta od 85 do 120 kuna po kilogramu. Tako će četveročlana obitelj za 40 dekagrama ove riblje delicije izdvojiti prosječno 40 kuna, a za riblji ručak može proći jeftinije odluči li se za srdelice ili neku drugu vrstu jeftinije ribe. Tako posni doručak i ručak koštaju oko 80 kuna, što znači da smo potrošili već 380, a moramo kupiti i čokoladna uskršnja jaja i zečeve za djecu, piće i naravno – kruh.
Dakle, prosječna hrvatska obitelj za uskrsne blagdane potrošit će na trpezu više od 400 kuna, što je svakako više nego što bi potrošli tijekom »običnih« dana, no pripazi li se na cijene i ne pretjeruje li se, trošak može biti uvećan tek za jaja, njihovo ukrašavanje, kolač i darove za djecu. Dakle, trošak se može sniziti i na 300, pa čak i 250 kuna, što bi se svelo na potrošnju i za neblagdanskih dana.