Španjolska je već nekoliko puta ponovila da neće trebati punu međunarodnu financijsku pomoć, poput Portugala, Irske i Grčke
BRUXELLES – Španjolska je po prvi puta priznala da će možda trebati punu financijsku pomoć Europske unije (EU) i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) vrijednu 300 milijardi eura, kako bi se spasila od stečaja ako joj troškovi zaduživanja ostanu neodrživo visoki, izjavio je u petak jedan dužnosnik eurozone za Reuters.
Španjolski ministar gospodarstva Luis de Guindos to je pitanje iznio u razgovoru s njemačkim kolegom Wolfgangom Schaeubleom u Berlinu prošloga utorka, kad su prinosi na 10-godišnje španjolske državne obveznice dosezale 7,6 posto, rekao je taj izvor za Reuters.
„De Guindos je govorio o otprilike 300 milijardi eura za puni program, no Njemačka nije spremna sada razmatrati ideju financijskog spašavanja Španjolske. Ništa se neće dogoditi sve dok ESM ne počne funkcionirati. Jednom kad postane operativan, vidjet ćemo koliki su troškovi zaduživanja Španjolske i možda se vratimo na to pitanje“, kazao je dužnosnik eurozone Reutersu.
Španjolska je već nekoliko puta ponovila da neće trebati punu međunarodnu financijsku pomoć, poput Portugala, Irske i Grčke. Reagirajući na izjave izvora iz eurozone, glasnogovornica španjolske vlade demantirala je Reutersu takav plan.
„Snažno demantiramo postojanje takvoga plana. Mogućnost spašavanja Španjolske sa 300 milijardi eura nije bila razmatrana i o njoj se nije raspravljalo“, rekla je glasnogovornica španjolske vlade.
Prinos po 10-godišnjom španjolskim državnim obveznicama u međuvremenu je pao sa 7,64 na 6,88 posto, nakon što je jučer predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi izjavio da će Banka učiniti sve za spas eurozone.