Odlazak uzdignuta čela

Hrvatska – Španjolska 0-1; Bilić: Odigrali smo herojsku utakmicu

Marko Cvijanović

Hrvatska nogometna reprezentacija oprostila se od nastupa na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini minimalnim porazom od aktualnih europskih i svjetskih prvaka Španjolaca, u utakmici poslije koje svi imamo pravo žaliti za četvrtfinalom i prvi put nitko nema pravo ispadanje »kockastih« u prvom krugu smatrati neuspjehom



Gotovo je, a nije moralo tako završiti. Ukrotili smo Crvenu furiju, ali spletom nesretnih okolnosti, odlazimo kući. Rusija, Poljska, Danska, Nizozemska, Irska i – Hrvatska! U uglednom smo društvu onih koji će nastavak Europskog prvenstva gledati u nekim od turističkih destinacija, na TV ekranu. Prvaci svega (Svijeta i Europe), Španjolci, bili su previsoka prepreka za našu reprezentaciju. Odlazimo kući uzdignuta čela, imali smo dvije meč lopte u »čeličnoj skupini«, Italiju smo natjerali na remi. Odlazimo kući. Nepravedno! 



Odigrali smo herojsku utakmicu, nismo pobijedili, ali nam je tako malo nedostajalo, kazao je nakon poraza od Španjolske (0:1) i ispadanja s EURA izbornik Slaven Bilić, koji je i čestitao svojim igračima. »Znali smo da igramo sa svjetskim i europskim prvacima, koncentrirano smo se branili i to je funkcioniralo odlično, a znali smo i da će nam se pružiti i neke prilike. Naravno, ne previše, ali dvije-tri i to smo dočekali. Da je Rakitić zabio pogodak 59. minuti mi bi prošli i izbacili Španjolce. Uspjeli smo zaustaviti Španjolce, a u drugom dijelu smo probali apslutno sve. Iako smo se jako potrošili, pritisnuli smo ih i dobili te dvije-tri šanse.Nažalost, nije ušlo«, kazao je Bilić, koji je jednom rečenicom komentirao suđenje. »I ja i igrači smo stekli dojam da se njima sve sudi, a nama ništa«, dodao je Bilić, kojem je ovo bila posljednja utakmica kao izbornik, te osmi poraz u 65 utakmica. »Ne krijem da sam došao osvojiti naslov prvaka Europe, plan nije napravljen, iako je dojam fenomenalan. Ipak, nismo tu radi dojma, već rezultata, a večeras nam je stvarno malo nedostajalo. Ostavljam fantastičnu generaciju koja je još u usponu, pojavit će se i neki novi igrači, pa straha nema za hrvatsku reprezentaciju«, zaključio je Bilić. »Nismo iskoristili svoje prilike, a i ja sam promašio veliku šansu. Dali smo od sebe, tužan sam jer smo srce ostavili na terenu, a nepravedno smo izgubili. Hvala našim navijačima što su bili uz nas cijelo vrijeme, a nama slijedi niz neprospavanih noći«, kazao je Ivan Rakitić. 


Hrvatska nogometna reprezentacija oprostila se od nastupa na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini minimalnim porazom od aktualnih europskih i svjetskih prvaka Španjolaca, u utakmici poslije koje svi imamo pravo žaliti za četvrtfinalom i prvi put nitko nema pravo ispadanje »kockastih« u prvom krugu smatrati neuspjehom. Hrvatska je na europskoj smotri premašila očekivanja i prikazala igru dostojnu puno viših dometa. Uostalom, obrana naslova Španjolaca opasno je došla u pitanje u razdoblju goropadne igre hrvatskih nogometaša u drugome poluvremenu. Casillas je zbog dviju intervencija (Rakitić 59′, Perišić 79′) postao igrač utakmice koja je pokazala da je Hrvatska u Poljskoj i Ukrajini bila spremna za velika dostignuća. Kakva šteta! Uostalom, Hrvatska obrana prvi je put ispala uoči Navasova pogotka u 88. minuti i jeku bjesomučnih nasrtaja hrvatskih nogometaša pred Casillasovim vratima. I to se može dogoditi.




Hrvatski izbornik je u najvažniju utakmicu ušao s dvojicom novih igrača (Vida, Pranjić) i sustavom igre (4-5-1) tipičnom momčadima  koje računaju na izraženu dominaciju protivnika. Osnovna formacija (4-2-3-1) zaživjela je samo na grafičkom crtežu službenoga UEFA-inoga zapisnika utakmice dok Wolfgang Stark nje prvi put puhnuo u zviždaljku. Bilić je svjesno žrtvovao jednoga napadača (Jelavić) za igrača više u sredini terena koju je očekivano zgusnuo što je više mogao. 


Španjolska je u prvome poluvremenu očekivano dominirala i neočekivano bila bezopasna. Ponajprije zahvaljujući kompaktnom defanzivnom bloku hrvatske momčadi u zoni udarca i neshvatljivim tehničkim pogreškama španjolskih nogometaša (Xabi Alonso 5′, 10′, 18′). Budući da u momčadi aktualnih europskih i svjetskih prvaka pojedinačna klasa jednostavno mora doći do izražaja, Silva se u nekoliko navrata elegantno ušuljao između linija i posijao paniku u hrvatskom šesnaestercu. Sreća je da dvije najizglednije prilike Španjolaca to nisu postale zbog traljavih udaraca Inieste (12′) i Silve (28′). Dvije hrvatske poluprilike završile su bezopasnim Pranjićevim udarcem (25′) i dvojbenom Starkovom odlukom (Mandžukić 26′) na rubu španjolskoga šesnaesterca. Da na glavnom semaforu u 35. minuti nije osvanula vijest iz Poznanja gdje su Talijani pogotkom Cassana poveli protiv Irske, netko je zaista mogao pomisliti da se u Gdanjsku igra dogovorena utakmica. U nastavku, međutim, nitko nije mogao naslutiti koja momčad na poljskim i ukrajinskim travnjacima brani naslov europskoga prvaka. Do 88. minute.


____________________


Tijek utakmice:


90′ Španjolci su pobijedili 1:0. Hrvatska je ispala, u četvrtfinale idu Španjolska i Italija.


88′ Španjolci su poveli 1:0. Nakon dvojbene situacije (moguće zaleđe), Iniesta i Navas izašli su ispred Pletikose. Navas je rutinski pospremio loptu u mrežu. Minutu ranije  kockasti su tražili najstrožu kaznu nakon što je Busquets povukao Ćorluku



 Talijani su povisli svoje vodstvo nad Ircima. Balotelli je postigao pogodak svega minutu nakon što su Irci ostali s igračem manje. Isključen je zbog drugog žutog Andrews  



79′ Nova prilika za Hrvatsku. Kontru je okončao Mario Mandžukić točnim dodavanjem za Ivana Perišića koji puca iz prve ljevicom, ali Iker Casillas opet sjajnom obranom spašava svoju mrežu. Minutu kasnije Bilić dodatno naglašava ofenzivni pristup. Izlazi Vukojević, ulazi Dudu.


69′ Ofenzivniji pristup mogao se isplatiti da Jelavić nije bio zamalo kratak glavom na jedno dodavanje Mandžukića


65′ Dvostruka promjena u redovima »kockastih«. Ušli su Nikica Jelavić i Ivan Perišić, a izašli Domagoj Vida i Danijel Pranjić. Hrvatska kreće po četvrtfinale s dva napadača na teren


58’  Prva velika prilika za Hrvatsku. Iker Casillas spasio je u dva navrata španjolsku mrežu. Hrvatsku kontru  povukao je Luka Modrić koji je fantastičnim dodavanjem vanjskim dijelom kopačke na drugoj stativi pronašao Ivana Rakitića čiji udarac glavom Casillas odbija za drugi neuspješan pokušaj.


  52′ Na tribini iza vratara Pletikose gdje su smješteni hrvatski navijači ponovo su zasvjetlile baklje. Na travnjaku je »bljesnuo« žuti karton Striniću. 


 Počelo je drugo poluvrijeme na stadionima u Gdanjsku i Poznanju. Hrvatska nakon rezultata prvoga poluvremena nije u četvrtfinalu budući da u krugu tri momčadi ima slabiju gol-razliku (1:1) od Italije (2:2), odnosno slabiju (+2) ukupno gol-razliku od Španjolske (+4).


45′ Završilo je prvo poluvrijeme u Gdanjsku i Poznanju. Hrvatska i Španjolska 0:0, Italija vodi protiv Irske 1:0


Hrvatska nakon rezultata prvoga poluvremena nije u četvrtfinalu budući da u krugu tri momčadi ima slabiju gol-razliku (1:1) od Italije (2:2), odnosno slabiju (+2) ukupno gol-razliku od Španjolske (+4).


27’ Sudac Stark nije dosudio prekršaj na rubu kaznenog prostora nakon Ramosova oštra starta na  Mandžukićev gležanj. Ćorluka je dobio žuti karton zbog prigovora, a »kockasti« samo udarac iz kuta. 



Talijani su u 35′ minuti poveli 1:0. Antonio Cassano doveo je »azzurre« u vodstvo. Hrvatska je unatoč tome još uvijek u četvrtfinalu jer ima  bolju ukupnu gol razliku (+2) od Italije (+1).


Prvu veliku priliku Talijani su imali u 31. minuti. Di Natale je pucao iz okreta sa sedam, osam metara, ali je lopta na putu prema mreži pogodila irskog braniča St Ledgera u prsa.



 25′ Pranjić je preslabim udarcem s vrha kaznenog prostora zaključio hrvatsku polukontru i prvu priliku. Šansu su mu priredili Mandžukić i Modrić. Trenutak kasnije Mandžukić je pucao preko gola nakon ubačaja Daria Srne. 


23’  Fernando Torres je prošao desnom stranom, ušao u kazneni prostor, te prevario Danijela Pranjića. Gordon Schildenfeld je zakasnio u blok, a španjolski napadač pucao gotovo iz mrtvoga kuta. Pletikosa je odbio loptu u korner. U Poznanju je i dalje 0:0. Hrvatska je trenutno u četvrtfinalu.



12′ Prva prilika za Španjolce. Iniesta je nakon duploga pasa izašao pred vratara Pletikosu, ali je preslabo pucao. U Poznanju je i dalje početnih 0:0 uz dominaciju Talijana koji su izveli četiri udarca iz kuta u prvih 12 minuta utakmice.


7′ Već na početku utakmice s tribine su poletjele prve baklje. Hrvatska je već kažnjena s 25.000 eura zbog baklji na utakmici s Irskom, a u utorak će se odlučivati i o mogućim kaznama zbog baklji i rasističkih ispada na utakmici s Italijom


HRVATSKA: Pletikosa –  Vida, Ćorluka, Schildenfeld, Strinić – Rakitić, Vukojević –  Srna, Modrić, Pranjić – Mandžukić.


ŠPANJOLSKA: Casillas – Arbeloa, Ramos, Pique, Alba; Xavi, Sergio Busquets, Xabi Alonso; David Silva, Fernando Torres, Andres Iniesta