Međunarodni Propeller Klub Rijeka djelovat će kao dio globalne mreže International Propeller Cluba, međunarodne poslovne organizacije
povezane vijesti
U Rijeci je osnovan Međunarodni Propeller Klub Rijeka, koji već okupio oko 30 članova iz pomorskog i gospodarskog sektora te će djelovati kao kao hrvatski ogranak globalne mreže International Propeller Cluba, međunarodne poslovne mreže posvećene pomorskoj industriji, trgovini i logistici.
Međunarodni Propeller Klub Rijeka djelovat će kao dio globalne mreže International Propeller Cluba, međunarodne poslovne organizacije koja od 1927. godine povezuje tvrtke, institucije i stručnjake iz pomorske industrije, međunarodne trgovine, logistike i povezanih djelatnosti.
Osnivanje udruge inicirali su Liburnia pomorska agencija, Jadranski pomorski servis, Jadroagent i Luka Rijeka, a osnivači su predstavnici 14 tvrtaka.
Udruga će okupljati razne dionike koji djeluju u riječkom akvatoriju, s ciljem otvaranja stručnog dijaloga o razvojnim izazovima, prioritetima i prilikama od zajedničkog interesa.
Organizirat će stručne susrete, tematske rasprave, analize i inicijative posvećene razvoju lučke infrastrukture, učinkovitosti pomorskih i logističkih usluga, povezanosti luke sa zaleđem, održivosti, digitalizaciji, obrazovanju kadrova i jačanju međunarodne konkurentnosti hrvatskog pomorstva.
Predsjednik Međunarodnog Propeller Kluba Rijeka te izvršni direktor i suvlasnik Liburnia grupe Marin Škufca rekao je kako je važno da Rijeka ima snažan, stručan i međunarodno povezan forum koji će doprinositi razvoju otvorenog i konkurentnog lučkog sustava.
„Jedan od naših prvih koraka bit će dijalog s Lučkom upravom Rijeka oko prometa i razvojnih planova, a potom i sustavna analiza prilika u riječkom akvatoriju; od stanja i razvoja lučke infrastrukture, koncesijskih i tržišnih odnosa, dostupnih gospodarskih kapaciteta, do uloge lokalnih i međunarodnih tvrtki u pomorskom i logističkom lancu vrijednosti. Želimo otvoriti prostor za dijalog temeljen na podacima, iskustvu industrije i međunarodnim primjerima dobre prakse,“ kazao je.
Škufca je dodao kako razvoj riječkog akvatorija nije samo infrastrukturno, nego i strateško gospodarsko pitanje, da uspješan lučki sustav ne čine samo veliki infrastrukturni projekti, nego i stabilan ekosustav tvrtki, znanja, radnih mjesta, lokalnih kapaciteta, međunarodnih veza i tržišnog natjecanja.
„Upravo zato želimo da Međunarodni Propeller Klub Rijeka u vremenu koje dolazi bude mjesto dijaloga svih koji žele doprinijeti razvoju Rijeke kao snažnog, otvorenog i međunarodno relevantnog pomorskog središta“, istaknuo je.