Teroristička skupina

Hezbolah odbacio sporazum između Izraela i Libanona: "Predaja"

Portal Novilist.hr, Hina

Foto Abbas FAKIH / AFP

Foto Abbas FAKIH / AFP

Skupina će nastaviti svoj oružani otpor: "Nismo napustili bojišnicu u najtežim okolnostima i nećemo ju napustiti"



Vođa Hezbolaha Naim Kasem odbacio je u subotu sigurnosni sporazum između Libanona i Izraela kojemu je SAD posredovao, jedan dan nakon što je potpisan, opisavši sporazum kao predaju Izraelu.


U posljednjem primjeru neprijateljstava, unatoč primirjima i sporazumima, Izrael je u subotu pokrenuo napad na jug Libanona.


Sukob koji traje usporedo s većim ratom s Iranom raselio je iz domova više od milijun Libanonaca.




Hezbolah i Iran rekli su da je Washington obećao okončati neprijateljstva u Libanonu u sklopu memoranduma o razumijevanju koji je potpisan prije dva tjedna između SAD-a i Irana kako bi se okončao širi rat.


Okvir dogovoren u petak između Izraela i Libanona traži povlačenje Izraela u fazama iz nekih dijelova južnog Libanona, uz raspoređivanje libanonske vojske. No izraelskim snagama bilo bi dopušteno ostati u proširenoj sigurnosnoj zoni neko vrijeme, do daljnje provedbe sporazuma.


U priopćenju, Kasem je sporazum nazvao “ništavnim” te je optužio libanonsku vladu za jednostrane ustupke i podrivanje libanonske sigurnosti.


Kritizirao je provedbe koje povezuju izraelsko povlačenje s razoružanjem Hezbolaha, rekavši da se njima suštinski ozakonjuje izraelska vojna prisutnost i da prelazi “sve crvene linije”.


Skupina će nastaviti svoj oružani otpor, dodao je, rekavši: “Nismo napustili bojišnicu u najtežim okolnostima i nećemo ju napustiti.”


Kasem je rekao da bi iransko-američki memorandum o razumijevanju, koji garantira libanonski teritorijalni integritet trebao služiti kao temelj za okončanje sukoba, prije nego trilateralni sporazum postignut uz posredovanje Washingtona u petak.