Riječke ljetne noći, svečano otvaranje / Foto: Dean Miculinić
U večeri koja je povezala operu, dramu, ples i simfonijsku glazbu nastupili su brojni umjetnici riječkog kazališta
povezane vijesti
RIJEKA – Riječke ljetne noći, koje će potrajati do 23. srpnja s mnoštvom programa na brojnim riječkim lokacijama, svečano su otvorene ispred zgrade HNK-a Ivana pl. Zajca programom koji je okupio sve umjetničke ansamble nacionalnog kazališta u Rijeci.

Glumci Hrvatske i Talijanske drame, solisti Opere, članovi Baleta, Zbora i Orkestra zajedno su otvorili novo festivalsko ljeto u središtu grada, pretvarajući kazališni trg u veliku pozornicu otvorenu svim građanima.
Na otvorenju Riječkih ljetnih noći obratile su se gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić i intendantica Dubravka Vrgoč.
– Želja nam je učiniti vezu između teatra i Grada što snažnijom i što vidljivijom.
Riječke ljetne noći čitav prostor Grada transformiraju u veliku pozornicu čineći je dostupnom građanima Rijeke, turistima i svima onima kojima je teatar utočište od svakodnevice opterećene našim traumatičnim vremenom, istaknula je u povodu otvorenja Dubravka Vrgoč.

U večeri koja je povezala operu, dramu, ples i simfonijsku glazbu nastupili su brojni umjetnici riječkog kazališta. Posebno mjesto u programu otvorenja zauzeli su kratki prizori iz predstava koje će se na sceni riječkog HNK-a premijerno igrati tijekom sljedeće sezone. Glumci Hrvatske i Talijanske drame izveli su ulomke prema tekstovima riječkih autora.

Glazbeni program donio je neka od najpoznatijih djela operne i simfonijske literature. Stefany Findrik izvela je „Habaneru“ iz Bizetove „Carmen“, dok je Anamarija Knego nastupla u dvjema antologijskim opernim točkama – ariji „Je veux vivre“ iz Gounodove opere „Romeo i Julija“ te u duetu „Što da radim sada“ iz Zajčeve operete „Momci na brod“ zajedno s Robertom Kolarom. Bože Jurić Pešić izveo je Puccinijevu ariju „Nessun dorma“ iz opere „Turandot“, a program je dodatno obogato monumentalni Finale Devete simfonije „Iz Novog svijeta“ Antonina Dvoráka te Verdijev „Va, pensiero“ iz „Nabucca“ u izvedbi Zbora i Orkestra riječkog kazališta.

Uz glazbene izvedbe i prizore iz nadolazeće sezone, u programu su sudjelovali i članovi Baleta, stvarajući večer koja simbolično predstavlja cjelinu riječkog kazališta i njegovu otvorenost prema gradu i publici.
Nakon službenog programa otvorenja uslijedio je koncert riječkog electro-rock dvojca The Siids.