ČA ĆE NAN KI, KI ĆE NAN ČA?

FOTO Noć s maškarama: Kastav ili Studena? Ma, apsolutno nevažno!

Valentina Botica

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Ni kiša, ni sve prirodne i neprirodne nepogode nisu uspjele maškarama umanjiti zadovoljstvo, ni omesti plesni korak



STUDENA/KASTAV – Iako je subotnji dan počeo uz pljuskove i pokvario maskirani dan, noć je ipak bila blaža prema maškarama koje su u grupicama i skupinama tražile mjesto za ples i zabavu. Kako smo vidjeli, dva najbolja mjesta za to, u subotu su bili Dom u Studeni i Maškarani centar u Kastvu!


Foto galerija: Maškarani tanci u Studeni i Kastvu Foto: Ana Križanec


Međunarodna studenjska veselica


Fešta je u Studeni startala već u 20 sati kada su počele stizati prve od 16 skupina koje su najavile dolazak. Dvije su iz Istarske županije, a jedna iz Slovenije. Prve Slovence koje smo našli, odmah smo svašta i pitali.


– Došli smo iz Slovenije kod vas jer tu ima više veselja, kažu Slovenci Aleš i Nataša Hrvatin. Odabrali su Studenu zato što su njihovi prijatelji već bili ondje na fešti, a natrag se vraćaju organiziranim prijevozom.




– Puno je ovdje Slovenaca. Zato jer je prekrasno i naj naj bolje, dodali su.


Naišli smo i na Donalda i Melaniju Trump koji, iako se to ne zna, vole maškare od malih nogu, a tanci pohode jer najviše vole dobru zabavu, ples i društvo.


Nina Sinčić iz grupe Krasica pa Rio objasnila nam je kako su taj dan gostovali na Halubajskom karnevalu, ali ih je uhvatila strašna kiša. Da dan bude bolji, došli su se zabaviti u Studenu.


– Prvi put smo ovdje i mogu reći da nam je baš super, zadovoljna je Nina.


Odvila se i svečana predaja općinskih ključeva predstavnici studenjskih maškara Barbari Brmalj, a dobro raspoložena načelnica Općine Klana Sanja Sušnik nastavila je uživati sa sumještanima u dobroj i glasnoj atmosferi i živoj glazbi.


Kastavski maškarani pakal


Ako je fešta u Studeni koja ima pravu maškaranu domaću, blisku atmosferu nekome daleko, onda ih je velika zabava čekala u kastavskom Maškaranom centru. Za glazbu su bili zaduženi Mauro Staraj i La Banda, a već oko 22 sata Boćarski je dom bio gotovo popunjen. Pravilo je bilo da se unutra ne puštaju mlađi od 18 godina, ali kako je noć odmicala, mladi su bili sve snalažljiviji, jer šteta bi bilo da originalne maske ostanu vani na kišici. Hm, možda prije – kišurini.


Nismo ih pitali jesu li se snašli ili imaju 18, ali smo ih pitali što im je najdraže na maškaranim tancima.


– Otkad znam za sebe se maškaran, u kumpaniji sam s Halubja i volim maškare. To mi je omiljeno godišnje doba, rekla je Paola.


Maks pak kaže da osim što kao zgodna cura pokupi koji željeni telefonski broj, na tanci dolazi zbog zabave i druženja.


– Jako je dobro, uredno, sve je super, lijepo organizirano, stvarno odlično, bio je zadovoljan.


Kao i mi, na obje je zabave došao Saša Brusić, direktor Turističke zajednice područja grada Kastva i Općine Klana.


– Studena je već poznato mjesto gdje se nalaze mnoge karnevalske grupe, maškarano mjesto koje uvijek ugodno iznenadi. Iako je manja, super je atmosfera i uvijek ima puno ljudi. A Maškarani Centar Kastav, za to se zna da je odlično – izvrsni su izvođači, puno je ljudi i uvijek bude odlično, zadovoljan je bio i Brusić.


Za one koji nisu stigli na ovu, sljedeća fešta u Maškaranom centru Kastav u iduću je subotu i to – maškarani pakal uz Koktelse do zore, a i pokle!