povezane vijesti
Nakon što je kišni četvrtak oprao riječke ulice i rastjerao kupce, placa je jučer ponovo prodisala. Promjenjivo vrijeme, malo kiše, malo sunca, kao da je dalo signal Riječanima, ali i njezinim novim stanovnicima da je vrijeme za posjet placi.
Riječka tržnica odavno nije samo riječka. Među štandovima čuje se mješavina jezika koja potvrđuje – Rijeka je ponovo povijesna luka ne samo za brodove, već i za ljude. Nisu to samo turisti, to su novi sugrađani s drugih kontinenata, s jasnim ciljem.
Tamo gdje je uvijek najživlje, u carstvu ribe, zatekli smo jednog takvog. Jansen Niko, rodom s Filipina, lice je koje prodavačice na ribarnici dobro znaju. Niko je kuhar u jednom riječkom restoranu i, kako kažu, »njegovo oko ne griješi«.
Postao je dio inventara ribarnice, a prodavačice ga pozdravljaju s osmijehom. »On je naš,« dobacuje jedna dok mu u vrećicu spretno ubacuje ribu.
Ovog petka, Nikov »pik« bile su orade. One, iz uzgoja, po solidnih 9 eura za kilogram. Bilo je, dakako, i onih »divljaka« – cijenile su se po 13 eura.
No, Niko, skroman kakav jest, nije bio raspoložen za izjave. »Pitajte šefa,« uputio nas je ljubazno prema Zoranu, vlasniku restorana, koji je taman dovršavao inspekciju zelenog dijela tržnice. Zoran je, za razliku od svog kuhara, bio rječit. Odmah je pohvalio Niku.
– Kad on donese ribu, to je ona prava. Nema s njim greške. Nije kao kolega kojem su neki dan na brzinu »uvalili« plaviće pod srdele. Niko zna znanje, priča nam Zoran.
Prebacujemo se sa Zoranom na zelenu tržnicu, gdje je svakodnevno, poznaje svaki kutak.
– Da, ponuda je vrhunska, ali cijene su otišle gore, to se mora priznati. Ali gledajte ovo, roba je kvalitetna, tu nema priče, komentira dok vješto bira povrće.
Zoran ima svoje favorite. Nezaobilazna stanica je štand poznatog »Makedonca«.
– Kod njega uvijek nađem ono malo »egzotike« koja mi treba. Evo, ove hokaido dinje i ljuti faferoni, to je za specijalitete, kaže Zoran. Bacamo pogled i na ostalu ponudu. Divlja riga, gorka i zdrava, drži cijenu – okruglih 10 eura po kilogramu. No, zato se mlada vrhunska salata mogla naći po pristojnih 5 eura.
A što se danas nudi Riječanima kao jednu od alternativa za marendu? Zoran ne skriva adut.
– Danas? Danas idu polpete od rumbaca, kaže Zoran.