
Foto REUTERS/Evelyn Hockstein
povezane vijesti
Bijela kuća pojasnila je stav američkog predsjednika Donalda Trumpa o izraelskom zračnom napadu na pregovarače Hamasa u Dohi, glavnom gradu Katara. Trump je, kaže Bijela kuća, bio unaprijed obaviješten o napadu, a smatra ga nesretnim incidentom.
Prema Trumpovoj glasnogovornici Karoline Leavitt, američka vojska obavijestila je Trumpa o izraelskom planu o napadu u Kataru.
“Kada je predsjednik saznao za to, naredio je posebnom izaslaniku Steveu Witkoffu da upozori Katar.
Unilateralno bombardiranje Katara, suverene zemlje i bliske saveznice Sjedinjenih Država, koja veoma naporno radi i zajedno s nama hrabro preuzima rizik kako bi ispregovarala mir, ne doprinosi ciljevima Izraela ni Amerike
Predsjednik smatra Katar snažnim saveznikom i prijateljem Sjedinjenih Država. Veoma se loše osjeća zbog lokacije napada”, izjavila je Leavitt.
Trump vjeruje da bi ovaj “nesretni incident” mogao poslužiti kao prilika za mir. Razgovarao je nakon napada s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i emirom Katara, šeikom Tamimom bin Hamadom Al-Thanijem.
Međutim, prema katarskom ministarstvu vanjskih poslova, Katar nije bio unaprijed obaviješten o izraelskom napadu.
“Komunikacija koju smo primili od jednog američkog dužnosnika došla je u vrijeme kada su se čule eksplozije”, izjavio je glasnogovornik Madžed al-Ansari u objavi na društvenoj mreži X, negdašnjem Twitteru.