Računalna prijevara

Ne sumnjajući u vjerodostojnost zaprimljenih uputa, s poslovnog računa poduzeća isplatila 54.500 eura

Šarlota Brnčić

Ilustracija

Ilustracija

Naknadnom provjerom i komunikacijom utvrdila da se radi o lažnoj elektroničkoj pošti



Policijski službenici Policijske postaje Varaždin zaprimili su kaznenu prijavu 66-godišnjakinje zbog sumnje na počinjenje kaznenog djela računalne prijevare.


Prema prijavi, na službenu e-mail adresu poduzeća u kojem je prijaviteljica odgovorna osoba, pristigla je elektronička pošta s dviju različitih e-mail adresa.


U porukama su dostavljene fakture s uputama za plaćanje, a prijaviteljica je smatrala da ih je uputila odgovorna osoba poduzeća sa sjedištem u Danskoj.




Budući da je njezino poduzeće imalo obvezu podmirenja određenog dijela iznosa za naručenu robu, 66-godišnjakinja je, ne sumnjajući u vjerodostojnost zaprimljenih uputa, s poslovnog računa poduzeća izvršila uplatu u iznosu od 54.500 eura.


Naknadnom provjerom i komunikacijom s odgovornom osobom poduzeća iz Danske utvrdila je da se radi o lažnoj elektroničkoj pošti te da je prevarena od strane nepoznate osobe.


Policijski službenici nastavljaju s radom u cilju otkrivanja počinitelja ovog kaznenog djela.