Bojne reakcije

EU će u tri godine kupiti američki LNG i nuklearno gorivo vrijedne 750 milijardi dolara. Nisu svi oduševljeni sporazumom s Trumpom

Hina

Ovo je najbolje što smo mogli dobiti, rekla je Ursula von der Leyen



Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u nedjelju navečer branila je trgovinski sporazum postignut sa Sjedinjenim Državama, nazvavši ga “najboljim što smo mogli dobiti” te dodala da ga ne treba podcjenjivati s obzirom na ranije prijetnje carinama od 30 posto koje su se trebale nametnuti EU-u.


Osnovna carinska stopa od 15 posto na robu iz EU-a uvezenu u Sjedinjene Države primjenjivat će se na većinu roba, među kojima su automobili, poluvodiči i farmaceutski proizvodi, rekla je von der Leyen.


U međuvremenu je dogovorena nulta carinska stopa za određene strateške proizvode, a među njima su dijelovi za zrakoplove i zrakoplovi, određene kemikalije i neki generički lijekovi.




Dodala je da nije donesena odluka o carinskoj stopi za vina i žestoka pića.


Upitana smatra li carinske stope od 15 posto dobrim dogovorom za europske proizvođače automobila, Von der Leyen je novinarima odgovorila: “15 posto ne treba podcjenjivati, no to je najbolje što smo uspjeli dobiti.”


Europska unija obvezala se da će kupiti američki LNG i nuklearno gorivo u vrijednosti od 750 milijardi dolara u razdoblju od tri godine.


Ursula von der Leyen Foto Europska komisija, https://ec.europa.eu

Ursula von der Leyen Foto Europska komisija, https://ec.europa.eu


“Još uvijek imamo previše ruskog LNG-a koji stiže na mala vrata”, rekla je.


Europska komisija je predložila postupno ukidanje uvoza ruskog plina do 1. siječnja 2028.


“Današnji sporazum jamči sigurnost u neizvjesnim vremenima, donosi stabilnost i predvidljivost“” rekla je Von der Leyen novinarima prije odlaska iz Škotske.


Francuska: Trgovinski sporazum EU-a i SAD-a ima dobre strane, ali je i neuravnotežen


Nekoliko francuskih ministara ocijenilo je u ponedjeljak da okvirni trgovinski sporazum Sjedinjenih Država i Europske unije ima neke prednosti, poput izuzeća za neke ključne francuske poslovne sektore poput žestokih pića, ali je u konačnici neuravnotežen.


„Trgovinski sporazum koji je Europska komisija ispregovarala sa Sjedinjenim Državama donijet će privremenu stabilnost gospodarskim akterima kojima prijeti eskalacija američkih carina, ali je neuravnotežen“, napisao je francuski ministar za europske poslove Benjamin Haddad na X-u.


Taj stav ponovio je i francuski ministar industrije Marc Ferracci, koji je rekao da će biti potrebni dodatni pregovori koji bi mogli trajati tjednima ili mjesecima prije nego što se sporazum formalno zaključi.


Ferracci je za RTL radio rekao da je potrebno učiniti više u smislu ponovnog uravnoteženja trgovinskih odnosa EU-a sa SAD-om.


„Ovo nije kraj priče“, rekao je Ferracci za RTL.


Francuski ministar trgovine Laurent Saint Martin rekao je u ponedjeljak da očekuje da će sektor žestokih pića u zemlji biti izuzet iz okvirnog trgovinskog sporazuma između Europske unije i Sjedinjenih Država kojim bi se nametnula uvozna carina od 15% na većinu robe iz EU.


I Laurent Saint Martin smatra sporazum „neuravnoteženim“, ponavljajući stavove drugih francuskih ministara o tom pitanju.


Meloni: Postignut je ‘pozitivan’ trgovinski sporazum, no treba vidjeti pojedinosti


Talijanska premijerka Giorgia Meloni u nedjelju navečer je rekla kako je “pozitivno” da je postignut trgovinski sporazum između Europske unije i Sjedinjenih Država, no dodala je da ipak treba razmotriti njegove pojedinosti.


Washington je postigao okvirni trgovinski sporazum s EU-om kojim se na većinu robe iz EU-a nameće uvozna carina od 15 posto.


“Smatram pozitivnim to što postoji sporazum, ali ako ne vidim pojedinosti ne mogu ga najbolje procijeniti”, rekla je Meloni novinarima na marginama sastanka u Addis Abebi.


Italija je jedan od najvećih europskih izvoznika u Sjedinjene Države s trgovinskim viškom od preko 40 milijarda eura.


Uvođenjem kaznenih carina, kojima je prijetio američki predsjednik, posebno bi pogođeni bili talijanska prehrambena industrija i proizvođači vina.


Talijanska je vlada, koju predvodi nacionalistička koalicija, pozvala svoje europske partnere da izbjegnu izravan sukob između dviju strana Atlantika.


U izjavi je Meloni rekla da sporazum “jamči stabilnost”, dodavši kako je 15 posto “održivo, osobito ako se taj postotak ne doda prethodnim carinama, kako je izvorno planirano”.


“Spremni smo aktivirati mjere potpore na nacionalnoj razini, ali tražimo da se one aktiviraju i na europskoj razini za sektore koji će biti posebno pogođeni američkim carinskim mjerama”, kazala je.


Izjavu su potpisali i čelnici drugih dviju koalicijskih stranaka: Antonio Tajani iz Forza Italije i Matteo Salvini iz Lige.


Njemačka i Irska zadovoljne dogovorom oko carina: “Jedinstvo EU se isplatilo”


Njemački kancelar Friedrich Merz i irski premijer Michael Martin pozdravili su u nedjelju navečer postizanje carinskog dogovora EU-a i SAD-a porukom da je izbjegnut trgovinski rat koji bi pogodio ekonomije dviju zemalja, prenijele su svjetske agencije.


Njemačka i Irska zadovoljne dogovorom oko carina: “Jedinstvo EU se isplatilo”