Hidratacijska mahuna

Neočekivani sastojak koji navodno spašava biljke tijekom toplinskog vala

S.M.

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Osim što održava biljke bolje hidratiziranima, infuzirana voda ih hrani mikronutrijentima

Kako temperature u posljednje vrijeme rastu, tako su ljubitelji zelenih površina sve više zabrinuti zbog toga kako će žarka vrućina utjecati na njihove voljene biljke.


Međutim, Waine Delaney, stručnjak za gljive, sugerira da nije baš sve izgubljeno i preporučuje zalijevanje biljaka gljivama pomiješanim s tekućinom.


Gljive su posebno korisne u vrtu jer su prirodne spužve, što znači da kada su uronjene u vodu djeluju kao “hidratacijska mahuna”, piše Daily Mail.


Voda s dodatkom gljiva stoga se sporije upija u tlo od obične vode, a i isparava puno sporije tijekom najtoplijeg dijela dana.


Osim što održava biljke bolje hidratiziranima, infuzirana voda ih hrani mikronutrijentima koji se prirodno nalaze u gljivama, poput kalija, selena, magnezija i fosfora, koje biljke obično brže troše na toplijim temperaturama.


Voda od gljiva može se napraviti kod kuće s bilo kojom vrstom, jednostavnim namakanjem nasjeckane šake gljiva u vodi iz slavine 12-24 sata. Još bolje, iste gljive mogu se koristiti do 2-3 puta prije kompostiranja.


Slično kao i kod uobičajenog zalijevanja, najbolji rezultati korištenja infuzirane vode postižu se zalijevanjem nakon zalaska sunca.