Siniša Pavić

AI-me nam ga

Siniša Pavić

iStock

iStock

»Kako se zove građanin koji svjesno pušta da ga političari obasipaju demagogijom«, dade se i to pitati umjetnu inteligenciju

placeholder


Nije to više ni neka vijest da nam dužnosnici proračunske novce troše na jelo i pilo. Tko će im se i čuditi kad je u pamtivijeka u nas tako da se svaki dobar posao puno lakše dogovori i zaključi kad je brada masna od janjeće kožice, nego da je »usuvo« i dogovoreno sve na vodi i keksićima. Dobro, neki su i evoluirali s vremenom, onako gastro evoluirali, pa otišli i korak dalje od janjetine mlade i kapulice. Kusaju se, barem dok te europsko tužiteljstvo ne ulovi, juhe od rijetkih bivoljih repova, snuje o molekularnoj kuhinji, sjeda u restorane s Michelinovim zvjezdicama.


Tim je značajnije kad izroni koji bekrija koji nema dvojbi ni je li proračunski, naš novac vrijedan trošenja na jelo i lipo, baš kao što ne dvoji ni oko potrebe da se jelovnikom oda počast korijenima, tradiciji, folkloru kao takvom. Zato je nekako bilo blagotvorno čuti zbog čega to Uskok tereti bivšeg gradonačelnika Županje Davora Miličevića. A tereti ga, i evo se i optužnica digla, zato jer je na kulene i suvo meso preko 64.000 eura proračunskih potrošio. Vijest je takva da je D.K. (podaci poznati redakciji, op.a.) na ovo promptno reagirao na svom Facebook profilu napisavši: »E pa s tom optužnicom se ne slažem. Što je trebao kupit!? Rižu, sejtan, tofu, shiitake gljive, miso pastu i blitvu!?«


Važno je pri tom znati da je D. K. (podaci poznati redakciji, op.a.) živa oporba vladajućoj stranci i potezima što ih vuče, no čini se da je onaj Slavonac u njemu jači od svega. Jest prepoznao je naš D.K. u tom spomenu kulena i dio sebe, jest pobijedilo je lokalno sve globalno, što je u gastronomiji čest slučaj, jest zalijepio je on uz objavu i nekoliko onih smajlića koji sugeriraju da tu i šale ima, ali je prije svega prepoznao čovjeka u priči o dužnosniku što na kulen troši da ga vazda ima pa da ga se nareže kad navrati u kancelariju visoka neka delegacija. Prepoznao je čovjeka u doba kada je čovjeka teško prepoznati u ičem. Prepoznao je čovjeka u doba kada je tom istom čovjeku teško smisliti išta osim u onaj nesretni OpenAI chat ukucati što se traži pa ga poslije uredno citirati. Samo, ne zna Chat što je kulen i to je, barem za sada, dobro.




Chat GPT. Vražja sprava, taman da bude gore kad derište nekidan onako samo za sebe na glas reče kako je Chat GPT čudo. Napišete, recimo, neku rečenicu, ne sviđa vam se kako ste to stilski odradili, pošaljete je Chatu da on to uljepša, a on vam vrati besprijekoran niz riječi, upravo savršen. Svašta se može tog monstruma upitati, tim prije kad je zadatak škakljiviji. Na sve će taj odgovoriti, pa tako i na pitanje: »Kako opravdati odlazak na koncert Marka Perkovića Thompsona, ako sam političar!?« Inteligentna i krajnje pragmatična sveznalica najprije će vam kazati kako »odlazak na Thompsonov koncert kao političara može izazvati kontroverze zbog njegovih pjesama, imidža i povezanosti s određenim ideološkim stavovima«. »Ako političar želi opravdati takav odlazak, mora pažljivo balansirati između različitih preferencija, poruke koju šalje biračima i široj javnosti«, kaže makinja. A kako najboljem prijatelju i dolikuje nudi on i nekoliko potencijalnih strategija opravdanja. Pod jedan je ono da se tu radi o privatnom interesu, a ne političkom. Ako ste odabrali tu strategiju, kazat ćete: »Na koncert sam otišao kao građanin, a ne kao političar. Glazba Marka Perkovića Thompsona mi je osobno draga i to nema veze s političkim stavovima.« A da ne bi političaru bilo nejasno što kazuje kad ovo kazuje, Chat GPT će mu i objasniti da fokus treba staviti na slobodu i kulturne afinitete, odnosno da treba ograničiti značenje svega samo na glazbu, ne na ideologiju.


Strategija opravdanja broj dva vodi se svekolikim poštovanjem glazbene i domoljubne simbolike. Pa ako vam tko turi mikrofon pod njušku, a političar ste, valja vam reći: »Thompson ima veliki broj pjesama koje slave domoljublje i branitelje. Odlazak na koncert vidim kao čin poštovanja prema onima koji su branili Hrvatsku.« Naglasak je, uči prepametni program, na braniteljskoj simbolici, a ne na političkom ekstremizmu, a korisno je to pogotovo ako političar ima podršku među veteranima ili biračima što su desno.


Strategija tri okreće se pak zalaganju za slobodu izražavanja i kulturnom pluralizmu. Jer: »U demokratskom društvu svatko ima pravo na izražavanje i umjetnički rad. Thompson ima pravo pjevati, a ljudi imaju pravo slušati. Ne moramo se uvijek slagati sa svime, ali moramo poštovati raznolikosti.« Inače, ovaj savjet nudi sasvim lijepo rješenje za one liberalnih principa, ili ti političare centra.


Nije tu mogućnostima kraj, misli Chat GPT na sve, pa tako nudi i opciju da se političar u izjavi ogradi od spornih poruka što ih se ponekad u pjesmama dade čuti, ali i da istakne one pjesme koje su važan dio moderne hrvatske glazbene povijesti. I onda slijedi ono zbog čega mase umjetnu inteligenciju toliko i vole, ta servilna ponuda da baš sve odradi do kraja, taj neodoljiv zov: »Ako želiš, mogu ti pomoći s pisanjem konkretne izjave za medije ili društvene mreže.« Tko bi tome odolio!? Nitko.


– Poštovani, s obzirom na reakcije vezane uz moj odlazak na koncert Marka Perkovića Thompsona, želim pojasniti kako je posjet bio motiviran isključivo kulturnim interesom i željom za razumijevanjem različitih dijelova naše zajednice. Nisam na koncertu izražavao političku podršku, već sam želio biti blizu građanima i njihovim interesima. Kao političar, nastavit ću se zalagati za dijalog, uključivost i poštovanje različitosti u društvu, izjavi nakon svega naš »političar«.


Zatvori li čovjek na čas kapke, lako moguće da mu se pred očima stvori sva sila onih koji su posljednjih dana željeli, narodski rečeno, i prdnuti i stisnuti, od predsjednika Sabora nadalje, koliko god da se kvaliteta sadržaja razlikuje mrvu ovisno od toga koja se verzija UI-ja koristi, plaća li se išta ili je ona besplatna. Misliti je postalo zamorno, vlastito mišljenje češće vodi u pogrešku, a i zašto misliti kad će netko drugi to za vas smisliti taman tako da ne posumnja nitko. Zato je veliko i važno da umjetna inteligencija ne može umjesto nas gostiti goste kulenom jer kad to bude, bit će definitivno kraj. I zato je vječni politički angažman zagarantiran Ninu Raspudiću, jer taj ako i koristi umjetnu inteligenciju radi to toliko kreativno da Pokemone ubaci u priču.


Neki kažu da su se vremena promijenila taman toliko da i pjesme pjesnici pišu uz pomoć umjetne inteligencije. I da su nam se možđani ulijenili taman toliko da razliku i ne primjećujemo. Bitno je obaviti posao uz što manje muke. Ako se može, ako su vam poslovi takvi i ako ne robujete nekim moralnim navikama što su nam ih u nasljeđe ostavili zatucani preci. Nekidan je tako Split poharala oluja. Desetak minuta silnoga vjetra i još silnije kiše bilo je dovoljno da prevrne stabla i brodove, pokida krovove, ozlijedi ljude, poplavi sve pa i mitski Peristil. Dok je negdje nekakav Chat GPT smišljao izjavu prikladnu za sve, onu »a la Šuta« koja neće upirati prstom u krivce, ali će smiriti puk i obećati mu brda i doline, na cestu su izašli vatrogasci i spašavali što se spasiti dade. Uvijek to tako nekako bude da na teren kad je frka prvi izađu vatrogasci, ili pak oni sjajni momci i djevojke što volontiraju u Gorskoj službi spašavanja. Pa se svaki put nanovo normalan svijet tome divi i pomalo čudi, valjda svjestan kako sami to ne bi mogli jer nemaju svi za junačka djela hrabrosti. Pa svaki put nanovo normalan svijet poželi makar objavom nekom zahvaliti vatrogascima, recimo onom koja otprilike kaže: »Kada drugi put sretnete vatrogasce, požurite u dućan pa im makar piće za okrjepu kupite.« Nenormalan svijet na to promptno stavlja samo jedan, ali znakovit komentar: »Zašto!? Zato što rade posao za koji su plaćeni!?«


U eri silnoga napretka ne vidi se više žito od kukolja. Sve nam je isto, svi su nam isti i sve nam je prihvatljivo. »Kako se zove građanin koji svjesno pušta da ga političari obasipaju demagogijom«, dade se i to pitati umjetnu inteligenciju. I daje Chat GPT dugačak odgovor. Isplati se ukucati i pitanje i pročitati odgovor, ako već niste okorjeli zatočenik demagogije, kako to inteligencija definira. Isplati se čisto da se drugi put makar pokuša razabrati tko koristi um, a tko lijeni ako ne i zli naum da nam proda priopćenje pod bubrege.